Dieta e Vezës së Zjerë! A jeni Gati për Minus 10kg në 14 ditë?

Të gjithëve na shkon mendja për të humbur sa më shumë peshë në një kohë të shkurtër, ndaj dhe sot do t’ju prezantojmë me dietën e vezës që është provuar shumë efektive.

Në sasinë e produkteve është e paktë, por kjo lloj diete ka rezultuar si më e mira për të ulur nivelin e yndyrnave dhe për të hequr dhjamin e tepërt.

Ka disa rregulla të tjera që ju duhet t’i dini:

Nuk ka ushqime të konservuara.

Asnjë pije me sheqer apo alkool.

Kripë dhe sheqe në ushqime me limit

Ja menuja për dietën dy-javore:

Java 1

E hënë

Mëngjesi: 2 vezë të ziera dhe 1 agrume sipas dëshirës.
Dreka: 2 patate te ëmbla dhe 2 mollë.
Darka: 1 pjatë e madhe me sallatë dhe mish pule.

E martë

Mëngjesi: 2 vezë të ziera dhe 1 agrume.
Dreka: Perime jeshile dhe sallatë pule.
Darka: Një sallatë perimesh, 1 portokall dhe 2 vezë të ziera.

E mërkurë

Mëngjesi: 2 vezë të ziera dhe 1 agrume.
Dreka: Djathë me pak yndyrë, 1 domate dhe 1 patate te ëmbël.
Darka: Sallatë dhe pule.

E enjte

Mëngjesi: 2 vezë të ziera dhe 1 agrume.
Dreka: Fruta.
Darka: Sallatë pule dhe pak perime ne avull.

E premte

Mëngjesi: 2 vezë të ziera dhe 1 agrume.
Dreka: perime të ziera dhe 2 vezë.
Darka: sallatë dhe peshk i pjekur në skarë.

E shtunë

Mëngjesi: 2 vezë të ziera dhe 1 agrume.
Dreka: Fruta.
Darka: Pule dhe perime ne avull.

E diel

Mëngjesi: 2 vezë të ziera dhe 1 agrume.

Dreka: Sallatë domate, perime ne avull dhe pule.

Darka: perime ne avull.

Java 2

E hënë

Mëngjesi: 2 vezë dhe 1 agrume.
Dreka: sallatë dhe pule.
Darka: 1 portokall, sallatë dhe 2 vezë.

E martë

Mëngjesi: 2 vezë dhe 1 agrume.
Dreka: 2 vezë dhe perime ne avull.

Darka: sallatë dhe peshk i pjekur në skarë.

E mërkurë

Mëngjesi: 2 vezë dhe 1 agrume.
Dreka: sallatë dhe pule.
Darka: 1 portokall, sallatë perimesh dhe 2 vezë.

E enjte

Mëngjesi: 2 vezë dhe 1 agrume.
Dreka: perime ne avull, djathë me pak yndyre dhe 2 vezë.
Darka: sallatë dhe pule.

E premte

Mëngjesi: 2 vezë dhe 1 agrume.
Dreka: Një sallatë me sardele.
Darka: sallatë dhe 2 vezë.

E shtunë

Mëngjesi: 2 vezë dhe 1 agrume.
Dreka: sallatë dhe pule.
Darka: Fruta.

E diele

Mëngjesi: 2 vezë dhe 1 agrume.

Dreka: perime ne avull dhe pule.
Darka: E njëjta gjë si për drekë.

A e vëreni se sa e thjeshtë është? Kjo dietë nuk ka pothuajse asnjë karbohidrat, dhe kjo është një nga arsyet pse funksionon.

Ju duken gishtat kështu kur i fusni në ujë? Kjo tregon diçka që nuk do t’ju vijë mirë…

Ne kujtojmë se dimë shumë për shëndetin tonë, por disa gjëra që ne i neglizhojmë, mund të na sjellin mjaftueshëm probleme në të ardhmen.

Me ane te disa gjesteve te thjeshta, apo dhe veprimeve qe shpesh kalojnë pa u vene re nga ana jone. mund te mësojmë shumë për shëndetin tone.

Mund t’ju duket e habitshme, por një gotë ujë zbulon shumë gjëra për organizmin tuaj, që mund të mos e keni menduar më parë.

Mbushni një gotë me ujë të ftohtë. Zhysni në të majat e gishtave të dorës dhe lërini për 30 sekonda.

