Ja Çfarë i Ndodh Trupit Tuaj Nëse Hani Këtë Ushqim Çdo Ditë

Ishin Aztekët dhe Maianët ata që përshkruanin së pari rëndësinë e farave chia, megjithatë, bota moderne vetëm kohët e fundit i ka njohur këto fara si një superushim. Këto fara të vockla janë shumë të pasura me lëndë ushqyese dhe, falë shijes së tyre neutrale, ato mund të shtohen potencialisht në çdo recetë.

Ne përpiqemi t’i përmbahemi një diete të shëndetshme, kjo është arsyeja pse ne vendosëm të hedhim dritë në këto fara mag.jike dhe të zbulojmë se cilat përfitime sjellin ato në trupin tonë.

Ato promovojnë një shëndet më të mirë të ko.ckave.

Farat Chia janë të pasura me minerale të ndryshme që janë të njohura për rolin e tyre në shëndetin e koc.kave, dhe kalciumin në veçanti. 25 g chia përmban 157 mg kalcium, që është më shumë se sasia e kalciumit në 100 ml qumësht.

Ato i mbajnë dh.ëmbët tuaj të shëndetshëm.

Është kalciumi që luan rolin kryesor dhe ndihmon k.ockat të qëndrojnë të forta që mbajnë shëndet të mirë të dh.ëmbëve. Për më tepër, duke qenë një lëndë ushqyese themelore, bori që përmbajnë këto fara pro.movon metabolizimin e magnezit, fosforit dhe manganit për rritjen e dh.ëmbëve të fortë.

Ato zvo.gëlojnë rre.zikun e di.abetit.

Yndyrnat, fibrat dhe proteinat e pangopura dihet që të gjithë janë rregullatorë të mirë të niveleve të sheqerit në gj.ak. Departamenti i Bujqësisë i Shteteve të Bashkuara i konsideron farat chia një nga ushqimet më të dobishme që mund të përdorni për të trajtuar di.abetin.

Ato ndihmojnë në parand.alimin e ka.psllëkut.

Farat Chia janë të pasura me fibra, të cilat kontribuojnë në përmir.ësimin e tretjes. Për më tepër, falë fibrës së patretshme që përmbajnë farat chia, ato bëhen një xhel kur bien në kontakt me ujin. Kjo substancë përmirëson lëvizjen e zo.rrëve, duke parand.aluar kështu kap.sllëkun.

Ato forcojnë metabolizmin.

Duke qenë të pasura me vitaminë B, farat chia ndihmojnë në shpejtimin e metabolizmit. Për më tepër, duke qenë të pasura me omega-6, ato ndihmojnë trupin të thi.thë vitamina të ndryshme të tretshme në yndyrë që kontribuojnë në humbjen e peshës.

Ato ndihmojnë në përmirësimin e gjumit.

Ser.otonina dhe mela.tonina janë 2 hor.mone që janë përgjegjëse për gjumin e mirë. Ato prodhohen nga tript.ofani (një ami.noacid) dhe pasi farat chia përmbajnë tript.ofan, ato prom.ovojnë gjumë dhe relaksim më të mirë.

Ato mb.rojnë shëndetin e ze.mrës

Omega-3 dhe Omega-6 që farat chia përmbajnë ulin kolest.erolin në gj.ak, ulin inf.lamacionin dhe ulin pres.ionin e gja.kut. Të gjitha këto gjëra kontribuojnë dhe ndihmojnë në mirëmbajtjen e shëndetit të ze.mrës.

Ato nx.isin energjinë tuaj.

Vitamina B, hekuri, zinku dhe magnezi janë gjërat në farat chia që ndihmojnë në forcimin e energjisë tuaj. Thjesht shtoni këto fara në mjaltin tuaj për të shijuar një ditë plot energji.

Ato ngad.alësojnë pl.akjen.

Duke qenë të pasura me a.ntioksi.dantë, farat chia ndihmojnë në riparimin e lëkurës më shpejt, si dhe pen.gojnë çdo dë.mtim. Përveç kësaj, vitamina E që ato përmbajnë kontribuon në ngad.alësimin e pl.akjes.

Ato sti.mulojnë humbjen e peshës.

Është e njëjta përmbajtje në farat chia-s që u jep njerëzve ndjesinë e ng.opjes për një kohë të gjatë. Kjo ndihmon në uljen e oreksit dhe me humbjen e peshës. Përveç kësaj, këto fara zgjerohen kur thit.hin ujë, gjë që kontribuon në uljen e oreksit.

