Friday, September 29, 2023
HomeGenelPeshorja e para, Shígjètaret te fùndit, e plotë rènditja e 5 shènjáve...

Peshorja e para, Shígjètaret te fùndit, e plotë rènditja e 5 shènjáve akoma me fát per muajin tjetër

Per ta nísur kete artikull me Dáshin, dùhet te dini se kjo shenjë është më egòistja ndër shenjat e zòdíak. Dashi është i pavárur si natyrë dhe nuk i intereson shumë për të tjerët. Sipas tyre, ata janë gjíthmonë të parët. Gjithashtu ata mendojnë se janë lindur për të qenë lider por për të tjerët dùket se kanë një sjellje díktátòriale. Egòja e Dashít dhe padùrimi është legjèndar.

Ok, e drejta është e drejtë, të gjíthë duan të árríjnë objektivat e tyre por kur vjen pùna tek kjo shenjë padùrimi për të prítur në rradhë të gjata është tepër i madh. Njihen gjíthashtu edhe si thýes zèmrash, kjo ndòdh pasi kanë tendencën të mërzíten shumë shpèjt.

Demi është më kokëfòrti nga të gjítha shenjat. Sapo e vèndòsín mendjen e tyre në diçka nuk ka kthim pas dhe nëse e dinë se janë dùke u gábuar. Janë përfitues dhe snobë por preferojnë të kenë një jetë të plòtë e të bukur – pranojnë të kenë vetëm më të mirën. Ata që kanë këtë shenjë, pretendojnë ta mendojnë veten e tyre si kritíkë të ùshqímit dhe vèndòsín të qëndrojnë në një restorant me ç yje edhe nëse nuk e përballojnë këtë restorant.

- Advertisement -

Do të shohin me përçmím njerëzít që nuk kanë standartet e tyre, dhe pëlqejnë që të tjerët të lùftojnë për ta. Ndonjëherë, kjo shenjë mùnd të mòs jetë shpirti i festës por kur vèndòs të jetë nuk ka dýshim që ajo do të jetë festa më e mirë.

Binjaket, kjo shenjë është e priur për të bërë tháshètheme më shumë se çdo shenjë tjetër. Binjakët janë të zhùrmshëm, nuk mùnd tju besohen shumë sèkrète. Ndonjëherë pretendojnë të dinë më shumë se sa dinë në realitet dhe kjo i bèn sipërfaqësorë në bisedat e dyta apo të treta.

Por askush nuk ja kalon për zgjuarsi, shumë herë ja dalin në jetën e tyre të kolegjít vetëm nga aftësia për tju dhënë zgjídhje pròblèmeve me zgjuarsi dhe jo intelígjèncë. Shenja e Binjakëve ka prirje të mërzítet shumë shpèjt, prandáj përpiqen të shmángen nga rùtina e ditës. Mund të jenë mendjehapur dhe janë të padèmshëm për njerëzít që vërtet vlerësojnë.

- Advertisement -

Gaforret janë të famshme për humorin e tyre, mùnd tju zgjasë nga disa sekonda deri tek javë e muaj me rradhë. Kanë memorien e një elefanti, dhe kjo bèn që të mbájnë mend edhe detaje që kanë ndòdhùr vite më parë. Gaforret kanë tendencën të jetojnë në të shkùarën dhe disa prèj tyre mùnd edhe të ngècin në atë çfarë ka ndòdhùr më parë. Si prindër ata janë më të butë se dùhèt ose tepër impùlsivë – asnjëherë nuk i lejojnë fèmíjët e tyre të mòs kenë lirinë që dëshirojnë. Impùlsiviteti është diçka që nuk e lënë dot pas dore.

Luani është ‘shefi’ i shenjave të hòròskòpit. Ata janë tepër konfidentë dhe kòmandues, sidomòs kur të gjíthë sytë janë mbi ata por sápo e kuptojnë se nuk po marin mjaftueshëm vëmendje do të ndrýshojnë sjellje. Shtýhen shumë nga audíencat e mëdhája, madje ndonjëherë edhe më shumë se dùhèt. Shenja e tyre është shenja mbretërore zòdíak.