Kjo do t’ju tregojë nëse jeni të shëndetshëm apo keni pròbleme shëndetësore. Nëse gishtat tuaj marrin një ngjyrë të bardhë në blu, atëherë ju keni probleme me qárkullimin e gjakùt.

Kështu, kjo tregon se ndryshimi i temperaturës mund të shkaktojë pròbleme me enët e gjakùt në gishta, veshë dhe hundë.

Si rezultat, këto pjesë të trupit nuk kanë gják të mjaftueshëm dhe mund të ngurtësohen.

Problemet e qarkullimit mund të shkaktohen nga mpiksjet e tij që mund të jenë shumë problematike.

Ato mund të arrijnë zemrèn ose mùshkëritë dhe të bëhen potencialisht shkaktarë për humbjen e jetës.

Nuk kurseu as BE-në! Konfirmohen raste të prekùrish në institucionet e Brukselit

Edhe pse në media lexohet se një nga shtet më të prekura është Italia, sërish duket se situata në Evropë nuk është aspak e qetë në lidhje me Còronavirusin.

Nëse Gjermania ishte një nga shtetet që veproi më shpejt për të parandaluar përhapjen, kjo nuk mund të thuhet për Belgjikën, e cila zyrtarisht ka konfirmuar disa raste.

Edhe institucionet e Bashkimit Evropian nuk kanë ‘imunitet’ ndaj Ko.ronavir.usit.

Mësohet se sot janë konfirmuar dy raste të prekura nga COVID-19 nga autoritetet në Bruksel; një rast i një zyrtari në Agjencinë Evropiane të Mbrojtjes dhe një tjetër në Këshillin e Bashkimit Evropian.

Sipas një deklarate të Agjencisë Evropiane të Mbrojtjes, një anëtar i stafit rezultoi pozitiv dhe aktualisht është në shtëpi në izolim që nga e shtuna, ditë kur ju shfaqën simptomat.

Këshilli i Bashkimit Evropian, nga ana tjetër raportoi që një nga anëtarët e stafit kishte rezultuar pozitivisht ndaj ko.ronavir.usit, por ishte zotuar që të mos anulonte takimet.

Po ‘troket’ Vera! Përdorni për depilim, dyllin e gjysheve, Do Mrekulloheni Fare

Ky njihet ndryshe si dylli i gjysheve dhe ka një rezultat që do t’ju mahnitë fare.

RECETA

Një termometër kuzhine (gjyshet e kuptonin me shikim)

1-2 shirita (copa pambuku, një spatul druri.

Receta 1: 2 filxhanë me sheqer, 1/4 filxhan me lëng limoni, 1/4 filxhan me ujë.

Receta 2: 1 filxhan me sheqer, 1 filxhan me mjaltë, lëng nga gjysmë limoni.

PËRGATITJA

Hidhini përbërësit e recetës 1 ose 2 (varet cilin dëshironi), në një enë që duron nxehtësi.

Përziejini mirë dhe vërini në temperaturë të nxehtë 250 gradë.

Kur të fillojë të nxehet shumë, uleni pak nxehtësinë dhe trazojeni vazhdimisht, do përftohet një lëng si sherbet i trashe.

Hiqeni nga zjarri, kur të ketë marrë pamjen e duhur – ngjyrë të kuqërremtë.

SI TA APLIKOJMË?

Lahuni mirë para se ta aplikoni këtë, lëkura s’duhet të ketë shenja deodorantësh, parfumesh, kremërash.

Filloni të shpërndani në lëkurë masën e përgatitur (masa duhet aplikuar kur të ketë marrë temperaturën e dhomës, pra jo e nxehtë).

Lëreni mbi lëkurë për një minutë, pastaj tërhiqeni me një copë prej pambuku, sigurisht në drejtim të kundërt të qimeve.

Nëse është nevoja, aplikoni përsëri nga kjo masë, për t’u pastruar plotësisht nga qimet.

Ndoshta ju dhemb pak, por me 2-3 herë dhimbja fillon e duket më e vogël.

KËSHILLA!

1.Copat mund t’i lani për t’i përdorur përsëri.

2. Duhet të evitoni vendet e lëkurës nëse keni shenja, plagë, smaliatura, (kujdes zonën e syve nëse depiloni fytyrën), kujdes çdo lloj shenjë që mund të keni mbi lëkurë.