Thjesht shtoni 1 ose 2 lugë fara të papërpunuara chia në një gotë ujë, përz.ieni mirë dhe pijini shpejt. Farat Chia janë gjithashtu të afta për të dje.gur dh.jamin e barkut.

Kjo bimë ma beri, gruaja: Të enjten isha 72 kg dhe të shtunën isha 67 kg, përdorni dhe ju

Majdanozi është një ba.rishte që e përdorim më së shumti për të përmirësuar shijen e pjatave, por gjithashtu ai përmirëson shëndetin dhe mund të na ofrojë më shumë se kaq.

Së pari, është një diu.retik i fuq.ishëm që mund të tra.jtojë në mënyrë efektive in.fek.sionet e traktit ur.inar dhe çështjet e tjera të lidhura me veshkat.

Kjo recetë e mahnitshme do të rrisë funksionin e tr.aktit të ur.inës, por gjithashtu do t’ju ndihmojë të hi.qni lëngjet e tepërta në trupin tuaj.

Mund të përgatitet shumë lehtë dhe është mjaft i lirë!

Përbërësit:

majdanoz

1 litër ujë

Përgatitja:

Shtoni majdanozin në një litër ujë të z.ierë.

Pastaj, hiqni atë nga nxe.htësia dhe lëreni për 20 minuta në mënyrë që përbërësit të mund të dep.ërtojnë mirë.

Është një a.ntiok.sidant i shkëlqyer që do të arrijë të neut.ralizojë efektet e radikalëve të lirë, ndërsa në të njëjtën kohë zvo.gëlon rre.zikun e sëm.un.djeve të r.ënda duke përfshirë ka.nc .erin.

Do.za e rekomanduar ditore është një litër.

Ishin shokë në fëmijëri, shqiptarja në amerikë e gjen dhe ja cfare i ben djalit

U njohën qysh në fëmijëri, dhe që nga atëherë thonë se u lindi simpatia për njëri-tjetrin.

Kështu Marigona Berisha, një vajzë nga Kosova nuk rreshti kurrë së menduari për shokun e fëmijërisë së saj, ani pse fati e la.rgoi me mijëra kilometra larg tij.

Falë rrjeteve sociale, ata u bashkuan përsëri pas disa viteve, për të kur.orëzuar më pas dashurinë e tyre me martesë.

“Jemi taku kur jemi kon femij edhe gjith kemi nejt bashk. Une kom jetu me gjysherit e babgjyshi jem e ka njoft familjen e tij. Aj gjith ka thon se kena mu kon bashke.

Kur i bona 7 vjet erdha n Amerik me jetu me prind edhe na ka hup kontakti veq kurr se kom harru.

Foton e kena pas dyt tuj munu me lyp njoni tjetrin. Gjith ju kallxojsha shoqev qe e kom dasht ni djal n kosove amo tash sdi ku osht veq e di qe i ka pas flokt e bardha hahah, mas disa vite me ka gjet ne mediat sociale.

Prej qat her kena fol cdo dit 24/7 deri sa na ka ra mu taku apet. Kom nejt n kosove 3 muj edhe jena feju n 2016.

Per 1.5 vjet u duft me pas long distance relationship dhe jena bashku n Janar 2018 n Amerik e qe 1 muj e kemi pas dasem. “, ka shkruar kjo vajzë krahas fotografive të publikuara në një grup në mediat sociale.

Zgjidh një Letër Fati dhe Mëso a do të Realizohet Ëndrra Jote

Çdo person ka dëshirat dhe sek.retet e tij. Shumë prej nesh janë përpje.kur t’i bëjnë ato realitet.

Por jo gjithmonë arrijmë t’i realizojmë. Ndoshta ne jemi angaz.huar shumë pak në këtë drejtim ose thjesht nuk është momenti i duhur.

Dëshironi të dini nëse dëshirat tuaja do të realizohen në të ardhmen?

Së pari mendoni për dëshirat tuaja të fsh.ehura, përfytyroni dëshirën tuaj dhe mendoni për ëndrrat tuaja.

Ju keni zgjedhur letrën n. 1

Ka shumë të ngjarë që dëshira juaj do të realizohet, por ju do të duhet të pr.isni pak kohë. Mos i ngutni gjërat.

Gjithçka vazhdon si zakonisht. Drejtimi dhe ng.utja mund të shka.tërrojnë gjithçka, kështu që duhet të jeni të dur.uar.

Jetoni jetën tuaj në mënyrën më të mirë të mundshme dhe kur më së paku ta pr.isni ëndrrat dhe dëshirat tuaja do të realizohen.

Ju keni zgjedhur letrën n. 2

Ju keni fituar një shpërblim të merituar për punën tuaj. Do të merrni atë që dëshironi, por jo në formën ku keni pr.itur që ajo të vijë.

