Arti në zí! Ndërron jetë LEGJENDA e humorit, Zef Deda

Është ndarë nga jeta në mòshën 73-vjèçáre, áktori i njohur i humorit Zef Deda.

U shua sot, por Zef Deda ishte një nga komedianët

më të mirë të vendit, i cilësuar edhe si Charlie Chaplin i Shqípërisë.

Deda lindi në Shkodër më 27 korrík 1950 dhe është shkòlluar po aty e më pas për të káluar në politekníkumin e ndërtimit në Tiranë, e për të vijuar me gjuhë-letërsínë, të cilën nuk e mbároi dot.

Aktori i madh ka pùnuar për vite të tëra në Teatrin Migjèni të Shkodrës. Talenti i tij spíkat që në mòshë të vogël. Me një shkáthtësi dhe me një plastíkë të hkèlqyër psíko-fizíke ai árríti të realizonte qíndra figura artistíke.

Pas një shkeputje prèj 6 vitesh, për shkák te emigrimit jashtë atdheut, ai kthehèt në vitin 1996 në Shqípëri për të ushtrùar profesionin e áktorit.

Deda ishte i martuar me Rozína Dedèn dhe dy djemtë e tyre janë áktori i mirënjohur Jùlian Deda dhe Marjan Deda.

Zef Deda ka interprèrtuar shumë komedi si: “Vëllai nga babai”, “Kollovári”, “Big Brother Shkodra 1”, “Big Brother Shkodra 2”, etj.

Kunati i shòkut Xhemal,
Kola i dritave,
Charlie Chaplin (imitim) ,
Kusheriri nga Ameríka,
Altini (altufi) Dhjetra emisjone per femije,
Ne filmin “gjùrme ne kaltersi” 1981, etj.

Leave a Reply