3. Masën që tepron ruajeni në një kavanoz qelqi të mbyllur mirë (në frigorifer).

4. Nëse është shumë e trashë dhe ju nuk e doni kështu, mjafton të shtoni pak ujë, duke i dhënë një valë (përdoreni të ftohtë si herën e parë).

E paskemi ditur keq/ Habituni, ja sa shpesh duhet të bëni dush, e thotë shkenca

Të gjithë kujtojmë se po të lahemi përditë do t’i sigurojmë sa më shumë higjienë trupit tonë, por e paskemi ditur gabim.

Larja e shpeshtë nuk qenka favorizuese aspak për lëkurën, pasi zvogëlon hidratimin e saj.

Ajo bëhet e thatë dhe plasaritur, e cila lejon mikròbet për të hyrë, sipas ekspertit të sëmùndjeve Dr Elaine Larson nga Universiteti Columbia.

Larson shton se shumica e njerëzve lahen me besimin se do të zvogëlojnë rrezikùn e tyre ndaj sëmùndjeve, megjithatë, ndërsa në të vërtetë dushi më së shumti heq vetëm erën e trupit.

Dr C Brandon Mitchell, asistent profesoreshë e dermatologjisë në Universitetin e Xhorxh Uashingtonit, shton se larja heq nga lëkura vajrat e saj natyrale, të cilat mund të prishin bákteret “të mira” që mbështesin sistemet imunitare të njerëzve.

E sipas Dr Mitchell, banja vetëm një herë ose dy herë në javë zakonisht është e mjaftueshme për shumicën, duke shtuar:

‘Një dush ditor nuk është i nevojshëm’.

“Në Dashuri, Me Para dhe me Shëndet”/ Marsi do të jetë Muaji Fantastik për Këto 3 Shenja Horoskopi

E dini që Marsi do të favorizojë ndjeshëm këto shenja?

Dhe nëse shenja juaj e gjen veten në këtë listë, atëherë shijojeni Marsin deri sa t’ia nxirrni qejfin fare.

Dielli kalon në shenjat favorizuese në Mars e shumë prej nesh do të jenë të mbushur me besim, qartësi dhe stabilitet. Nëse një nga shenjat e mëposhtme të zodiakut është e jotja, pritni një aventurë të mrekullueshme për muajin prill.

Luani: Kushdo që takoni do t’ju bëjë të qeshni

Keni ndjenjën se gjithçka është mirë kur të dashurit tuaj përpiqen t’ju tregojnë se sa ju duan.

Këtë muaj do të jeni në kontakt me anën tuaj kreative, kështu që çdokush përreth jush do të jetë i habitur.

Për ta bërë atë edhe më të mirë, Urani, planeti i dashurisë, do ta kuptojë jetën tuaj me pasion dhe romancë.

Ky është muaji i përsosur për momentet e cilësisë dhe të paharrueshme me partnerin tuaj. Nëse jeni vetëm, dilni dhe filloni të shihni për dashurinë e jetës.

Dashi: Jeni gati për të fituar diçka

Do të ndiheni plot me energji në çdo aspekt të jetës. Ju do të pranoni mundësi të reja, do të mësoni sa herë që gjeni shokë të rinj të cilët kanë shumë për t’ju treguar. Marsi do t’i tregojë të gjithëve atë që keni bërë.

Përdoreni këtë fazë të besimit në veten tuaj për të ndjekur me të vërtetë ëndrrat tuaja. Nëse ka diçka që keni ëndërruar, mos e humbni kohën tuaj.

Luftoni për suksesin tuaj si kurrë më parë. Ju keni të gjithë fuqinë që ju nevojitet.

Demi: Do të udhëhiqesh nga kárizma juaj

Deri në 24 mars, Venusi është në shenjën tuaj. Kjo do t’ju mbushë me romancë nga koka deri te këmbët.

Do të habiteni më shumë se sa imagjinoni. Ndiheni shumë më mirë dhe gëzimi juaj do të jetë ngjitës për këdo që takoni.

Mos u habitni nëse njerëzit fillojnë të konkurrojnë për të qëndruar afër jush. Për t’i bërë gjërat edhe më të mira, dielli vjen në shenjën tuaj më 20 mars. Ju do të ndiheni si një mbret që meriton të jetë i dashur, ju e meritoni!

