Tërmet i fùqíshëm párá pak çástesh, pamjet e FUQISHME

Një tèrmet me magnitudë 6 gòditi ishùllin Timori së fùndmi, sipas Qendrës Sizmologjíke Euro-Mesdhètare (EMSC) dhe Shërbimit Gjeologjík të SHBA (USGS). Pervec ketij te fundit, nje tjeter goditje e fuqishme dhe me pasoja eshte llogaritur afer Izmitit ne Turqi, duke bere qe te ritkehen serish castet e tmerrshme qe populli turk perjetoi kohe me pare.

Epiqendra ndòdhèt 21 kilometra në verilindje të qytetit ishùllor Kupang dhe thèllësia fokale vlerësohèt në 28 kilometra. Ekspertet thone se kjo periudhe shenon nje moment kur pllakat e Tokes po krijojne nje levizje pak me te shpejte se e zakonshmja ndaj dhe fenomene te tilla kane nisur te ndodhin me se shumti ne vendet Aziatike, por jane rregjistruar edhe raste ne Evrope kur levizjet e Tokes jane te pazakonta.

Deri më tani nuk ka raportime për víktima apo dème të konsiderueshme materiale. Situata mbetet e qete pasi qendrat e monitorimit jane ne gadishmeri te plote dhe kjo vlen edhe per Shqiperine e cila pas termetit te madh te nentorit, tashme ka shtuar bashkepunimet me shtetet e tjera ne kuader te shtimit te sigurise kunder termeteve.

Leave a Reply