Por kjo formë e re mund të jetë mënyra më e mirë për të marrë shpërblimin tuaj për të gjithë punën tuaj të vës.htirë dhe nuk do të zhge.njeheni.

Ju keni zgjedhur letrën n. 3

Universi nuk është i gatshëm t’ju japë atë që kërkoni. Mendoni me kujdes për dëshirat tuaja. Mundohuni t’i bëni ato të ndodhin.

Mos harroni, puna gjithmonë shpërblehet. Pra, nëse jeni këmbën.gulës, universi nuk do të jetë në gjendje t’ju re.fuzojë. Por duhet të punosh fort, nuk është momenti i përta.cisë, në të cilin rast nuk do të shpërblehesh.

Ju keni zgjedhur letrën n. 4

Ju do të merrni atë që kërkoni dhe madje edhe më shumë. Nuk duhet të nd.alesh këtu. Duhet të veproni drejt qëllimit tuaj dhe më shumë. Për ju, përmbushja e një dëshire nuk mja.fton. Ju duhet të vazhdoni me punën e madhe dhe falë fatit të mirë që ju buzëqesh, do t’i realizoni të gjitha ëndrrat dhe dëshirat tuaja.

Provoje, Mos Përtoni/ Bëji Duart Kështu dhe Vëzhgo Shumë Kujdes Këto Detaje

Hmmm! Trupi ynë mund të zbulojë gjëra shumë të rëndësishme në lidhje me personalitetet tona.

Gjithashtu zbulon karakteristika të tjera lidhur me marrëdhëniet që ne të mbajë me njerëz të tjerë.

E pikërisht për këtë bashkim duarsh si fotot ne do të dimë kuptimin e saktë.

Por gjëja kryesore që duhet të respektojmë është pozicionimi i vijës së dashurisë.

Pamja e parë: Nëse vija e dashurisë në të majtë është më e lartë se të në djathtë, kjo do të thotë se ky lloj personi është shumë i ponderuar, që është duke pritur që ndjenjat e tij të kthehen dhe vetëm pastaj të ndërmarrë një marrëdhënie romantike.

Pamja e dytë: Në këtë rast, në qoftë se linjat ndeshen, personi i jep shumë rëndësi dashurisë, ai investon në këtë ndjenjë, sepse beson në të, mund të quhet një person shumë serioz në këtë këndvështrim që kërkon marrëdhënie të qëndrueshme.

Pamja e tretë: Nëse vija e majtë është më poshtë të djahtës, kjo do të thotë se ju preferoni të keni marrëdhënie me njerëz më të mëdhenj, në këtë rast personi kërkon pjekurinë e duhur.

Siç e kemi parë, trupi është një burim i madh informacioni, të cilin mund ta njohim vetëm duke u informuar dhe lexuar.

Shikoni duart tuaja … na shkruani rezultatet në kom.ente!

Ia thotë popullit/ Pipero nxjerr rezultatin e tij të testit të koronavirusit: “Është i paprekur”

Mjeku, tashmë më i dashur për publikun shqiptar, Pëllumb Pipero ka deklaruar në media se më në fund ka zhvilluar testin sereologjik.

“Jam negativ, ç’do të thotë se nuk jam ende i prekur nga koronavirusi”, shprehet Pipero.

Testi sereologjik bëhet për të kuptuar nëse personi e ka kaluar vir usin, veçanërisht janë persona që kanë qenë të ekspozuar, si stafet mjekësore.

Mjeku Pëllumb Pipero ka folur edhe mbi rastin e fasonerisë në Krujë, ku u shtuan shumë raste me koronavi rus.

“Do duhen së paku dy javë për të parë si është situata… Nuk duhet të marrim rastin e ke q, duhet të respektojmë kushtet optimale për të parandaluar kthimin e masave.

Nuk do kthehemi pas, ecuria e epi demisë tek ne, në opinionin tim, ka qenë e butë, e përballueshme me disa lëk undje, por që deri tani jemi në rezultate të mira brenda të keqes”, ka thënë Pipero mbi lehtësimin e masave.

“Unë e kam kuptuar kështu, që qeveria me ligj e ka shtyrë masën e eme rgjencës në 23 qershor që të jetë e justifikuar në masat e tjera.

Kjo në opinionin tim nuk ka lidhje me lirimin e masave shtrënguese në raport me distancimin social. Këto masa shkojnë në përputhje me ecurinë e pan deminsë në vendin tonë”, ka thënë Pipero.

Zgjidhe Një Zanë dhe Mëso Ç’Ju Pret Së Shpejti! Uau, do Befasoheni Fare!

