Tuesday, October 3, 2023
HomeGenelKeni líndur për të qenë míliòner/ Jòrgo Pùlla jep páráshíkimin e plòtë...

Keni líndur për të qenë míliòner/ Jòrgo Pùlla jep páráshíkimin e plòtë të fatit

Zbùloni ndjenjat e shenjave të zòdíakut, sipas elementit që i përkasín. Si báshkòhen me njëri tjetrin, me cilat kombinojnë, dhe me cilat jo.

Shenja të Zjárrít / (Dashi- Luani- Shigjetari) Nëse dáshnòri i ëndèrrave tuaja ka lindur në elementin e Zjárrít, përgatituni të cmëndeni nga një dáshnòr/dáshnòre të zjárrtë ku kurrë s’do të pranojë jo si përgjígje, dhe që është i njohur për padurimin e tij/sáj.

Shenjat e Zjárrít janë të zjárrta, pasionante, sùlmuese, argumentuese, energjíke, pozítive dhe optimiste. Janë argëtuese, ama mùnden gjíthashtu të jenë shumë autoritare, kèrkuese dhe shumë sùlmuese kur janë në momente të këqía, dhe shpesh mendojnë se i dinë të gjítha përgjígjet, dùke kùndèrshtuar vetëm dhe vetëm për t’ju provokuar.

- Advertisement -

Të treja shenjat e Zjárrít kanë aftësi të mëdhá udhëhèqjeje, vecanërisht Dashi dhe Luani. Shigjetari që udhëhiqet nga Jupiteri, planeti i fatit të mirë, shpesh është shumë i zènè dùke udhëtuar në botë, dùke shijuar një adventurë pas tjetrës për tu márrë me zgjítjen në majë.

Jeta me një shenjë të Zjárrít nuk është pothuajse kurrë e mërzítshme, ama ndoshta vèshtírësoheni të mbáni ritmet e tornadove të energjísë së tyre, ku disa herë dùhèt ta pèsojnë që të qetësohen. Kur të ndiheni plòtësisht të rraskapitur dhe dëshíròni të relaksoheni, atëher është kur dáshnòri i shenjës së Zjárrít do të ketë planet më imprèsionuese ndërmend.

Për këtë arsyje do dùhèt të mèsoni të fùnksíononi sáktë. Në shumë píka, shenjat e Zjárrít janë në zèmèr si fèmíjët, vecanërisht Dashi që nuk dùket se do të rritet ndonjëherë. Shpesh janë si fèmíjët e llastuarqë duan c’do gjë që shohin dhe nuk interesohen për mënyrën sesi do e fitojnë, ama sit ë rritur do dùhèt të kenë mësuar tashmë mjaftueshëm për jetën sa për të ditur se gjërat nuk janë gjíthmonë kështu.

- Advertisement -

Kanë një dëshrirë të vërtetë t’i bëjnë njerëzít të lumtur, ti bëjnë të buzèqeshin dhe të qeshin, tu bëjnë dhùrata të vogla për tu treguar se interesohen. Janë persona me iniciativa, ata që nuk do të qetësohen derisa të árríjnë synimin e tyre.

Ama për një dáshnòr në shenjën e Zjárrít, emocioni ndòdhèt shpesh në gjueti, dhe mërzíten lehtë nëse nuk ka provokim. Pavárësisht se adhùrojnë të jenë të dashurùar (vecanërisht Dashi dhe Luani), mùnden gjíthashtu të jenë dáshnòrë të paimágjínueshëm nëse do duan të ruajnë pavárësínë e tyre. Ama, jeta me një dáshnòr të Zjárrít, do të jetë dicka që kurrë nuk do ta hárroni qoftë dhe nëse zgját një javë, një muaj apo një jetë të tërë.

Shenjat e Tokës / (Demi- Vírgjèresha- Bricjapi) Me një dáshnòr të lindur në elementin e Tokës, do të zbùloni shpèjtë se tákuat díkë që hkèl fòrtë në tokë, dhe me sígùri nuk do të durojë asnjë bùdallállíkun tuaj. Shenjat e Tokës janë të durueshme, të sjellshme, të drejta, konvecionale, dhe mùnden të na ofrojnë sígùri, ekonomíke dhe shpirtërore.

Ama Demët mùnden të jenë tmèrrësisht kokëfòrtë, mënyrat análizuese dhe mbizòtëruese të Virgjëreshave mùnd t’ju bëjnë disa herë të bèrtisni dhe mendimi pessimist që kanë në jetë Bricjapët, do t’ju bëjë të doni ti shkùndni.

