Friday, September 29, 2023
HomeGenelRíkthim në ditët e nxèhta apo reshje shiu? Ja si do të...

Ríkthim në ditët e nxèhta apo reshje shiu? Ja si do të jetë moti për 5 ditët në vazhdim

Për javën që presi përpárá vendi ynë do të ndíkohèt nga kushte të qëndrueshme atmòsferíke dhe ditë “tipíke”

vere me orë të bollshme me díell dhe temperatura jo tepër të lárta si në vlerat minimale ashtu dhe ato të mesditës.

Në këtë mënyrë moti për të gjítha ditët e javës páráshíkohèt i kthjellët në pjesën më të madhe të territorit dhe për pjesën më të madhe të ditës.

- Advertisement -

Thënë kjo pasi në ditët e párá të javës nuk do të mungojnë alternimet e vranësirave kalimtare të cilat në relievet malore do të shoqërohen me reshje shiu të dobta dhe të izoluara.

Vlen për tu theksuar se për adhùruesit e plazhit elementi i erës mùnd të jetë relativisht “pròblèmatík”. Era do të fryjë fíllimisht ditët e párá nga kuadrati i veriut më pas nga kuadrati i jugut dhe shpèjtësi mesatare 1-5m/s.

Por, në orët e mesditës deri ato të pasdites në bregdet era hera-herës fiton itensitet 7-8m/s.

- Advertisement -

Surpriza mùnd të vijë përgjatë fùndjavës tjetër pasi príten reshje shiu madje në disa zona dhe me intenistet.

Megjíthatë është ende herët për të folur rreth fùndjavës tjetër pasi dùhèt të presim projeksionet e hartave të rifreskuara për të patur një panoramë më të qártë për atë cfarë prítet të ndòdhë.

RELATED ARTICLES

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

Most Popular

Recent Comments