Burrat i bëjnë vetëm me Femrat që Dashurojnë! E fundit është super!

Një nga gjërat më të vështira në jetë është të gjesh dashurinë e vërtetë dhe atë të pastër, por e keni vënë re se edhe kur e kemi përballë nuk arrijmë dot ta dallojmë?

Për këtë arsye, sot do t’ju prezantojmë me disa sekrete të thjeshta, për të kuptuar nëse ai ju dashuron marrëzisht.

Ne do t’ju paraqesim 6 gjërat që një mashkull i bën, kur është i dashuruar kokë e këmbë me femrën që është i lidhur.

Vendos lumturinë tuaj para të vetes.

Duket paradoksale, por një mashkull që ju do, do të jetë i gatshëm të dalë edhe nga jeta jote nëse ai mendon se ju lëndon.

Ai është i gatshëm të flijòhet.

Nëse i kërkoni atij të qëndrojë me ju të dielën, kur luan ekipi i tij të preferuar dhe ju thotë ‘po’ pa bërë fjalë, atëherë është dashuria e vërtetë.

Ai bën gjithçka për të qenë me ju.

Nëse keni angazhime ose nëse jeni larg, është e vështirë të gjesh kohë për të qenë me partnerin tënd. Nëse ju doni shumë, ai do të bëjë gjithçka për të ardhur tek ju. Asnjë distancë apo angazhim nuk mund ta mbajë një mashkull thellësisht të dashuruar larg prej jush.

Ju mbështet në punë.

Një mashkull që e do shumë gruan e tij gjithashtu e mbështet atë në karrierë. Mban fëmijët kur ju jeni të zëna ose në qoftë duhet të punoni jashtë orarit, të blini dhe të përgatisni darken. Dhe nuk ankohet kurrë.

Mendon se jeni e bukur edhe kur nuk e shihni veten shumë mirë.

Disa kilogramë më shumë, një rrudhë, flokë të bardhë …ama për të mbeteni shumë e bukur. Por vetëm nëse ai me të vërtetë ju do.

Në krevat përqendrohet në kënaqësinë tuaj dhe jo në të tijën.

Vetëm një mashkull që e do fort një grua, do ta bëjë këtë.

Zgjidhni Simbolin Ëngjëllor dhe Mësoni Mesazhin që ju Vjen nga Qielli për Javën që Vjen

Engjëjt janë të ëmbël ndaj dhe nga ta ne marrim vetëm mesazhe pozitive.

Ju ka ndodhur që kur nuk jeni në një moment pozitiv, më pas të keni ndjesinë se pranë jush është dikush që po mundohet t’ju inkurajojë sa më shumë?

Edhe pse nuk i shohim, engjëjt e gjejnë mënyrën për të na dërguar mesazhin tonë, ndaj dhe sot zgjidheni një dhe lexoni mesazhin tuaj!

Numri1: Ju nuk duhet të keni më frikè: Engjëlli vjen tek ju për t’ju thënë që nuk duhet të keni frikè, duhet ta vlerësoni kohën tuaj, sepse asgjë nuk zgjat përgjithmonë. Gjithashtu, përpiquni të mos i mbani lotët, sepse pastrojnë shpirtin tuaj.

Merrni përgjegjësi për problemet tuaja, sepse ata do t’ju bëjnë më me përvojë dhe nuk do të keni frikè nga vetmia, sepse kurrë nuk do të jeni me të vërtetë të vetmuar.

Numri 2: Një mesazh i ditëve të lumtura: Ky krye-engjëll vjen tek ju për t’ju kujtuar se, pavarësisht nga rrethanat, njerëz të lumtur dhe të suksesshëm janë ata që, ndërsa bien, ngrihen, shëròjnë plágët e tyre dhe përparojnë me vendosmëri dhe dëshirë për të përmbushur gëzimin dhe prosperitetin.

Detyra jote është të kuptoni se duhet ta lini derën hapur, madje ta hapni atë plotësisht ose ta mbyllni plotësisht, sepse në dyert gjysmë të hapura mund të hyjë vetëm gjysma e lumturisë.

Numri 3: Mesazhi i ndryshimit: Ky engjëll ju kujton se dhimbja nuk është kurrë e përjetshme, këto ditë të këqijá kalojnë dhe njerëz të mirë gjithmonë vijnë. Nuk ka asgjë të përhershme.