Nëse keni tákuar një dáshnòr “toke”, lídhja do të vonojë të hecë dhe është e kòtë të përpiqeni të nxitoni situatën sepse do ta shkátërronit lídhjen. Durim është emri i lojës (nëse jeni atëher shenjë e Zjárrít më mirë do ishte të mèrrni një mësim të mirë), pasi shenjat e Tokës preferojnë të jenë shumë, shumë të sígùrta sesa të rrezíkojnë për tu bërë pishman më pas.

Kjo s’do të thotë se shenjat e Tokës nuk dashurohen plòtësisht, por mùndeni të hamendësoni se shumë nga to do të kòntròllojnë të káluarën dhe tashmen tuaj për të parë nëse vërtet jeni partner I përshtatshëm.

Ekzíston gjíthashtu një diferèncë e mashe midis të tre shenjave të Tokës, Demi është patjetër më i ndjèshmi, pasi Vírgjèreshat dhe Bricjapët janë me të mbýllur dhye më pak shprèhës. Ama Vírgjèreshat me pak Zjarr në hòròskòpin e tyre, mùnden të bèhen shumë dáshnòrë shpèrthýes.

Tërësisht shenjat e Tokët janë si elementi që kanë lindur, janë të qëndrueshëm, stabil dhe gjíthmonë aty, kur ju keni nèvojë. Por ama mùndet të ndòdhin tèrmete, kështu mùnd të ekzístojnë dhe skena shpèrthýese me dáshnòrët e Tokës, vecanërisht nëse ndjejnë se do ti zhgènjeni në c’farëdo lloj mënyre. Dhe nuk është vetëm Demi që është kokëfòrtë dhe rèfùzon të lèvízè dùke bërë gjëra të ndrýshme.

Njerëzít që kanë lindur në këtë element kanë tendencën të pùnojnë absolutisht shumë. Demi tènton disa herë të kalojë në rradhë të dytë akòma dhe nëse e ka mùndësínë të jetë krýetar. Virgjëresha është e njohur si “shenja e shërbimit” edhe Vírgjèreshët janë gjíthmonë shumë kritík përsa I përket pèrpjèkjet e tyre, si dhe pèrpjèkjet e personave të tjerë. Bricjapi është quajtur si “pùnëtorët” e shenjave të zòdíakut, i vèndòsur të ofrojë sa më shumë sígùri të mùndshme.

Shenjat e Ajrit / (Binjakët- Peshorja- Ujori) Disa herë me njëdáshnòr të lindru në elementin e Ajrit mùnd të mòs dini ku ndòdheni, ama kjo me sígùri mùnd t’jua bëjë jetën më interesante. Kjo do të thotë se nuk mùndeni të mèrrni asgjë si të mirëqënë për ktë mòs prisni ky dáshnòr të jetë pranë jush në c’do dremitje dhe thirrjen tuaj nga mengjesi deri në darkë. Shenjat e Ajrit janë shpesh të zgjuara, të gjallërùara, folëse, imágjínuese dhe artistíke.

Ndjenja e supozuar e balancës së Peshores mùndet në ndonjë farë mënyre të shpètojë nga rrota e sáj fálë pavèndòsshmërisë së famshme të sáj dhe me Ujorin këni tákuar shenjën më të papáráshíkuar të të gjíthave, pasi nuk është e lehtë për Ujorët të trègòjnë dashùrinë që mùnd të ndjejnë përbrènda. Me një dáshnòr “ajri” me sígùri ekzíston për stimùlim mendor pasi dhe fizík. Kush ka lindur në elementin e Ajrit ka tendenca tu japë perparësi aftësive mendore të partnerit të tij, në kùndèrshtimme shenjat e Zjárrít, Tokës dhe Ujit.

Shenjat e Ajrit mendohen shumë, vlerësojnë mendimet dhe Ujorët vecanërisht janë ide shumë të përparùara nga koha e tyre. Shenjat e Ajrit janë me sígùri “persona që kanë nèvojë për njerëz” që shijojnë të ndòdhen me shoqëri të mirë, të kríjojnë shòkë të rinj, të kenë një jetë sòcíale të angazhuar dhe sígùrisht të përcjellin ide dhe mendime të reja, vecanërisht Binjakët që do të presín të jeni të aftë të flisni me ta mijra tema të ndrýshme në c’do moment.

Disa herë mùnd të dùket se shenjat e Ajrit vèshtírësohen të jepen plòtësisht një personi, vetëm se në rastin e Peshores (shenja e shtatë e zòdíakur ka lídhje me partneritetin) nuk ndòdh.

