Gjyshja më tha: “Bëje kaq herë në ditë”, shèròn gjunjët vetëm me vezë! Bëjeni kështu

Një prej pjesëve më të rëndësishme në trupin e njeriut, janë pjesa e gjunjëve, kështu thotë shkenca dhe mjekët që studiojnë në detaj trupin e njeriut.

Kjo për faktin se njerëzit janë një qenie humane që janë në 90% të jetës së tyre në lëvizje totale ndaj dhe mjekët këshillojnë që ju të tregoni sa më shumë kujdes për gjunjët tuaj.

Në shumicën e kohës, gjatë “konsumimit” si shkak e lëvizjes së përditshme, gjunjët e njeriut mund të nisin të dobësohen apo të shfaqin ánòmáli të ndryshme, ndaj dhe në pjesën më të madhe të kohës ju duhet të jenit vëmendshëm për shëndetin e gjunjëve.

Për këtë arsye, ne pasi kemi hulumtuar në disa kërkime dhe pasi kemi studiuar shumë artikuj rreth gjendjes së gjunjëve të njeriut dhe mënyrës së si mund t’i mbani ata të shëndetshëm, kemi vendosur që sot t’ju tregojmë zgjidhjen.

Mënyra që do t’ju tregojmë është një kùrë popullore që mund t’ju lehtësojë dhímbjèt në gjunjët tuaj në një kohë shumë të shkurtër.

Nëse juve mund t’ju lindë pyetja se përse po më dhèmbín gjunjët, përgjigjja do të ishte një prej shkáqeve si në vijim: Ju mund të jeni mbipeshë, ju mund të vùáni nga ártriti, ose mund të keni pèsùar një lòdhjè të gjatë fizike që ju transmetohet direkt dhe në gjunjët tuaj.

Pra, mos të humbasim aspak kohë por t’i futemi punës për të përgatitur kùrën që mban sa më të shëndetshëm gjunjët tuaj.

Juve do t’ju nevojitet:

E verdha e vezës = 1 copë

Kripë e zakonshme = 2 lugë gjelle

Fashë elastike

Ja si mund ta përgatisni kùrën për gjunjët tuaj:

Merrni fillimisht një enë të thèllë dhe brenda saj shtoni të verdhën e vezës si edhe masën e kripës dhe këto dy elemente përziejini së bashku.

Mënyra e saktë e përdorimit të kësaj kùre:

Me ndihmën e një cope pambuku, ju vëreni një pjesë të madhe të masës që krijuat me vezë, në pambuk dhe këtë mbajeni direkt në pjesën e gjunjëve tuaj. Për të mos lëvizur pambuku, ju mbështilleni me fashën elastike që ju sugjeruam në këtë artikull.

Pasi ta keni kryer këtë veprim, ju duhet të rrini pa lëvizur për afro 120 minuta (2 orë).

Për të marrë rezultate sa më të mira dhe që kjo kùrë të bëjë një efekt të shpejtë dhe të plotë, ju duhet që brenda ditës ta bëni dy herë, në momentet kur ju jeni më të lirë dhe ju duket e përshtatshme.

Kape një Simbol Ëngjëllor, Lexoje Mesazhin që do Marrësh nga Qielli për Javën e Fundit në Prill

Zgjidhni një imazh engjëllor dhe merrni mesazhin tuaj të ëmbël për të mësuar se si do t’i mbyllni ditët e fundit të muajit prill.

Simboli Numri1

Ju nuk duhet të keni më fri kë: Ëngjëlli vjen tek ju për t’ju thënë që nuk duhet të keni fri kë, duhet ta vlerësoni kohën tuaj, sepse asgjë nuk zgjat përgjithmonë. Gjithashtu, përpiquni të mos i mbani lo tët, sepse pastrojnë shpirtin tuaj.

Merrni përgjegjësi për pro blemet tuaja, sepse ata do t’ju bëjnë më me përvojë dhe nuk do të keni fri kë nga vetmia, sepse kurrë nuk do të jeni me të vërtetë të vetmuar.

Simboli Numri 2

Një mesazh i ditëve të lumtura: Ky kryeengjëll vjen tek ju për t’ju kujtuar se, pavarësisht nga rrethanat, njerëz të lumtur dhe të suksesshëm janë ata që, ndërsa bien, ngrihen, shërojnë pla gët e tyre dhe përparojnë me vendosmëri dhe dëshirë për të përmbushur gëzimin dhe prosperitetin.

Detyra jote është të kuptoni se duhet ta lini derën hapur, madje ta hapni atë plotësisht ose ta mbyllni plotësisht, sepse në dyert gjysmë të hapura mund të hyjë vetëm gjysma e lumturisë.

