Friday, September 29, 2023
HomeGenelGazetari cmend rrjetin: “Luizí barkderr, hante si derr, gërhiste. I fùndít në...

Gazetari cmend rrjetin: “Luizí barkderr, hante si derr, gërhiste. I fùndít në preferèncat e Kiarës”

Ky status është shkrùar nga Ermal Mùlosmani dhe trájton rreth kastës së showbizít shqíptar dhe tipareve të përbáshkëta të anëtarëve të sáj.Përfaqësuesit e kësáj kaste janë shpesh herë të rinj, të bukur, të cekët, pa cilësi të spíkatura artistíke dhe rèfùzojnë të fùten në detin e thèllë të dijes – shkruan Mùlosmani

Ata janë të njohur për tallava-mbrëmjet, qokat párákùlturore dhe vanitetin e tyre. Përkùndèr mungesës së cilësive artistíke, ata shfaqen shpesh në rrjètet sòcíale dhe në televízíonet vendase si VIP-a, dùke u mbùluar me famë dhe ndjèkës të mjaftueshëm. Autori e quan këtë kastë “Estradë Ballshi”.

- Advertisement -

Me poshte shkrími i plòte:

Nga Ermal Mùlosmani

“Estrada e Ballshít”, Luizí, Zhaklina dhe Kiara

- Advertisement -

Kasta e showbizít shqíptar është ai qerthùll njerëzísh që sot dominon skenën televízíve, tallava-mbrëmjet, qokat párákùlturore dhe sidomòs rrjètet sòcíale. Cilësitë më përbáshkùese të këtij grupimi janë : të rinj, të bukur, të cekët, pa ndonjë cilësi të spíkatur artistíke dhe, mbi të gjítha, rèfùzojnë të fùten në detin e thèllë të dijes. Sapo díkush guxon të notojë përtej cektinës disa centimetrëshe të bregut, fap, kasta jonë e bèn dalje si të dèmshëm për shèndètin.Ai njeri përfùndon në rrethin e përbuzur të “anonimëve” të artit a kùlturës!

Kosova e quan këtë kastë Estradë dhe më pëlqen shumë si emërtim. Gjithmonë Estrada më dùkej një fjalë qesharake, përbuzèse për nivelin kùlturor të grupimit; sa herë që donim të talleshim me një fenomen pèrdornim shprèhjen “Estradë Ballshi” që i shkòn fíks kastës sonë të showbizít. Ne kemi “Estradë Ballshi”!

Për shembùll nëse një vajzè a djalë shkòn në një program televízív për të kèrkuar dashùrinë, në përfùndim të këtij programi ai/ajo ndoshta nuk e gjèn dashùrinë por sígùrisht gjèn famën. Menjëherë shpallet VIP dhe ka qíndra mijëra ndjèkës në rrjètet sòcíale.
Po çfarë mèríte ka kjo vajzè e bukur që e veçon atë nga qíndra balerina, këngëtare, poete, áktore etj që përpiqen me mish e me shpirt çdo ditë për të spíkatur në zejen e artit?

Po pse kujt do t’i japë llògari Televízíoni që shpall VIP-a?! Ai i din mire pùnët e veta…

Tjetër e përbáshkët e ketyre tallava-artistëve është vaniteti. Ata kanë të njëtat buzè, të njëjtat mollëza, gjokse e býthë silíkoni, shohin të njëjtët filma e këngëtarë limonatë, lexojnë krýesisht revista mode dhe portale, janë frekuentuesit më të shpeshtë të qendrave estetíke, vdèsín për shoping, díeta dhe palestër, kopjojnë në gjíthçka sivëllezèrit/simotrat e tyre të botës së madhe.Më të mirët prèj tyre të shíkojnë me sy të mèshirshëm nëse të shohin të veshur me xhup të zakonshëm, xhinse a këpucë normale të blera te qendrat tregtare. Lëre pastaj po të panë me ndonjë libër fjala vjen të Hellbekut a Asturias, aty u mbùshen sytë me lòt nga kèqárdhja:

“Paska pjèrdhë ky”…

Në çdo prítje janë të njëjtët, intervistojnë dhe lavdërojnë njëri –tjetrin dhe sápo ndáhen shajnë atë që sápo lavdëruan në sy.
Ata jetojnë në qerthùllin e tyre dhe pranojnë herë pas here të rinj që u nënshtrohen rregùllave të përshkrùara më lárt. Është një domen tjetër ky, si ai i politíkës apo biznesit, satelit i tyre, që na imponohèt si “elitë kùlturore” por që ka të bëjë me kùlturën sa unë me regbinë.

Media e sjell në një formë të dhùnshme këtë kastë párázítësh të paaftë dùke bòmbárduar Televízíonet, portalet, rrjètet sòcíale. Për të përfùnduar te komshinjtë, shítëset, miqtë, të njohurit. Të gjíthë të flasín për këta.

Luizí

Në këtë Big Brother, rastësisht, u fùt edhe një djalë që nuk ishte pjesë e kësáj kaste (Estrade Ballshi). Ai ishte 37 vjèç (i plakur për kastën), i pakurùar estetíkisht (kishte bark, hante si derr, gërrhiste), fliste si i vinte, ngácmonte me e pa shkák banorët, ishte agresiv përtej etíkës së kastës (bon ton). Ai dùkej si një ari në një dyqán qelqurinash.

Përballë tij kishte përfaqësues tipík të Estradës (kastës së showbizít) si Kristi, Kiara, Dea, Tea për të mòs shkùar më tej.Luizí është beniamini i popùllit, Gavroshi i vegjëlisë. Ai është personazh empatík, ka sens humori, këndon bukur, e njeh mirë gjuhën dhe popùllin e rrugës, është i rráhur nga jeta me vaj e me uthùll. Luizí gjíthashtu është edhe máshtrues i paskrupùllt, bùllizues konservator, gènjeshtrar, manipùlant. Këto cilësi, të dytat më shumë se të párát, janë mjaft premtuese për ta shndèrrùar atë në një njeri të preferùar të popùllit.

Por këtu dua të shtoj edhe një áktor që mendoj se ka luajtur rol të rèndësishëm në famën e Luizít: Luizí është shkòdran. E them këtë pasi mendoj se në këto kohë, ku Rama i ka privuar figurat e veriut nga protagonizmi, veriorët të parët panë te Luizí një antidot për të shfryrë frustrimin e vet. Ata e bènë viral në fíllim dhe orteku nuk mùnd të ndálej më.

Luizí është fíks e kùndèrta e modèlit që shoqëria moralizon, ai është antihèroi pozítiv, Antíkrishti. E bash këtu është suksesi i tij. Çdo gjë që thotë ai kthehèt në meme jo se ka ndonjë vlerë por se kështu çmènden moralistët, të edùkuarit, të sjellshmit, të lexuarit! Është një revoltë sòcíale ndáj modèlit shoqëror, një klithmë “Ikni pirdhùni me gjíthë modèlet tuaja. Ky është spektákli ynë, ne duam të kùndèrtën tuaj”.

Vegjëlia nuk duron dot sjelljen e Deas, leksionet moralizuese të Zhaklinës apo tolerancën dhe edùkatën e Kristit. Ata janë më të urryerit píkërisht se u dùket se “i shíkojnë nga lárt”, “i shèsín pordhë” popùllit me sjellje të sofistíkuara, flasín për bùllizma e agresivitet verbal e broçkùlla të tilla…. Te Luizí popùlli sheh të kùndèrtin e tyre, sheh djalin e vet, të komshiut, të lagjes; sheh mbáse edhe një mënyrë për t’iu kùndèrvënë “regjímit” që as e prish fare qejfin nga kjo histeri e vegjëlisë….Përkundrazí, regjími është mjaft i lumtur me Luizín. Media e tij krýesore e kríjoi mitin e Luizít dhe histeria pro tij mùnd të shfrytëzohèt me mënyra perfide për vota atje ku më së shumti nèvojiten. Pas kësáj le ta gëzojnë vegjëlia Luizín.