Nëse keni zgjèdhùr një dáshnòr që është në elementin e Ajrit mùndet disa herë të ndjeni se nuk po mèrrni gjíthcka c’farë dëshírònit prapsht, se ekzíston disa herë një aftimitet I ftohtë dhe I distancuar në dashùri. Me patjetër shenjat e Ajrit vèshtírësohen të shprèhin ndjenjat e tyre. Munden të bisedojnë për to por nuk vjen momenti I kontáktit janë pothuajse të tùrpshëm dhe nuk lirohen fizíkisht.

Nuk ndòdh patjetër gjíthmonë, dhe nëse këto shenja nuk ju mbysín në pasion nuk do të thotë se nuk interesohen për ju. Eshtë sepse I shíkojnë gjërat me një mënyrë ndrýshe. Nëse bèni pjesë dhe ju në shenjat e Ajrit do e kuptoni më mirë. Nëse jo, mòs u zhgènjeni, cila do pèrpjèkje bèni më këto shenja, ia vlen mùndi.

Shenjat e Ujit / (Gaforrja- Akrepi- Peshqít) Një dáshnòr që është I lindur në shenjën e Ujit do t’ju sígùrojë se nuk do t’ju mungojë romanca në jetën tuaj. Shenjat e Ujit janë të ngrohta, ndjèshme, sensitive, sentimentale, simpatíke, dhímbshme, me shumë imagjínátë dhe në rastin e Akrepit shumë, shumë se.ksi.

Të gjíthë I njohim Gaforret që me qëndrimet e tyre na cmendin dhe Peshqít të cilëve mungesa e práktíkës shpesh do të thotë se paguajmë gjíthmonë llògarinë. Shenjat ujore nuk janë gjíthmonë práktíke, ama ekzístojnë shumë Gaforre dhe Akrepa që janë sipërmárrës të shkëlqyer.

Një dáshnòr I lindur në elementin e Ujit do t’ju ngrejë në maja të ndjèshmërisë shpirtërore, vecanërisht nëse jeni tip I ndjèshëm. Por për shkák se këto shenja janë shumë të ndjèshme, ekzístojnë caste ku lumturia e tyre shndèrrohèt në mërzítje dhe atëher është ku flladi nègátive dùket se rèndon personalitetin e tyre dhe nuk mùndeni të thoni apo të bèni asgjë për ti nxjerrë jashtë sáj.

Disa herë është e vèshtírë për njerëzít që kanë lindur në atë element të ruajnë fùqínë e tyre të brèndshme dhe kanë nèvojë për një stimùlim për më lárt, më shumë se shenjat e tjera. Por mendoni elementin e tyre të ujit, që ndòdhèt gjíthnjë në lèvízje.

Ashtu si baticat, shenjat e Ujit kanë dallgëzímet e tyre, kështu nëse dëshíròni një dáshnòr plòtësisht të qëndrueshëm dhe besník, ku humorin I tij nuk dùket síkur do të ndrýshojë nga momenti në moment, më mirë të zgjídhni një nga elementet e tjera.

Ama, nëse keni ndërtuar kështjellat tuaja te vogla në rërë, dhe pyesni veten nëse díkur do të tákoni díkë që do të besonte në dashùri sa ju, më e mira do ishte të gjèni një Gaforre, Akrep apo Peshk. Pa dýshim ndjejnë të njëjtën me ju, dhe mùnd të kishin shumë zhgènjime párá se jut ë shfaqeshít. Pasi shenjat e Ujit nuk janë shumë guximtare si janë shpesh shenjat e Zjárrít, kur dashurohen, ama dashurohen thèllë dhe serjozísht.

Duan lumturinë e përjetshme, díkë që do tu përmbùshë ëndèrrat e tyre dhe mòst i zhgènjejë kurrë. Dhe me sígùri, nëse jeni të lindur Akrep, gjíthashtu jeni pafùndësisht xhelòzè, aq sa për të káluarën tuaj, aq edhe për të tashmen tuaj.

Mundet të mòs jetë gjíthnjë e lehtë të kombinoni personalitetin tuaj me një shenjë të Ujit, vecanërisht nëse jeni shenjë e Zjárrít, por ia vlen ta provoni, sepse rezùltatet mùnd të jenë më shumë favorizuese sesa imágjínoni. Sigurohuni se nuk po shkátërroni imagjínátat tuaja. Nëse kèrkoni një lídhje të përkohshme, këto shenja nuk janë për ju. Akòma dhe ky symbol se.ksual I zòdíakut, Akrepi, në thèllësi dëshiron më shumë nga një dashùri të përkohshme.

RELATED ARTICLES

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

Most Popular

Recent Comments