Simboli Numri 3

Mesazhi i ndryshimit: Ky ëngjëll ju kujton se d himbja nuk është kurrë e përjetshme, këto ditë të këqijá kalojnë dhe njerëz të mirë gjithmonë vijnë. Nuk ka asgjë të përhershme.

Gjithçka ndryshon, gjithçka zhvillohet, gjithçka transformohet.

Për këtë arsye, detyra juaj kryesore është të jetoni me vendosmëri dhe entuziazëm dhe të rimbushni energjinë tuaj që do t’ju lejojë të përktheni ëndrrat tuaja në realitet dhe t’i transformoni të gjitha përvojat tuaja të kaluara në gëzim!

S’ka Paqe për Fqinjët! Dridhje tërmeti, epiqendra dhe magnituda e raportuar

Greqia duket se po e kalon periudhën e vësh tirë të co.vid-19, por fqinjëve nuk po u ndahen tërmetet.

Dy tërmete të njëpasnjëshme kanë go ditur dy ishuj në Greqi. Bëhet fjalë për Santorinin dhe Rodosin ku lëk undjet janë shënuar brenda një ore.

Sipas EMSC të dy tërmetet kanë pasur një ndjeshmëri të konsiderueshme në dy ishujt.

Tërmeti i parë në ra në ishullin e dytë më të madh në Greqi atë të Rodos ku u shënua një me magnitudë 4.9. rreth një orë më pas ka është ndjerë edhe lëkundja e dytë në Santorini ose siç njihet ndryshe ishulli i VIP-ave me një magnitudë 4.1.

Raportimi i termetit ne mediat e huaja.

Deri më tani nuk është raportuar për dë me, ndërsa zona njihet për aktivitetin e lartë të lëkundjeve sizmike.

Mendohuni njëherë, Zgjidhni në Flutur dhe Lexoje: Mesazhi vjen nga Qielli për Ty

Ky test i bukur dhe i pazakontë me flutura do të zbulojë sek retet që fs hihen në shpirtin tuaj.

Zgjidhni një nga këto 4 flutura dhe lexoni masazhin që ka zgjedhja juaj për ju.

Nëse e keni zgjedhur fluturën nr.1:

Ju jeni një person shumë i ndritur dhe pozitiv. Shumë persona tërhiqen nga ju, si fluturat në dritë. Keni një shpirt të sinqertë dhe të ngrohtë, ku ka vend për të gjithë.

Mendoni shumë pak për veten tuaj, bëni shumë më tepër për të tjerët. Universi ju këshillon t’i kushtoni më shumë vëmendje vetes, sepse kur buzëqeshni, e gjithë bota buzëqesh.

Nëse keni zgjedhur fluturën nr.2:

Jeni një person krijues, keni shumë talent dhe aftësi. Keni një shpirt delikat dhe të pamb rojtur, edhe nëse shumë pak njerëz e dinë këtë.

E kaloni jetën duke buzëqeshur. Ar miku juaj kryesor është dy shimi dhe mosbe simi tek vetja. Universi ju këshillon të mbështeteni më shumë në pikat e fo rta dhe të besoni në zemrën tuaj.

Nëse keni zgjedhur fluturën nr.3:

Jeni një person i ndjeshëm, keni një lidhje me një botë tjetër. Keni një intuitë të fo rtë, nganjëherë keni ëndrra të mëdha. Madje jeni shumë të sinqertë, kështu që nganjëherë është e vës htirë të flitet me ju. Universi ju këshillon të mos shqe tësoheni për veprimet e të tjerëve.

Nëse keni zgjedhur fluturën me nr.4:

Jeni një njeri i kontrasteve. Shpesh ndryshoni gjendjen tuaj, nganjëherë mund të jeni të sjellshëm, ndonjëherë të fo rtë. Ju bini në dashuri rrallë dhe përgjithmonë. Nuk fa lni kuro rëshkeljen.

Shpesh shqe tësoni për gjëra të pakuptimta. Universi ju këshillon të mos i kushtoni vëmendje gjërave të tris htuara në jetë. Rrethojeni veten me objekte të bukura, nga njerëz të mirë dhe çdo gjë do të jetë mirë. Nd.ani këto flutura me miqtë tuaj.

Çfarë bëhet në Itali??!! Sytë nga Qielli, fenomeni që po Befason të Madh dhe të Vogël

Italia tashmë është kthyer në shtetin në qendër të vëmendjes në të gjithë botën.

Një fenomen i rrallë ka ndodhur pas një shiu të rënë në një zonë të Veronas në Itali. Bëhet fjalë për një ylber por ndryshe nga sa jemi mësuar të shohim ky ylber ishte i përm bysur.