Ku ka shoqëri në botë që të kompensojë dështimet e veta me glorifíkimin e një “gavroshi” që vegjèton në Televízíon?!

E gëzofshi!

Zhaklina

Zhaklina është një pòlíce e moralit që herë pas here thotë se është një sfíduese e tij. Ajo është një vigjílente në mbròjtje të kauzave të të margjínalizuarve, grupimeve të lèndueshme nga dhùna, sèksizmi, agresiviteti verbal. Në botë kjo lèvízje në mbròjtje të shtresave të tilla quhèt “woke”.

Zhaklina ka një pasion të jashtëzakonshëm për kauzèn që mbròn. Shpeshherë arteriet károtide të qafës dhe gabzheri i sáj márrín përmasa alármante për spektatorët; brítmat e sáj ndáj banorëve kalojnë në histeri dhe kríjonin shqètësim për gjèndjen e sáj mendore. Është aq pasionante sa ndonjëherë mendoj:

“ A e mèrítojmë ne si popùll Zhaklinën”? A jemi ne në nivelin e dùhur për të márrë ndíhmën e sáj të pakursyer?

Zhaklina nuk është dakort me agresivitetin, gènjeshtrën dhe máshtrimet e njëpasnjëshme të Luizít dhe ka për aleatë brènda shtëpisë të gjíthë kastën e Estradës. Ajo rreshtohèt haptas në krahun e víktimave të Luizít, ku shkëlqen Kiara, e përzgjèdhùra e tij. Zhaklina ishte aleate më e madhe e Kiarës në momentet kur Luizí tejkalonte etíkën në raport me të. Edhe Kiara ishte e kënaqur deri díku për mbròjtjen e Zhaklinës…
Por gjërat ndrýshojnë.

Kiara

Kiara është një vajzè e re bukuroshe, moderne, e kurùar, e lehtë, lozonjare. Ajo ndjen një tèrhèqje të papërballueshme nga bota e luksit, Televízíonit, dritave, famës. Meshkùjt e sáj të ëndèrrave janë doemòs vanitozè, modernë, të kurùar, flasín bukur, janë tolerantë…Le ta themi më një fjalë të kohëve moderne: Ajo preferon metrosèksualët, një kategori djemsh hètèrosèksualë që ndjèkin modèn, kanë qejf parfumet, kurohen estetíkisht, bëjnë palestër, adhùrojnë shoping, frekuentojnë sallonet e bukùrisë, bëjnë solár e të tjera si këto.Kur u fùt në Big Brother, nëse do bènte një listë të djemve me të cilët mùnd të lídhej, Luizí ishte i fùndít në rènditje. Sigurisht Kristi ishte i pari. Kiara iu afrua haptas dhe i shfaqí simpatinë, me tepri, por Kristi i qëndroi lárg dùke e rèfùzuar. Kiara është nga ato vajza që pëlqen tingùllin e fjalës më shumë sesa kuptimin e sáj. Për shembùll, kur dëgjon Kristin të përmendë fjalë si “frustracion” apo “kontekstualizím” Kiara fërgëllon. Nuk i dëgjon fjalët e tjera fare. Eufonia e “frustracionit” e kombinuar me maníkyrin e zí, ekstravagancën në veshje e të tjera si këto e joshin Kiarën më shumë sesa një intelígjèncë superiore, dèll poetík apo sens i humorit. Ajo nuk e përmbán veten në shprèhjen e ndjenjave ndáj Kristit, disa herë, përkùndèr sjelljes së akùllt të këtij të fùndít…

Deri sa dèl në skenë Fama…

Fama

Kiara dèl jashtë dhe mahnitet kur sheh që dritat dhe prozhektorët e shqíptarëve janë drejtuar të gjítha drejt Luizít. Ky ishte një zhvillim i papërballueshëm. Befas Luizí bèhèt modern, defektet e Luizít zhdùken si me mágjí. Edhe Kristi gjíthashtu. Ajo hárron gjíthçka kishte ndòdhùr deri atëherë dhe dashurohèt fùndemajë me Luizín e famshëm. Ai është krejt tjetër njeri nga sivëllai i vet Luizí i pafamshëm. Ajo rifùtet në Big Brother dhe dekláron kapitùllimin pa kushte!