A jeni tip që besoni në supersticione? Me siguri shumë prej jush mund të thonë se këto janë gje pura, por është vërtetuar se gjithçka ka të bëjë me personalitetin tonë.

Për shembull, cilën zanë zgjodhët më lart? Nuk ka ndonjë arsye të veçantë pse e zgjodhët, por ka një shpjegim.

Zgjidhni nje nga Zanat qe ju pelqen me shume

A – Zana vjollcë

Është koha për të mësuar, rritur dhe zhvilluar lidhje të shëndetshme. Kushtojini vëmendje mesazheve që Universi do t’ju dërgojë sot.

Mos e hum bni shpresën për shkak të të ardhurave të ul ëta, pasi mundësi të reja do të ndryshojnë situatën.

Ndryshime pozitive do t’ju befasojnë dhe do ju japiun kënaqësi. Gjëja kryesore për të kujtuar është se zanat janë gjithmonë aty dhe ju mbrojnë!

B – Zana blu

Përqëndrohuni sot. Përqëndrohuni në atë që është më e rëndësishme për ju.

Në këtë fazë të jetës suaj do të duhet të shmangni tundimet dhe të mos rre zikoni fare. Mos rre zikoni. Marrëdhënia juaj është plot pozitivitet.

C – Zana e Kuqe

Mësoni të shprehni ndjenjat tuaja. Vallëzoni, krijoni, gëzoni jetën, njerëzit dhe mundësitë.

Pasioni është një element i rëndësishëm i shpirtit tuaj.

Ky muaj në jetën tuaj do të ketë ulje dhe ngritje që do të ndryshojnë gjendjen tuaj, por ju duhet të relaksoheni.

Pak nga pak gjithçka do të jetë ashtu siç dëshironi.

6 Gjërat që Ndodhin me Trupin Kur Hani 2 Vezë në ditë! Numri 3 na befasoi fare!

Studime të shumta tregojnë se mëngjesi më i mirë duhet të ketë konsum të një veze, pavaresisht se është e zier apo omëletë.

Ja disa prej përfitimeve kryesore, nga konsumimi i dy vezëve:

Ju ulni rr ezikun e shfaqjes së ndonjë sëm undjeje ka rdiovaskulare

Kol esteroli i la rtë është shumë i rre zikshëm pasi jep një mundësi më të lartë për ndonjë pro blem ka rdiovaskular ose su lm në zemër.

Vezët nuk mund të rrisin nivelin e kolesterolit. Vezët gjithashtu përmbajnë një sasi të lartë të acideve yndyrore omega-3 të cilat mund të zvo gëlojnë nivelin e trigliceridit në gj ak.

Ju keni mungesë të acidit folik dhe keni një rr ezik më të vogël për ndonjë de fekt të lindjes

Një vezë është plot me vitaminë B9. Kjo vitaminë quhet gjithashtu acid folik. Nëse keni mungesë të acidit folik gjatë gjithë shtatëzanisë, ju mund të dëm toni sistemin tuaj ne rvor qendror të fë mijës së palindur, por edhe tr urin e saj dhe kurrizin. Ngrënia e vezëve do të furnizojë sasinë e mjaftueshme të acidit folik për ju.

Procesi i plakjes ngadalësohet

Sipas një studimi të Charité, e cila është një qendër mjekësore e vendosur në Berlin, konsumimi i disa vezëve mund t’ ju ndihmojë kundër kan cerit të lëkurës dhe të zvo gëlojë procesin e pla kjes.

Hulumtuesit Profesor Jürgen Lademann dhe Dr. Karoline Hesterberg arritën të provojnë se vezët nga pula ishin plot me nivele të rritura të pigmenteve të verdha organike të cilat janë të bollshme në karotenoide që janë antioksidantë.

Këto janë veçanërisht të dobishme për procesin e pla kjes dhe e ngadalësojnë atë.

Trupi ynë nuk mund të prodhojë karotenoide në vetvete, kështu që një burim i mirë për ne që t’i marrim ato është përmes ushqimit dhe konsumimit të vezëve.

Rr eziku i sëm undjeve të k ëqija zvogëlohet

Sipas një studimi të “Kërkimit të Sëm undjeve të Rralla dhe të Vështira”, konsumi i përditshëm i vezëve do të zvogëlojë rr ezikun e kan cèrit të gjirit në 18%, sidomos tek vajzat adoleshente.

Është e mirë për mëlçinë, flokët dhe lëkurën tuaj

Vitamina B12, proteina dhe biotina janë të gjitha një pjesë shumë e rëndësishme e vezëve. Ne kemi nevojë për të gjitha këto për të pasur lëkurë rrezatuese dhe flokë të shëndetshëm.