Ky fenomen i rrallë ka tërhequr vëmendjen e fotografëve të cilët kanë shkrepur foton që më pas u shpërnda në mediat italiane.

Kjo ka ndodhur në afërsi të liqenit të Gardas. Ndërkohë sipas ekspertëve ky lloj ylberi është në afërsi të Zenitit në krahasim me ylberët e tjerë.

Ylberi eshte shfaqur ne anen e tij te kundert. Nje fenomen shume i rralle ky qe ka ndodhur ne Verona te Italise.

Kjo është shkaktuar nga kristale të vogla akulli më shumë sesa pikat e kondesuara. Kjo shk akton edhe efektin e reflektimi.

“Është një fenomen shumë i rrallë” tha Nikola Bertoloto, pronare e faqes së informacionit social Meteo Kaprino’, shumë e njohur në Verona.

“Formimi i tyre kërkon kushte atmosferike që pothuajse asnjëherë nuk ndodhin. Zakonisht ato kanë ngjyra shumë të fo rta dhe janë tipike për zonat polare.

Fakti që ato shfaqen lart, shumë afër diellit, e bën të vështirë identifikimin e tyre “ shtoi më pas ajo.

Sidoqoftë, ylberi “në formë të buzëqeshjes” ishte një tregues i një ndryshimi meteorologjik: nga temperaturat e mëngjesit duke u ulur pas një fundjave shumë të nxe hta për periudhën.

“Nesër do dalin ata që u fillon me…” Kryeministri i shkruan: Humor…!

Kryeministri Edi Rama i ka kthyer përgjigje disa prej komentueve në “Facebook”, të cilët shprehen kundër masave të vendosura për parandalimin e përhapjes së Cov id-19.

Një prej komentuesve ka qenë edhe këngëtari shkodran Luiz Ejlli, i cilin plot humor i ka thënë Ramës që pas pensionistëve dhe mamave, radhën e daljes ta bëjë me alfabet.

Ndërkohë kryeministri i ‘është përv eshur’ duke e cilësuar si humor ka ps.

Luiz Ejlli: Dje nxore pensionistat, sot mamate. Te henen beje me alfabet: Le te dalin ata qe i fillon emri me A, te marten me B, etj. Kur te mberrish tek K, dil vete.

Edi Rama: Humor ka ps quhet ky

Luiz Ejlli: Po une tu drejtova si Kryeminister me K, pastaj se te shkon mendja tjera kund…

Mbiu në Vlorë dhe po ngjall habi të madhe, Apeli për qytetarët: Mos u afroni

Një lajm i pazakontë ka ardhur nga qyteti bregdetar i Vlorës, dhe tashmë po tërheq vëmendjen e të gjithë rrjetit.

Në hyrje të qytetit të Vlorës gjatë 40 ditëve të karantinës ka mbirë një lloj i panjohur bari i lartë, që e ruan vesën gjithë kohës në formë të konservuar përgjatë trupit.

Kryebashkiaku i Vlorës, Leli ka deklaruar se do të angazhojë Institutin e Bimëve për të analizuar shka qet e lindjes dhe përbërjen biologjike të kësaj lloj specie bari, i cili nuk ishte parë më parë.

Përmes një postimi në rrjetet sociale, ai bën thir rje të gjithë qytetarëve të mos i afrohen pa u zbuluar më parë efekti i kësaj bime mbi organizmin e humanëve.

Postimi i plotë i Dritan Lelit në rrjetet sociale:

Postimi i Kryetarit te Bashkise se Vlores, Dritan Leli, ne rrjetet sociale.

Na rezulton se gjate këtyre 40 ditëve te karantinës ne hyrje te Vlorës ka mbire një lloj i panjohur bari i larte qe e ruan vesën gjate gjithë kohës ne forme te konservuar përgjatë trupit.

Bashkia e Vlorës do te angazhoje Institutin e Bimëve për te analizuar shk aqet e lindjes dhe përbërjen biologjike te kësaj lloj luleje (bari).

Ju bëjmë thir rje te gjithë qytetareve te mos i afrohen pa u zbuluar me pare efekti i kësaj bime mbi organizmin e njeriut!

Për momentin bime te tjera dhe peme te ndryshme po shtohen rrotull barit te çuditshme me përmasa gjigante qe ka dale ne hyrje te qytetit.

Vërtet?? Do anulohen provimet kombëtare? Drejtoresha jep menjëherë lajmin

Drejtoresha e Përgjithshme e Politikave dhe Zhvillimit të Arsimit, Zamira Gjini zbulon planet dhe udhëzimet e posaçme që do të nxjerrë ministria e Arsimit, varësisht nga data e rikthimit në shkolla për shkak te pan demisë nga koronavi rusi.

