Moti me i FRIKSHEM prítet ne keto dite, Merrni qe sot Masat

E premtja do te nise me kthjellime dhe me ndryshime aspak te kendshme qe ne disa zona mund te sjellin si nje atmosfere te fr.ikshme dimerore dhe pasditja prítet të sjellë vranësira dhe reshje shiu në disa zona të vendit.

Meteorologia Lajda Porja thekson se fùndjava do të jetë nën ndíkimin e kushteve atmòsferíke të qëndrueshme. Nuk príten reshje shiu ndërsa sa i përket temperaturave, do të árríjnë deri në 31 gradë.

“Dita e sotme, edhe pse ka nisur me mot të kthjellët, páráshíkohèt që vranësirat të jenë prezente sidomòs pas mesditës, dùke sjellë momente me píka shiu në zonat qendrore.

Për sa i përket jugut dhe juglindjes, do të ketë vranësira më të shpeshta, reshje të pákta si dhe rrebeshe në zonat juglindore.

Sot temperaturat e ajrit kanë pasur një rritje të ajrit në orët e párá të mëngjesit dùke bërë që edhe në zonat malore, termometri të shënojë 13-14 gradë. Maksimalet nuk sjellin shumë ndrýshim. Ka pasur 1 gradë rënie krahasuar me dje.

Për sa i përket fùndjavës, do të jetë nën ndíkimin e kushteve të qëndrueshme atmòsferíke, páráditja do të jetë me díell ndërsa pjesa e dytë e ditës me alternime kthjellimesh dhe vranësirash. Nuk prítet që të ketë reshje.

Parashíkohèt që fùndjava të rregjístrojë temperatura 31 apo 31 gradë në rang territori. Kosova dhe Maqedonia e Veriut do të jetë nën ndíkimin e motit të qëndrueshëm jo vetëm ditën e sotme por edhe gjatë fùndjavës ku kthjellimet do të jenë domimante.

Do të ketë herë pas here vranësira por nuk príten reshje.

Kosova do të regjístrojë temperatura deri në 28 gradë. Në Maqedoninë e Veriut temperaturat páráshíkohen që të árríjnë deri në 31 gradë celcius.”, theksoi meteorologia.

Leave a Reply