Friday, September 29, 2023
HomeGenelEpíke! Në këtë qytet shqíptar nuk të jápin nuse po nuk pate...

Epíke! Në këtë qytet shqíptar nuk të jápin nuse po nuk pate 250 míjë dòllarè

Dasmat në shqípëri janë të llojeve të ndryshme dhe secili qytet ka tráditat e tij dhe zákonet që i rùan që nga kohët e hèrshme.

Vitet e fùndit të gjtihë thonë se na “qán zèmra” për një çik dasmë, sepse prèj krízës globale, çiftet kanë zgjèdhur që të martohen në hèshtje dhe pa ndonjë ahèng të madh.

Një rrèfím shumë i çùditshëm që ka ngjállur kuriozitet është dègjuar së fùndmi, duke kríjuar një ngjárje epíke.

- Advertisement -

Në të gjitha dásmat e trèvave shqiptare pëlqehet e njëjta mùzíkë, por traditat janë të ndrýshmè.

Elton Mehaj, ka qenë i ftuar në “Ëhý Not” një emísíon nga Roza Lati dhe aty ai ka zbùluar se sa të larta janë shpènzímet në Kërçovë.

Ky qytet është një vend i Máqedònisë me pjesën më të madhe të pòpullsísë shqípfòlëse.

- Advertisement -

Ndërkohë që mòderátorja po flíste për çmímet 5 mijë eùro të fustaneve të cilat përdòren në fèjesat në këtë qytet, i ftùari ka ndèrhýrë duke thënë.

A ke qenë në dásma në Kërçovë ndònjëherë në jetën tënde?

Kjo pyetje “rrùfe” ka ngjállur kuriozitet, po Eltoni rrèfen një fakt shumë të rrállë se sa kùshton veshja e një gruaje në dasmat e këtij qyteti shqíptar.

Nuk ju shkòn ndërmend? Janë plòt 250 mijë dòllarë.

Kur kèrkòjnë nuse në Kërçovë, nëse nuk je i zòti të vèshësh në dýlýma të arit 250 mijë dòllarë, atëherë nusen nuk ta jápín, trègon ai duke na hábitur fare.

RELATED ARTICLES

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

Most Popular

Recent Comments