SHOKON SINOPTIKANIA!! Drejt Shqíperise po Vjen Gjeja qe nuk e Prisnit te Ndodhte

Meteorologu Hakil Osmani, në një lídhje të drejtpèrdrejtë në një emision televízív ka bërë një páráshíkim për fíllimin e javës së ardhshme, ditën e hënë dhe të martë.

Ditën e hënë dhe ditën e martë kemi sërish pèrmírësim të kushteve të motit.

Edhe pse sot kemi vlera minimale deri në -4 gradë Celsius, fùndjava sjell një pèrmírësim të temepraturave.

Në zonat malore do të kemi temperatura -2 gradë celcius dhe maksimumet rreth 14 gradë celcius.

Ndërsa dita e hënë dhe dita e martë jo vetëm do të sjellin motin me díell, por do të kemi dhe rritje të tempertaurave.

Në orët e mesditës do të kemi dhe tempertaura deri në 17 gradë celcius dùke bërë që të kemi temperatura 2 apo 3 gradë më shumë se sa dùhèt të regjístrohen në muajin dhjetor.

Nga dita e mërkurë vendi ynë páráshíkohèt me mot me kthjellime, por edhe alternime vranësirash hera-herës deri të dendura.

Këto vranësira në zonën e veriut dhe pjesërisht qendër do të shoqërohen me reshje shiu me intensitet të ùlët dhe lokalisht mesatar në formën e shtrëngatave.

Në relievet malore páráshíkkohen reshje dèbore me intensitet të ùlët.

Për ditën e enjte moti páráshíkohèt me vranësira të dendura shoqërùar me reshje shiu me intensitet mesatar ndërsa në zonën e veriut dhe qendër reshjet në periudhá afatshkùrtra me intensitet deri të lártë në formën e rrebesheve dhe stuhive.

Në relievet malore reshje dèbore.
Nga kushte të paqëndrueshme atmòsferíke do të përfshihèt edhe dita e premte. Moti páráshíkohèt me vranësira mesatare deri të dendura e reshje shiu me intensitet të ùlët në një pjesë të madhe të territorit

. Në zonën e jugut dhe pjesërisht qendër reshjet me intensitet deri mesatar në formën e shtrëngatave. Në relievet malore në lindje përsëri reshje dèbore me intensitet të ùlët dhe mesatar.

Për shkák të depërtimit të masave ajrore më të ngrohta jugore pritet një rritje e temperaturave në mesjavë si dhe përsëri rënie e tyre dùke fílluar nga dita e premte dhe krýesisht fùndjavën e ardhshme.

Leave a Reply