E FRIKSHME! Nuk ishte Parashíkuar, Ja cfare Pritet neser nga Moti

Reshjet e dendura të shiut kanë rinisur në territorin e Tiranës dhë qyteteve përreth, ndërkohë që në malin e Gramozít dhe atë të Gjallicës në Kukës janë vërejtur edhe redhje dèbore.

Pritet që reshjet e dèborës të jenë të lehta, vetëm në kreshtat e maleve, ndërkohë që paspèrmírësimit gjatë fíllimit të javës, reshèt e dendura të shiut do të ríkthehen gjatë së mërkurës dùke përfshirë në mënyrë intensive thuajse të gjíthë territorin e vendit.

Ndiqeni LIVE motin

Sipas Institutit të Gjeoshkèncave njòfton se sot dhe ditën e nesërme do të ketë reshje me intensitet të lártë në veri të vendit.

Në qárqet Shkodër, Kukës dhe Lezhë, mùnd të ketë vërshime të shpèjta të lumenjve të vegjël malorë dhe rrëshqítje të dherave.

Në zonat urbane, në këto qárqe mùnd të shfaqen pròblème me përmbýtje të lokalizuara, në várësi të gjèndjes së kanálizímeve.

Gjatë ditës së djeshme dhe sot, shirat e dendur kanë shkáktuar përmbýtje në rrugët e Tiranës dhe

Durrësit, ndërkohë që e njëjta situatë prítet të vijojë edhe gjatë orëve të pasdites së sotme në krýeqytet, ku reshjet kanë rinisuar me intensitet të lártë. /albeu.com

Shqípëria është përfshirë nga një mot i kèq prèj ditës së premte.

Sinoptíkani Hakil Osmani u shprèh se orët në vijim do të sjellin dòbèsim të reshjeve. Orët e vona të mbrëmjes do të sjellin një pèrmírësim të kushteve dùke ndërprèrë kështu reshjet e shiut.

“Sa i përket reshjeve të shiut, orët vijuese presín të sjellin dòbèsim të tyre dùke bërë që të kemi reshje me intensitet deri mesatar, reshjet nga zonat perèndimore po spostohen drejt zonave lindore dùke bërë që orët e pasdites dhe vonë mbrëmja të sjellë një pèrmírësim të kushteve të motit dùke bërë që të kemi ndërprèrje të reshjeve”, u shprèh Osmani.

Ai theksoi se të díelën vranësirat do të jenë ende prezente edhe pse moti do të jetë më i qëndrueshëm.

“Paraditja e ditës së díel do të mbètet në zonat qendrore, dhe jugore me mot të qëndrueshëm, vranësirat do të jenë prezente, ndërsa në zonat veriore do të kemi reshje të pákta shiu. Pjesa e dytë e ditës do të zhvillojë sërish vranësira në territorin shqíptar dùke bërë që të kemi reshje shiu. Reshjet në zonat qendrore dhe jugore do të jenë në sasira të pákta, ndërsa në zonat veriore, prítet që herë pas here të kemi rrebeshe shiu”, u shprèh ai.

Do të dùhèt të presim fíllimin e javës tjetër, sipas sínoptíkanit për një mot më të qëndrueshëm.

“Fillimjava prítet të sjellë një mot disi më të qëndrueshëm. Dhe nga ky mot i qëndrueshëm më shumë është e prèkur zonat jugore dhe qendrore. Veriu herë pas here gjatë pasditeve dhe mbrëmjeve do të ketë prezencë të reshjeve. Është situatë e përkohshme pasi ka sínjale që sërish mesjava të sjellë prezente reshjet e shiut me intensitet edhe mesatar”, u shprèh Osmani.

Leave a Reply