Pergatituni per me TE KEQEN! Meteorologia: Pas dates 10 Janar Shqiptaret Perballen me…

Meteorologia Lajda Porja, tha se janari pritet të jetë muaji më i ftohtë i dimirit, ku priten të regjístrohen temperature deri në -6 gradë celcius. Në një lídhje për Goodmorning Albanians,

Porja theksoi se ditët e ftohta pritet të nisín pas datës 10 dhe të árríjnë kùlmin në mesín e janarit.

“Nëse flasim pastaj për vlerat termíke edhe janari është fùtur me temperatua relativisht të lárta, 3 apo 4 gradë mbi mesatarèn.

E díela do të sjellë rënie me 4 apo 5 gradë, dùke bërë që temperaturat maksimale të jenë 14 ose 15 gradë celcius. 10 ditëshi i parë i janarit páráshíkohèt i ngrohtë dhe i lagësht, presim ditë shumë të ftohta në mesín e janarit, dùke fílluar pas datës 10. Janari do të jetë muaji që do të regjístrojë temperaturat më të ùlëta në krahasim me dhjetorin dhe shkùrtin që janë muajt e dimrit. Vlera më e ùlët do të jetë më e ùlët se -6”, tha Porja.

Sakaq meteorologia tha se dùke fílluar nga e shtuna e kësáj fùndjave do të nisín reshjet e shiut, ku të díelën priten rebeshe në të gjíthë vendin.

“2024 ka nisur me reshje të pákta dhe jo pròblèmatíke. Kjo javë do të mbýllet me kushte të paqëndrueshme, do të ketë reshje dhe vranësira. Reshjet më së shumti i presim përgjatë fùndjavës. Do të nisín të shtunën në mbrëmje, do të ketë rebeshe e díela, pothuajse i gjíthë territori dhe më pas do të mbèten prezent gjatë gjíthë javës tjetër”, tha Porja.

Leave a Reply