Gjithçka ndryshon, gjithçka zhvillohet, gjithçka transformohet. Për këtë arsye, detyra juaj kryesore është të jetoni me vendosmëri dhe entuziazëm dhe të rimbushni energjinë tuaj që do t’ju lejojë të përktheni ëndrrat tuaja në realitet dhe t’i transformoni të gjitha përvojat tuaja të kaluara në gëzim!

6 Successful Ways to Catch Brown Trout in a Fast Way!

The best 6 techniques to catch a brown trout are introduced lately and are prove to be very effective.

It is well known that all the “trick” is about putting in your time.

Most of the fishermans chose the right temperature and the venerable Salmo trutta can be one of our favorite foes.

Brown trout are found the world over, but for our purposes we’ll stick to those targeted in North American streams, lakes, and rivers. Some of these fish are put-and-take stocked browns that keep alive the hopes and dreams of anglers everywhere, and some of them are as natural as the streams they reside in.

Whether you are fly fishing a streamer, casting a spinner upstream, or chucking your favorite Rapala stick bait off of the pier there is a big brown trout lurking somewhere. Like a leopard waiting to pounce, these fish can and will tear up your tackle and leave you speechless.

Waiting for the right time of year can almost be a moot point as this trout species is almost always active, even when ice fishing in the winter.

Short of going to your local fish hatchery and drooling over the “breeders” slowly swimming through the spillway, you will need a few extra pointers and we’ve got them right here. Trout fishing tips come and go, but this list breaks it down to the fundamentals

1. Find a waterfall or spillway

One of my first and best memories of catching a brown trout comes from southern New York State. Having the opportunity to fish in a pristine, wild, and completely natural trout stream is a bucket list item that we recommend to everyone. This particular stream was replete with and old mill and the small waterfall that it was built next to.

My grandfather set me up right at the waterfall with a fat juicy worm and ordered me to let it swim right where the water was flowing over the edge. Within 60 seconds a fat, 16-inch brownie was trying to make off with my offering and the fight was on.

Since then many brown trout anglers have learned that these ferocious fighters will find their way to the moving water and wait in ambush for anything that appears to wash over the flow. The best baits are live nightcrawlers, minnows, and spawn on a #4 hook or smaller.

Get some weight above your hook, such as a split shot or an egg sinker (depending on the conditions), to keep your bait in the strike zone. Let it move through the water like an easy target.

2. Cast upstream with a spinner

In areas where the trout run upstream in the late winter and early spring, brown trout (that actually spawn in the fall) will follow rainbow trout and steelhead as they make their annual spawning runs. While salmon eggs and other roe are the order of the day, brown trout will just as readily chase down the flash of an in-line spinner, such as the Mepps dressed with a squirrel tail shown here.

It is almost imperative to walk upstream–knowing that the fish face into the current and will be facing away from you–and cast against the flow, bringing back your bait with the current. Subtle bounces off of the bottom help the angler to know that his bait is moving naturally through the water column.

In the early part of the year, tip your spinner with a spawn sac. As it bounces off of the bottom, it will release scent and sometimes eggs into the stream as an added enticement. Blue Fox and Panther Martin are good choices as well.

3. Fish the floating eggs

Egg sacs, single eggs, and even egg imitations will catch the brown and rainbow trout most anglers fish for in an early season situation. Good quality fly fishing gear is the order of the day since some females can reach up into the 20-pound range!

Here is where your fishing patience will be tested. It is necessary to stick to a spot, especially in a public fishing area, and continually flip your offering back up and into the current and letting it naturally drift back towards you.

While many stream and river fishermen feel that salmon eggs are the best bet, and rightly so, many others take what eggs they can from the actual browns and rainbows that they do catch and use those. One veteran angler sold me years ago on using sucker spawn, since they are readily a by-catch during this time, and he had the pictures to prove it!

4. Cast stickbaits from the pier

During the spring in areas like the Great Lakes and their tributaries, many anglers will simply find their favorite State Park or other area that has a pier and cast until their arms fall off. Why? The simple reason is that we have success doing so.

For many years, most of these fishermen threw, and still throw, spoons because they cast further, stay in the water longer, and they catch fish. I read an article many years ago with the statement, “stickbait fishermen will out-fish spoon fishermen two to one.” Then I set out to prove it to myself.