Po a ka diçka që nuk shkòn në këtë ndrýshim 180 gradë të Kiarës?! Për mua është krejt normale. Fama është një cilësi që ndíkon në joshjen e njerëzve. Padýshim, për të njëjtën bukùri mashkùllore/femërore, njerëzít preferojnë të famshmin. Shpesh fama dhe párátë kanë eklipsuar bukùrinë dhe zgjuarsínë. Ndodh që njerëz të cáktuar joshen sèksualisht nga fama, ata eksitohen dhe fíksohen pas të famshmëve. Pse zgjuarsia, humori apo bukùria qenkan të pranueshme për tu joshur një femër ndërsa párája dhe fama jo?! Kiara u dashurua me Luizín e famshëm dhe ishte një ndrýshim krejt i natyrshëm sipas meje.

Por jo sipas pòlícisë së moralit dhe vegjëlinë!

Zhaklina, befas u bë bishë me Kiarën, ajo u kthýe në prènë e preferùar të sáj. Në emër të një kodi moral ajo i bèrtiste Kiarës për nënshtrimin pa kushte ndáj Luizít. Ajo donte Kiarën tjetër, atë që natën e fùndít rrinte me Oltën jo me Luizín. Me fjalë të tjera ajo donte “njeriun e kastës”, Kiarën sfíduese, jo këtë të nënshtrùarën pa kushte párá famës së një “fshatari të pakùltivuar”.

Sigurisht Kiara mùndet tia mbýllte gojën me një fjalë dùke i thënë:

“Zhaku, më eksiton kaq shumë fama saqë kam fílluar ta adhùroj nënshtrimin. Si i bèhèt?”!

Por nga ta gjejë Kiara mençurinë? Ajo vjen nga Estrada…

Kiara është víktima perfekte për të gjíthë. Ma kujtoi atë personazhin femër te “Eyes Wide Shut” që ndëshkòhèt pse kùndèrshtoi rregùllat e sërës së lártë dhe shpètoi Tom Kruizín nga vdèkja. Ajo nuk dùhej të thýente rregùllat e kastës. Kiarës së dalë nga Big Brotheri i kèrkohèt llògari edhe për sjellje të Luizít brènda Big Brotherit, psh e pyesín: “Çfarë mendon ti Kiara për mendimin e Luizít për Përputhen”?Hajde hajde… Se këta janë pòlícët e sjelljeve të pëlqyeshme dhe dùhèt tu japësh llògari edhe për mendimet e të dashùrit….! Duhèt ta dènosh me patjetër.

Dhe për të argumentuar se pse ajo është e padenjë i përmendin ndrýshimet nga fama! Këta që veç për famë jetojnë!

Por Kiarën nuk e don as popùlli. Edhe popùlli do një nuse tjetër për beniaminin e vet, një nuse të popùllit. Prandáj i vèrsùlen me video të zeza, e shajnë me fjalë të tmèrrshme. Biri i popùllit, Gavroshi i tyre mèríton një bojalleshë besníke që e adhùron, një fanse të vdèkur për të. Dhe me shumë mùndësi njeriu i popùllit do ju dòrèzohèt adhùruesve: Do e gjejë shpèjt një nuse siç u pëlqen atyre.

Dhe atëherë do të shpèrthejë lumturia…


RELATED ARTICLES

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

Most Popular

Recent Comments