Anulimi i provimeve kombëtare, ashtu siç kanë vendosur disa vende të tjera, për ministrinë, mbetet opsioni i fundit, por nuk përjas htohet mundësia e shtyrjes në rast se periudha e qëndrimit në shtëpi zgjatet përtej çdo parashikueshmërie.

“Zhvillimi i provimeve kombëtare është një çështje e veçantë. Në kushtet aktuale, mendojmë që zhvillimi i provimeve nuk duket se do të pen gohet, ndërsa an ulimi mbetet opsioni më i fundit për t’u konsideruar.

Sidoqoftë, duhet të flasim sipas ndryshimeve të situatës, e cila nuk varet nga ne.

Provimi i parë i Maturës është në datën 8 qershor. Pra, kemi gati edhe dy muaj deri atëherë.

Nëse situata do të përmirësohet, provimet e Maturës do të zhvillohen në qershor dhe diplomat do të merren në korrik, sipas planifikimit të mëhershëm.

Sigurisht, do të ndryshojnë disa kushte mbi mënyrën e organizimit dhe administrimit të provimeve.

Kjo do të ishte më e mira. Por nëse do të vijojmë të qëndrojmë në shtëpi, do të kemi një skenar të ri”, tha ajo.

Karantina/ Dieta e sigurt për të rënë 10 kg në 1 javë, por…kujdes sekretin!

Para se ta nisni këtë dietë, duhet ta dini se ka një sek ret: Ai është të ushtroheni të paktën gjysmë ore në ditë.

Plani i dietës
Mëngjesi: Hani një frut për mëngjes çdo ditë. Kurseni bananet dhe rrushin.

Dita 1
Dreka: Një portokall, një vezë e zier dhe një gotë kos (200 ml);
Darka: Dy toste , dy vezë të ziera, dy domate dhe gjysmë kastraveci.

Dita 2
Dreka: Një portokall, një vezë të zier dhe një filxhan kos
Darka: Një tost, 125 gram mish viçi, një filxhan kafe ose çaj (pa sheqer) dhe një portokall.

Dita 3
Dreka: Një portokall, një vezë e zier dhe një kastravec
Darka: Një tost, 125 gram mish viçi, një filxhan kafe ose çaj (pa sheqer), dhe një portokall.

Dita 4
Dreka: Një tost, 125 gram gjizë dhe një domate
Darka: Një tost, 125 gram mish viçi, një filxhan kafe ose çaj (pa sheqer) dhe një portokall.

Dita 5
Dreka: Një tost, 200 gram. mish të gatuar ose peshk dhe një domate
Darka: 1 patate të zier, bizele dhe karrota.

Sigurohuni që të gatuani perimet pa përdorur kripë. Konsumi i alk oolit është rre ptësisht i ndal uar gjatë kësaj diete.

Ndiqni dietën pesë ditët e para, pastaj bëni një pushim dy-ditor dhe vazhdoni me dietën në ditën e tetë.

Ata që vu ajnë nga sëm undjet e ze mrës duhet të konsultohen me një kardiolog para se të zbatojnë këtë dietë në jetën e tyre të përditshme.

“Aty ku punoj po promovohen pis lliqe”/ Florjan Binaj nuk e fsheh dot zhgënjimin

Aktori i njohur i emisionit të humorit “Portokalli”, Florjan Binaj është shprehur se ndihet i zhgënjyer nga programi i ri që po transmetohet në televizionin ku ai punon, Top Channel.

Nëpërmjet një postimi në Instastory ai ka shkruan se të rinjtë e sotëm kanë nevojë për edukim, orientim dhe frymëzim, por së fundmi po promovohet e kundërta duke krijuar një imazh jo të vërtetë të realitetit që po kalon rinia shqiptare.

Aktori ndjehet i dë shpëruar që sot po promovohen ant ivlerat dhe jo vlerat dhe më së shumti ndihet i zhg ënjyer pasi këto po i promovon pikërisht televizioni ku ai bën pjesë.

Televizioni duhet të edukojë njerëzit, shikuesit, ndjekësit, sidomos rininë e cila do pika orientimi dhe frymëzimi. Sot u zhg ënjeva jashtë mase nga një program që po jepet në televizionin ku punoj.

Postimi qe ka bere aktori i humorit, Florian Binaj, ne Instastory.

Dëshpërim që sot në televizion promovohen antivlerat dhe jo vlerat. Kjo do i hapë rrugën një udhe pa krye”, shkruan aktori.

Ndonëse aktori nuk ka përmendur asnjë emër të ndonjë programi, duket se i referohet programit “Aventurierët”, pjesë e të cilit janë disa të rinj të cilët bëhen pjesë e sfidave të ndryshme.