Friday, September 29, 2023
HomeGenelMenduam që ja hòdhëm, POR JO! Ríkthehèt vala e të nxèhtit, ja...

Menduam që ja hòdhëm, POR JO! Ríkthehèt vala e të nxèhtit, ja sa prítet të zgjasë dhe sa do jetë vlera maksimale

I nxèhti afríkan po kthehèt sërish, ndërsa temperaturat prítet që të shkòjnë deri në 42 gradë Celsius

Edhe pse për disa ditë, temperaturat shënuan një rënie të lehtë ato prítet të rriten sërish.

Shteti i parë që po përballet me këtë valë të nxèhti është Spanja, aty ku sipas Agjèncisë Shtetërore Meteorologjíke në zonat malore temperaturat shkùan deri në 30 gradë ndërsa në ato të ùlëta mbi 42 gradë.

- Advertisement -

I nxèhti afríkan prítet që të përfshijë dhe Italinë dùke fílluar nga kjo fùndjavë.

Moti i mirë dhe i freskët prítet që të jetë prezent dhe ditën e enjte, e më pas nga e premtja temperaturat do të rriten dùke shënuar një rritje të ndjèshme.

Zonat më të prèkura do të jenë ajo e Sardenjës ku vapa do të ndihèt më shumë se në qytetet e tjera.

- Advertisement -

Sipas meteorologëve këto ditë të nxèhta prítet të zgjasín rreth 10 ditë e më pas anticíkloni afríkan do të lárgohèt.

RELATED ARTICLES

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

Most Popular

Recent Comments