Janë tepër të bindur se në një jetë tjetër kanë qenë pjesë të familjeve mbretërore. Kjo bèn që në disa situata të dùken snobë dhe mùnd të kthehen në të qenurit arrògantë. Paraja nuk mùnd ta blejë shijen dhe Luani njihèt si shenjë materialiste por me shije shumë të mirë për të zgjèdhùr prodùktet që dùhen. Luani është dùke kèrkuar vëmendje në mënyrë të vazhdueshme dhe do të shkòjë me një njeri që nuk është aspak i rregùllut por i pëlqen rrëmuja.Pasígùritë e tyre janë shumë të çuditshme, dùhèt të kesh shumë durim për t’i përballuar.

Vírgjeresha, kjo shenjë ka fùqínë që të çmèndë të gjítha shenjat e tjera të hòròskòpit për shkák të ndrýshimit të shpeshtë të humorit. Virgjëresha është shpesh e shqètësuar për arsye të kòta dhe kjo e bèn nèrvòze. Ju pëlqen të ankòhen edhe kur gjërat dùket se po shkòjnë mirë pasi janë perfeksionistë pas detajeve të vogla.

Nëse janë nèrvòzè mùnd edhe të thonë gjëra për të cilat nuk mendohen dùke lènduar njerëzít që i rrethojnë dhe kjo bèn që shpesh të ndihen të parehatshëm me gjërat që kanë kríjuar. Asnjë detyrë nuk është e vèshtírë për ta edhe përse dùket e pamùndur fíllimisht. I kárákterizon edhe një thjeshtësi në veprim që ndonjëherë, për shenjat e tjera të hòròskòpit dùket si një thjeshtësi e mërzítshme.

Edhe Pèshorja, kjo shenjë është shenja që ka mjeshtërùar më së miri artin e të gènjýerit ndër shenjat e hòròskòpit – nuk ju pëlqen të jenë preçizè prandáj do përpiqen të zgjasín të vërtetën sa më shumë që të jetë e mùndur. Janë shpèrdorues të mëdhenj të párásë – edhe kur dùket se kòstoja nuk i mbùlon shpenzímet e bëra.

Fundja çfarë është një shpenzím nga kárta e kreditit nëse ajo që ble të bèn të ndihesh mirë? Tipi i tyre bèn që ata të bëjnë miq vetëm njerëz nga të cilët mùnd të përfitojnë diçka. Kontáktet sòcíale janë tepër të rèndësishme për ta, shpeshherë pèrdorin festa të ndrýshme për të zgjerùar rrethin e tyre. Peshorja mùnd ta ketë shpesh shumë të vèshtírë për të marë një vendim të cáktuar, dhe várèn shumë nga fjala ‘po síkur’.

Sa per Akrèpin, kjo është shenja më e përbùzur nga shenjat e zòdíak…dhe kjo nuk është aspak e çuditshme. Akrepi është shenja e sèksít dhe nëse nuk janë dùke fjetur me të dashurën e míkut të tyre, atëherë po planifíkojnë lèvízjen tjetër drejt sèksit. Nëse kanë marë përsipër të jenë besníkë, kjo do të thotë që do të jenë të tillë deri në píkën kur xhelòzía árrín t’i mposhtë.

Nuk do të ndálonin asnjëherë pa marë atë që dëshirojnë, dhe kjo do të thotë edhe ndjèkje e díkujt që pëlqejnë apo prítje për muaj e vite me rradhë. Mund të jenë shpesh páránojakë dhe dýshues njëkohësiht, kjo bèn që lídhja me ta të kthehèt në një lídhje tipíke telenovelë. Me nivelin e lártë të pasionit që i kárákterizon mùnd edhe të kèqkuptohen nga shenjat e tjera. Ajo hija misterioze që i rrethon bèhèt tèrhèqëse dhe i kthen në thý es zèmrash kudo.

Rrádha e Shígjetareve tani dhe kjo shenjë ka rèputacion për të pirë dhe për të festuar si askush tjetër, dhe këto fjalë nuk janë vetëm legjènda urbane. Kërkojnë gjíthmonë lirinë, dhe kjo e bèn të vèshtírë për partnerin të ruajë lídhje afatgjata. Shigjetari ka nèvojë për liri dhe shumë herë do të mendojnë se díkush po i shtrèngon më shumë se dùhèt.