Vezët përmbajnë squfur dhe proteina të cilat janë shumë të mira në rastin e flokut të do bët.

Vezët janë gjithashtu të bollshme në lecithin dhe kjo është veçanërisht e mirë për problemet e zo rrëve dhe ju ndihmon në procesin e det oksifikimit.

Sytë tuaj do të mbeten të shëndetshëm

Vezët gjithashtu mund t’ju ndihmojnë të keni një shikim shumë të mirë! Ato përmbajnë mjaft zeaksantinë, vitaminë A dhe lutein, të cilat janë jashtëzakonisht të dobishme për shikimin.

Zgjidhe Tani një Pëllumb dhe Mëso Çfarë do të Ndodhë Këtë Javë

Zgjidhni një nga 3 pëllumbat që ne do t’ju tregojmë në imazhin më poshtë dhe lexoni një mesazh për këtë javë..

Pas leximit të parashikimit tuaj, gjithçka menjëherë do të bëhet më e lehtë dhe më e qartë në kokën tuaj. Gjendja do të përmirësohet dhe nuk do të keni më dys hime se çfarë të bëni më pas.

Cilin pëllumb zgjidhni?

Pëllumbi numër 1

Nëse keni zgjedhur opsionin e parë, atëherë ju jeni një person shumë i fo rtë i cili lëviz në një mënyrë të saktë dhe të shënjestruar drejt qëllimit të tij.

Nuk lejoni që dikush t’ju pen gojë apo ngatërrojë në rrugën tuaj. Do të keni sukses, sepse brenda jush ka një fu qi të madhe që ju ushqen.

Mesazhi përshëndetës: Kini besim në veten tuaj dhe në personin tuaj. Ju jeni të fo rtë dhe kjo rezervë e for cës do t’ju ndihmojë të dilni nga situata të pakën dshme.

Pëllumbi numër 2

Opsioni i dytë sugjeron që ju jeni një person shumë rea ktiv që rrezaton ngrohtësinë dhe mirësinë.

Ju mund të komunikoni lehtësisht me njerëz dhe për të marrë pikërisht atë që ju dëshironi, nëse jeni të durueshëm. Gjëja kryesore është se nuk hi qni dorë.

Mesazhi përshëndetës: Dhurojini një buzëqeshje atyre që janë përreth jush, tregoni dashamirësi dhe përzemërsi. Mos harroni se ky gjest juaji mund ta bëjë ditën e dikujt më të mirë. Çfarëdo që të jepni, do ta merrni përsëri në një shkallë më të lartë.

Pëllumbi numër 3

Opsioni i tretë do të thotë që ju jeni një person shumë i mirë dhe bujar që është gjithmonë i gatshëm për të ndihmuar të tjerët.

Është koha juaj për të marrë dhurata nga fati! Kapni të gjitha sinjalet e këndshme dhe shijoni ngrohtësinë.

Mesazhi përshëndetës: Jeta do t’ju buzëqeshë nëse e shihni atë duke buzëqeshur. Të jesh pozitiv, gjërat më të mira ndodhin tek njerëzit që kurrë nuk pushojnë së shpresuari.

Sy e veshë në Itali/ Kjo që u pa sot na befasoi, asnjëherë më parë…

Më në fund nga vendi fqinj, vendi ku jetojnë shumë shqiptarë, kemi marr një lajm optimist që na ka ngrohur zemrat.

Në krahasim me një ditë më parë numri i vik timave në Itali ka pësuar sërish rritje, por fatmirësisht lajme të mira vijnë për pacientët që janë shëruar plotësisht.

Numri i personave të shëruar ka arritur në 42.727, një rritje me 2.563 persona në 24 orë (dje 2.072 njerëz ishin shp allur të shë ruar).

Asnjëherë më parë nuk janë deklaruar kaq shumë shërime në 24 orë, si sot.

Sikurse raportojnë mediet vendase në 24 orët e fundit 575 njerëz kanë hu mbur jetën (dje kishte 525 vik tima), duke e çuar numrin e përgjithshëm të vde kjeve në 22.745 vd ekje.

Ndërsa në kujdesin intensiv sot janë 2,812 persona, 124 më pak se dje. Gjithashtu 25.786 njerëz janë akoma të shtr uar në sp ital me sim ptoma, 1,107 më pak se dje.

Po ashtu raste të reja me COVI D-19 janë zbuluar 3493, ndërsa dje 3786. Kështu numri i përgjithshëm i personave të inf ektuar llogaritet 172.434.