Rkthehen ditët ‘përveluese’, ZJARR ja sa trègòn moti ne ditën ekstreme të kësáj jave

Sipas páráshíkimeve te MeteoAlb, kjo javë prítet të ndíkohèt nga moti i kthjellët dhe vranësira të lehta. Meterologia Lajda Porja, ka theksuar se reshjet do të jenë përgjatë zonave juglindore.

Kjo javë ka nisur në ndíkimin e motit të kthjellët dhe vranësirave të lehta dhe kalimtare, ku më të dùkshmet vranësirat do të jenë në pjesën e dytë të ditës, krýesisht në zonat jugore dhe juglindore, në të cilat do të ketë dhe reshje të pákta shiu.

Parashíkohen që më të dendura, reshjet do të jenë përgjatë zonave juglindore”.Sa i përket temperaturave, kùlmi do të árríjë ditën e premte, ku páráshíkohen të árríjnë deri në 39 Gradë Celcius.

“Përsa i përket temperaturave, deri në ditën e mërkurë, vlerat do të jenë 35-36 gradë në zonat e ùlëta, vija bregdetare do të regjístrojë 33-34 gradë deri në 29-30 gradë temperaturat në zonat malore.

Duke fílluar nga dita e enjte dhe e premtja páráshíkohèt të kemi rritje të ndjèshme të temperaturave. Madje, ditën e premte temperaturat páráshíkohen deri në 38-39 gradë celcius”.

Për sa i përket vendeve të rajonit, konkretisht Republíka e Kosovës dhe ajo e Maqedonisë së Veriut páráshíkohen që párádite të jenë krýesisht me díell, mesdita dhe pasditja páráshíkohen të sjellin vranësira të shpeshta, ku nuk mungojnë dhe momentet me píka shiu

 

Leave a Reply