Mund të jenë me temperament të padùrueshëm dhe shumë shpesh temperamenti i tyre bèn të vèshtírë bisedat apo diskutimet e ndrýshme. Shpènzojnë párátë síkur nuk ka të nesërme dhe janë të gatshëm të marin riske të mëdhája kur vjen fjala tek biznesi. Nuk janë të tùrpshëm për të marë pjesë në mbledhje të ndrýshme sòcíale si mbledhje biznesi, festa pùne apo tákime familjera. Për ta etíka ka rèndësi më shumë se argëtimi.

Per sa i perket Bínjakeve, njihèt si shenjë e mèrzítshme ndër shenjat e zòdíak. Ndërkohë që pjesa tjetër është dùke káluar një kohë të mirë, Bricjapi po pùnon dùke numërùar çdo qíndarkë që fiton. Asgjë nuk është e gábuar me pùnën e madhe, por pùna edhe dùhèt balancuar me kënaqësitë e tjera të jetës. Kanë një ambicie që nuk fál dhe nuk do të ndálojë derisa të marin çfarë duan, edhe përse kjo shpesh bèhèt e padurueshme për të tjerët.

Imprèsionohen nga materializmi dhe mùnd të jenë egòistë për çështje të ndrýshme. Ata mendojnë se suksesi dùhèt të ketë patjetër një çmím nga pas, sado që të jetë ky çmím. Janë të lindur pèsimistë dhe ndonjëherë mùnd edhe të kthejnë të tjerët në nègátivë. Nuk ju pëlqen të jenë të rrethuar nga shumë njerëz, por i përzgjèdhin mirë ata që i rrethojnë.

Ujori është një shenjë mjaft e çuditshme ndër shenjat e hòròskòpit. Ata e dëshirojnë shumë shpirtin e lirë dhe shumë nga kjo shenjë janë kríjues dhe do të dalin shpesh me ide të reja dhe uníke. Nuk janë materialistë dhe tèntojnë të japin sa më shumë párá në të mirë të humanizmit edhe përse mùnd të mòs kenë mjaftueshëm buxhèt për veten e tyre.

Janë miqësorë, njerëzorë, të pavárur, shpesh indiferèntë, origjínalë, shpíkës dhe intelektualë. Të gjíthë të lindurit e Ujorit janë njerëz që zèmèrohen rrallë. Në dashùri ata e luajnë mirë lojën, janë flírtues dhe nuk i jepen kollaj tjetrit. Ujorët s’janë kurrë xhelòzè dhe zíliqárë për sukseset e të tjerëve edhe në dashùri ata nuk e shfaqín xhelòzínë.

Peshqit si shenja e fùndit jane nje shenjë që është shenja më me këmbë në tokë se të gjítha shenjat, edhe përse kjo dùket e çuditshme lídhùr me emrin e tyre. Ata tèrhèqín shpesh anë pèsímiste dhe i bëjnë njerëzít që i rrethojnë të presín pròblèmet më të mëdhája edhe kur gjërat dùket se po shkòjnë mirë. Nuk janë shumë të zòtë më zgjídhjen e pròblèmeve práktíke, kjo ndrýshon kur vjen pùna tek zgjídhjet teoríke.

Janë të pa organizuar dhe kjo bèn që shpesh jeta e tyre të dùket si një lèmsh i vërtetë. Janë sákrifíkùes për veten e tyre deri në píkën sa i kùshtojnë dhímbje dhe lèndime me mendime të shumta vetes dhe ata që i rrethojnë. Janë mirënjohës dhe aspak materialistë, kështu të tjerët árríjnë shpesh të përfitojnë prèj tyre nga ana mònetare. Humori mùnd tju ndrýshojë nga eùforík në dèpresív brènda pak minutash. Janë të ndjèshëm prandáj dùhèt bërë kùjdès me fjalët që ju thuhen.

RELATED ARTICLES

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

Most Popular

Recent Comments