Friday, September 29, 2023
HomeGenelRRENQETHESE/ Vogëlushja i jep ùshqím një të pástrehu, ditë më vonë ata...

RRENQETHESE/ Vogëlushja i jep ùshqím një të pástrehu, ditë më vonë ata márrín një telefonatë që …!

Eddíe Scott dhe vajza e tij 8-vjèçáre Ella po hanin së báshkù në një restorant në një vend pranë dritares, kur vajza e tij e vogël vëzhgoi një burrë që rrinte ùlur jashtë vetëm pak metra lárg tyre.

Ai ishte i vjetër dhe i çuditshëm, dhe ai ishte ùlur vetëm ndërsa ata ishin dùke drekuar familjarisht. Ella donte t’i jepte diçka.

“A mùnd ti jap vetëm …” ajo fíllon të pyesë, dùke u pèrpjèkur të ngrihèt. Ella mori pjatën e sáj të biftekëve dhe patateve, ndersa Eddíe e mori kamerën e tij, kùrioz per atë që vajza do të bènte.

- Advertisement -

“Sigurisht, vazhdo,” tha ai. “E kuptove.”

Ajo u lárgua mènjèherë nga restoranti dhe më pas ia dòrèzoi pirunin e sáj dhe pjatën personit që ishte ùlur në stol.

Njeriu dùkej i trònditur, dùke shkáktuar nje reagim të ngrohtë nga Eddíe.

- Advertisement -

“Bravo Ella”, tha ai. “Ella, ti je e mrekùllueshme. Mendoj se ju bete te lumtur jo vetem ditën e tij,por edhe javen e tij.”

Edhe babai dhe vajza u morën në intervistë nga “TODAY”, dhe vajza e vogël prèku zèmrat e shume qytetareve transmeton shqíptari.net.

“Ella gjíthmonë ka pasur një zèmèr të madhe”, tha Eddíe për TODAY. “Sa herë që kalojnë njerëz të pástrehë në rrugë, ajo gjíthnjë më pyet për párá për t’ua dhënë atyre”.

Ditët pas Eddíe postoi videon e vajzès së tij të vogël në Facebook, ai mori një telefonatë.
Një grua e emocionuar prezantoi veten si Rosanna Salkowski. Ajo shpjegoi ne telefon se vëllai i sáj kishte lënë shtëpinë gjashtë muaj më parë, dhe ajo nuk e kishte parë atë që nga ajo kohë. Emri i vëllait të sáj ishte David, ai ishte 62 vjèç dhe ishte një veteran që vuante nga tráumatizmi-strès-çrregùllim.

Roseanne kishte parë videon e Ella, dhe ajo ishte aq e lehtësuar kur pa se vëllai i sáj David ishte në rregùll.

Kështu Eddíe perhapi në Facebook mesazhin – “tani Rosanna po kèrkon të lídhèt përsëri me vëllain e sáj”.

“Ella mori një mësim të rèndësishëm dùke ndíhmuar Davidin. Nëse díkush e njeh Davidin, ju lutem ndíhmoni të lídhni vëllain dhe motrën. Davidi është me origjínë nga Filadèlfia,i ka sherbyer vendit te tij dhe vuan nga PTSD. Ju lutem, ndájeni këtë dhe lídhni Roseanne dhe David !”, shkroi ai.

 

RELATED ARTICLES

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

Most Popular

Recent Comments