Friday, September 29, 2023
HomeGenelSHPERTHEN shqíptari: “Ndërrojnë 5 palë tanga dhe quhen VIP. Sot të rinjtë...

SHPERTHEN shqíptari: “Ndërrojnë 5 palë tanga dhe quhen VIP. Sot të rinjtë k.urvërohen”

Poeti Agim Doçi ishte i ftuar në emisionin “Fol me Mua” të Rovena Dilos.Në emision, ai shprèhèt për tekstin e këngëve në treg, dùke shprèhur zhgènjimin për nivelin e tyre.

Poeti gjíthashtu diskuton për risínë e teksteve të tij, të dedíkuara dashùrisë. Ai kritíkon edhe interpretimin e disa këngëve dhe zhanrat e muzíkës moderne, dùke theksuar se nuk i dëgjon fare.

- Advertisement -Doçi ndálet te e drejta e autorit dhe përmend mòsmbròjtjen e autorit në Shqípëri gjatë procesit të integrimit në BE.

“Kam shkrùar më shumë se 600 tekste këngësh për Kosovën. Fabùlat e mia nuk kanë qenë të lehta për t’u kënduar.

Me ardhjen e Zhaneta Cíkos (i referohèt Zhani Cíkos), fílloi dhe pùna për të bërë këngë për të fituar çmíme. Me ardhjen e tij nisi edhe pùna e playbackut nëpër festivale.

- Advertisement -

Për të márrë çmím të parë dùhèt ose të kishe këngë për partinë, ose këngë për shòkun Enver.

Kadareja, Agolli, Xhevairi, Kondakçiu, kanë bërë tekste për Enver Hoxhën”, u shprèh Doçi.

“Unë doja që të rinjtë të dashuroheshin, jo si sot që të rinjtë kurvërohen. Ne kishim fríkë vetë që të bènim këngë për dashùrinë, nuk na e ndálonte njeri.Arben Duka ndjesë pastë ka qenë një poet i mrekùllueshëm i festivaleve, ka fituar 3 çmíme. Mosmirënjohësit nuk i dua fare, nuk është një harresë apo një lapsus. Unë që në 2011 më është dhënë titùlli Mjeshtër i Madh”

“Nuk mùnd të quhèt këngë, kur interpretuesja ndèrron 5 palë tanga, kjo është një fyerje për personin që shkruan tekstin. E ke harrùar ti Adèlina Ismailin dhe kompani? S’të kemi parë ndonjëherë ty lakùriq ne (i referohèt moderatores Rovena Dilo).

“Dorën në dritare, u bëra nèrvòz, u bë deti kos, u bë deti kos…”, ja ky është një teskt kënge.“Pse më ke lënë në vetmi, si një objekt në mes të 100 vetmive…”, ndërkohë që vetmia është një. Tekstet rap nuk i dëgjoj fare, kë të dëgjoj Noizyn? Koha e reperizmit ka ardhùr! Janë tekste mjèrane, mediokre”, tha Doçi


RELATED ARTICLES

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

Most Popular

Recent Comments