SÉKRETI PLÁSI SHESHIT/ Produksioni ka Fshéhur Detajin Tróndites per Egla Cenon

Shumë pak e prisnin Egla Cenon në këtë format, të cilin e kemi parë në “Big Brother”.

Një áktore me një kárrierë të gjatë dhe të suksesshme, por gjíthnjë e tèrhèqur nga zhurma mediatíke,

Egla u shprèh që në fíllim se në këtë lojë kishte márrë me vete 7 personalitetet e sáj.

Aktorja ia ka dalë që për gati 3 muaj të shndèrrohèt në një ndër personazhèt më të komentuara të kësáj loje, dùke u pozícionuar shpesh edhe si antagoniste.

Ndonëse gjíthnjë áktive, të rralla kanë qenë rastet kur ajo ka folur për jetën private, dùke preferùar që të lërë gjíthçka private.

Por, një dekláratë e ditëve të fùndít, dùket se ka zbùluar më shumë rreth statusit të áktores. Vëllai i Madh ka organizuar një lojë, ku secili prèj tyre dùhèt të krahasojë dy banorë sipas shortit.

Teksa Franceska ka krahasuar Meritonin dhe Eglën, fjalët e sáj nuk i kanë pëlqyer aspak Eglës, e cila në mënyrë ironíke për Meritonin dhe Ilnisën është shprèhur se ajo dashùrinë e sáj e ka jashtë.

“Do t’ju jap një eksluzíve në shtëpinë e “BBV3” edhe pse ju s’më keni parë të përshpëris poshtë jorganit edhe unë kam një dashùri shumë të madhe jashtë shtëpisë edhe pse s’e kam treguar poshtë jorganit në “BBV”,”- tha ajo.

Javë më parë, mediat shkruajtën se në gjèndjen e sáj cívíle, áktorja rezùlton e martuar, por lájmi nuk vijoi më tej, dùke lënë gjíthçka një enigmë.

Ndërkohë, ajo që Egla nuk di është se jashtë, tashmë ka hùmbur edhe vendin e pùnës. Pak kohë më parë, raportuam se Egla Ceno, edhe pse prèj 3 muajsh pjesë e BBV, paguhej si áktore pranë Teatrit të Elbasanit.

Edhe pse Egla prèj 3 muajsh ka luajtur në BBV, drejtori i Teatrit Skampa vijon ta paguajë atë si áktore. Ka qenë ky lájmi që prèj disa javësh, ka qarkùlluar në media, pa pasur mùndësi të verifíkohèt se Egla vijonte të paguhej,

ndonëse nuk ishte ngjítur në skenë prèj muajsh, që párá se të bèhej pjesë e Big Brother. Lidhùr me këtë lájm, ka reaguar edhe drejtori i teatrit “Skampa”.

I ftuar në “Big Brother Fun Club”, ai ka sqarùar detaje rreth kòntrátës së áktores. Në fjalën e tij, drejtori u shprèh se deri me datë 1 mars, Egla ka qenë me lejen e zakonshme, ku për shkák të viteve të pùnës, ka pasur një leje edhe më të zgjátur. Nga ana tjetër, që prèj datës 1 mars, kòntráta e sáj është shkëputur,

dùke hùmbur kështu vendin e sáj të pùnës. Megjíthatë, të ftuarit në panel, kanë bërë me dije se leja me ligj është deri në 28 ditë dhe nuk mùnd të mbivèndòsen lejet e tjera vjetore, të cilat skadojnë në fùnd të marsit. Ka qenë píkërisht ky ákt që nuk është sqarùar nga drejtori, dùke lënë gjíthçka evasive.

Megjíthatë, gjíthçka që ka thënë është ákti se Egla që nga data 2 mars nuk është më pjesë e Teatrit “Skampa”. Aktorja shqíptare Egla Ceno, e cila ka luajtur role të shumta në teatër, një nga të cilët edhe te shfaqja “Burri dhe gruaja” me áktorin Elvis Pupa ka rrëfyer për jetën dhe kárrierën e sáj kohë më parë.

Në një intervistë, áktorja ka treguar edhe një pjesë nga fèmíjëria e sáj e vèshtírë, ku i është dashur të flejë në teatër, pasi nuk kishin shtëpi.

“Teatri për mua është shtëpi, në kuptimin e vërtetë të fjalës. Nuk është metaforë dhe nuk ka të bëjë me sentimentalizma. Kur isha në kopsht, rrethanat e jetës e sollën që prindërit e mi të strehoheshin në Teatër. Im atë ishte kineoperator. Kemi fjetur në një dhomë gri mi për disa muaj (gati një vit ndoshta).

Për të shkùar në kopsht kaloja nga skena. Për t’u kthýer në shtrat, kaloja nga salla, skena, paskuintat… Debutimi im ka qenë në po atë skenë ku flija, kur isha 7-8 vjèç, si prezantuese e festivaleve për fèmíjë, që bèheshin nga qendrat kùlturore në atë kohë.

Kur shihja publíkun e ùlur përballë, më dùkej síkur shumë njerëz kishin ardhùr për vízítë në shtëpinë time. Në çdo Teatër, që pùnoj si áktore apo ùlem si publík, gjëja e parë instíktive që bëj është t’i márr erë, për të ndíer erën e shtëpisë. Kjo është lídhja ime me Teatrin”, tha áktroja Egla Ceno.

Tashmë që ëshë pjesë e “Big Brother”, ajo ka treguar një tjetër dimension të sájin. Duke preferùar që të përqëndrohèt te loja brènda shtëpisë, Egla ka zgjèdhùr mòs të japë shumë detaje rreth kárrierës së sáj,

apo edhe rreth jetës private. Gjithçka që është mësuar nga jashtë, është bërë e mùndur nëpërmjet miqve dhe të afërmve të sáj.

Leave a Reply

You have to wait 30 seconds.
Duke krijuar artikullin...