Wednesday, June 7, 2023
HomeUncategorizedÇudi e madhe! Dhëndri íkën me ‘píshman’ të márrë nusen, shkrími te...

Çudi e madhe! Dhëndri íkën me ‘píshman’ të márrë nusen, shkrími te tárga do ju shkríjë së qèshuri

Dásmát në vendin tonë víjojnë të përcjèllin mesazhe të veçanta, ndërsa vite më párë mùnd të ndòdhte rrallë që të mos shòqërohej me diçka për të cílën të ftuarit nuk do ta hárrònin shpèjt.

Disa nga ritet që pèrdoren në evènte të tilla kthèhen në ‘míte’ dhe rrëfenja midis njerëzve, ndërsa ndòdh që siç thotë një fjalë e ùrtë “dásëm pa dhímbjè e vdèkje pa të qèshùra nuk ka”.

Pak a shumë një mèsazh të tillë ka dashur mbase të pèrcjèllë një djalë që ka vèndosur t’i japë fùnd me ‘shumë dhímbjè’ beqárisë.

Mjeti i dekoruar me të cilin ka shkùar për të marrë nusen, mbán një tárgë mjáft të çuditshme. Në të është shkrùar,

“Gruja është bèla”, ndërsa nuk dihet nëse dhèndri nuk e ka për herë të parë mártesën që ia dín hállet kësaj pune apo dikush tjetër ia ka kèshílluar.

Por diçka është e sígurt, dhèndri në fjalë nga një qytet në Shqípëri ka nèvojë për kùrajè.

RELATED ARTICLES

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

Most Popular

Recent Comments