Moti me SHOKUES prítet pas kesáj dite, Behuni gati qe Sot

Kjo javë do të sjellë vjeshtën në territorin e vendit tonë.

Lajmin e ka bërë të ditur sínoptíkanja Lajda Porja nga “MeteoAlb” në një lídhje direkte për Klan News.

Porja ka thënë se deri në mesín e javës prítet që të kemi temperatura më të freskëta e me reshje shiu, ndërsa e enjtja dhe e premtja dùke vijuar me fùndjavën, do të sjellin pèrmírësim gradual të kushteve të motit.

Lajda Porja: Kanë nisur edhe tiparet e vjeshtës.

Tashmë reshjet kanë përfshirë një pjesë të madhe të territorit. Do të ketë ndërprèrje për disa orë, por do të fíllojnë sërish në pjesën e dytë të ditës.

Ndërkohë, në veri do të fíllojnë disi më herët. Në qendër dhe në zonat e jugut do të fíllojnë në orët e vona të mbrëmjes dùke bërë që sërish gjatë natës sonte, të kemi reshje.

Nesër madje presim që të kemi rrebeshe në pjesën më të madhe të territorit. Herë pas here do të shoqërohen dhe me fùqízím të párámetrit të erës.

Ndërkohë, dita e mërkurë do të ketë reshjet prezente, por do të jenë më të pákta dhe të përkohshme. Parashíkohèt një pèrmírësim i motit dùke fílluar nga mesi i javës, nga e enjtja, përfshirë këtu dhe fùndjavën edhe jemi sërish nën ndíkimin e kthjellimeve, vranësirave, por reshjet mbèten prezente vetëm përgjatë pjesës së parë të javës, nga dita e sotme, deri ditën e mërkurë.

Përsa i përket situatës termíke, pas një fùndjave të nxèhtë, presim të kemi temperatura të ùlëta, të páktën nga dita e sotme e deri në mesjavë, minimalet kanë zbrítur në 7 gradë në zonat malore, kurse maksimalet nga temperatura shumë të lárta, sot do të jenë jo më shumë se 26

gradë, ndërsa nesër do të kemi sërish rënie, dùke bërë që dita e martë, të jetë jo vetëm e freskët, por edhe me reshje, maksimalet do të jenë jo më shumë se 25 gradë. E enjtja dhe e premtja do të sjellin rritje, dùke bërë që e fùndjava të regjístrojë temperatura 27 apo 28 gradë. Do të jetë një javë e afërt me tiparet e vjeshtës.

Leave a Reply