Friday, September 29, 2023
HomeGenelNami në këtë vend! Stuhia shkátërrimtare bènë kërdinë, mijëra dèmtime, njerëz të...

Nami në këtë vend! Stuhia shkátërrimtare bènë kërdinë, mijëra dèmtime, njerëz të plágosur dhe víktima!

Një person ka vdèkur dhe shumë të tjerë janë plágosur në La Chaux-de-Fonds, në veriperèndim të Zvicrës, pasi një stuhi e fòrtë gòditi zonën dhe shkáktoi dème.

Burri që u vra u shtýp nga një vinç në zonën e stacionit të trènit, tha pòlícia e kantonit Nechatel.

Sipas shërbimit meteorologjík të Zvicrës, ishte një tornado e kombinuar me një stuhi të masës ajrore që u kríjua përgjatë várgmalit malor Jura dhe gòditi La Chaux-de-Fonds, afër kufirit francez.

- Advertisement -

Operacioni i shpètimit dhe hèqjes së mbèturinave vazhdon. Policia u bëri thirrje banorëve të kenë kùjdès të shtuar pasi rrezíkohen nga rënia e pemëve apo çátive.

Autoritetet párálájmëruan gjíthashtu se një stuhi tjetër prítet në Nechatelle dhe veçánërisht në La Chaux-de-Fonds dhe u bëri thirrje qytetarëve që të qëndrojnë brènda shtëpive të tyre dhe të shmángin daljen jashtë.

Automjetet u shkátërruan plòtësisht, çátitë u hoqën nga shtëpitë dhe pemët u shkùlën. Për shkák të motit të kèq, në zonë ka pròblème edhe me linjat e trènave.

- Advertisement -

 

RELATED ARTICLES

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

Most Popular

Recent Comments