Nuk do e besoni, Lájmi per MOTIN po i Tríshton Shqíptaret, ja ajo qe pritet

Këtë javë vendi ynë do të ndíkohèt nga një “luftë” dhe “përplasje” e qarkùllimit anticíklonar me masa ajrore

të lagështa veriperèndimore me qarkùllimin cíklonar, shoqërùar me masa ajrore relativisht të thata dhe të ngrohta jugperèndimore.

Ditën e Hënë moti do të jetë i paqëndrueshëm, me reshje shiu me intensitet të ùlët deri mesatar në formën e rrebesheve

afatshkùrtra dhe shtrëngatave në pothuajse të gjíthë territorin.

Reshjet e borës do të jenë me intensitet të ùlët përgjatë maleve në veri, verilindje dhe juglindje të vendit.

Ditën e Martë moti do të jetë me kthjellime dhe alternime vranësirash,

të cilat do të pásohen me reshje lokale shiu me intensitet të ùlët në qendër dhe në lindje të vendit.

Ditën e Mërkurë, të Ejnte dhe të Premte moti páráshíkohèt i qëndrueshëm me mbizòtërim të motit të kthjellët,

ndërsa vranësirat do të jenë të pákta dhe kalimtare.

Sipas Shërbimit Meteorologjík Ushtarak, era në pjesën më të madhe të ditëve do të fryjë me drejtim verilindje-veriperèndim

me shpèjtësi 1-8m/s, ndërsa përgjatë vijës bregdetare dhe lugina fiton shpèjtësi deri 16m/s shoqërùar me valëzím në dete të forcës 2-4ballë.

Mjegùlla dhe mjegùllina do të jenë prezente gjatë orëve të mëngjesit në zonat luginore dhe pjesërisht zonat e ùlëta.

Leave a Reply