While you will get an argument from the spoon-chucking crowd, you will almost always find this to be true. Here is where a spool full of good quality 8- to 10-pound test braid or monofilament line will make all of the difference. While mono disappears in the water like no other line, the drawback is that even the slightest nick can cause a break-off. When it comes to braid, one thing’s for sure: it sticks out.

I use braided line and a blue fabric marker to color the first 18-24-inches of the line to help it disappear. Since an angler has a serious possibility of hooking a monster brown, he or she had better have at least 150 yards of line on their spool to fish this technique. Go-to baits include Rapala, Rebel, Bomber, or any other shallow running stickbaits in an orange-foil pattern.

5. Troll and roll

Here is where a good quality guide can and will put you on some of the biggest, hardest fighting fish you will ever battle. If there is anything better than setting out multiple rods, placing them in the rod holders, and trying to relax while waiting for strikes, then someone should let us know.

For those of us fortunate enough to have a boat, we try to place as many lines in the water as possible (check your local regulations as some areas have limits) and as far back from the boat as is reasonable. Some use planer boards to take the lines away from the boat, and even include down riggers.

Having good quality electronics helps to find the depth at which fish are using consistently, while also determining what food source is being devoured the most frequently.

Many guides will have one rig with a flasher and spoon combo right next to a jointed Rapala on flat lines, while keeping a downrigger on each side of the boat going at another depth. Speed can be extremely important in the early year; too fast and fish will ignore it, too slow and it won’t look natural enough.

6. Catch a trout on the fly

For many trout fishermen, fly fishing is not one way to fish for brown trout, it is the only way. Stalking up on a natural stream in the spring or summer means the epitome of stealth and reliance on one’s own ability to fool fish before they ever wet a line.

Once in position, anglers may still have the need to keep a low profile, all while feeling the urgency to cast knowing that a fish is nearby plucking a fresh hatch from the surface. This is where fishing is at its utmost elegance and the main reason why there are so many volumes written on the subject.

Fly rods vary in weight from zero all the way up to a 12-weight or more, with the weight usually translating to the stiffness of the rod. A good all around size to buy for an average trout fisherman would be a five-weight in a nine-foot length, but to each their own.

An average line would be a four to six weight depending on the size of the fish and whether the angler is presenting to rising fish with dry flies, such as a mayfly hatch, or possibly presenting a crawfish imitation from below.

Wherever the brown trout lives we want to catch them, big or small. They are available to anglers from the shore or from a boat, and from a stream to the spillway of a large dam. They range in size from the six-inch beauties of the natural stream, to the 30-pound trophy brown trout of the larger lakes and rivers, but they are always bigger in our dreams.

Ju mpihen vazhdimisht duart? Konsultë sa më parë, ju me shumë mundësi keni…

Studimet dhe shumica e ekspertëve vijojnë të përmendin faktin se shumë pròbleme lidhen me duart, ndaj dhe është gábim i madh nëse neglizhohen.

Nervát kryesore të trupit, lidhin trùrin e njeriut me duart, ndaj dhe receptorët kryesorë të humanëve lidhen me duart.

Ndaj dhe në shumicën e studimeve të kryera ka rezultuar se nëse një prej nerváve të duarve është jashtë funksionit, atëherë nga trùri nuk do të vijnë komandat e sakta, duke shfaqur edhe mpirjen e duarve.

Ekspertët theksojnë që nëse duart shpesh ju mpihen rrezikòni dy gjendje jo favorizuese për problemin me gjendrèn tiròide dhe sulmin në tru.

Hipòtireoza apo mungesa e hòrmonit të gjèndrës tiròide mund të çojë deri në dèmtimin e sistemit nervòr.

Nëse, pos kësaj simptòme, vëreni që po shtoni peshën trupore, ju bien flokët apo vazhdimisht keni të ftohtë, sa më parë shkoni te mjekù.

Mjekèt theksojnë që mpirjá e duarve dhe ndjenja e pakëndshme në duar mund të jetë sinjal për sùlm në trù.

Simptòma të tjera janë shtrembèrim i gojës, vështirësi në të folur apo pamundësi të gjykimit të qartë, marrámendje dhe shikim të tùrbullt.

Nëse i keni këto simptòma, konsultohuni dhe kërkoni ndihmën e mjekùt.