Friday, September 29, 2023
HomeGenelTRONDITESE! “Çapaçùlja e Luizít” shèt trupin në Tiranë, dalin fotot hot

TRONDITESE! “Çapaçùlja e Luizít” shèt trupin në Tiranë, dalin fotot hot

Njerëz të njohur të ekranit, zyrtarë dhe familjarë kanë qenë klientë të zakonshëm të qendrave të masazhit në Tiranë, ku sipas pròkùrorisë kundrejt pagesës ofroheshin edhe shërbime sèksuale.Këto qendra masazhi janë të liçensuar si SPA, por përveç masazhit, masazhatorët të vetëofrohen edhe për shërbime ekstra, kundrejt pagesës. Madje keto kohèt e fùndít prèj suksesit te kengetarit shkòdran, shumica e femrave kane fílluar ta identifíkojne veten si “Capacùlja e Luizít”.

Në Tiranë referùar edhe njòftimeve të pòlícisë apo aksioneve të tyre, është në rritje shfrytëzími i vajzave për prostitucion në të ashtuquajtura qendra masazhesh, por që në ákt janë çerdhèt e “sèksit të detyrùar”, me pagesë.

- Advertisement -

Kudo në rrjète sòcíale shíkon vajza që reklamojnë hiret e tyre, si pùnonjëse masazhi, por që në ákt ofrojnë sèks me pagesë.Për ti gjetur këto qendra masazhi është fare e lehtë mjafton një kèrkim i thjeshtë në Instagram dhe Tík Tok dhe sheh vajza të reja që trègòjnë hiret e tyre.

“Çapaçulja e Luizit”/ Masazhe që ofrojnë

Siç dùket dhe në foton e mëposhtme masazhe ‘Diva 1’ ndòdhèt në zonën e astirit pa vajtur te rrethi i fabríkës së birrës.  Në faqe e Instagramit janë vèndòsur numri i telefonit dhe oraret se kur janë të hapur si ‘qendra masazhesh’.

“Çapaçulja e Luizit”/ Masazhe që ofrojnë
- Advertisement -

Por ajo që bíe në sy është se në faqe ka shumë pak video kur krýejnë masazh, shumica e tyre janë video të ekzpozímit të linjave trupore të vajzave për të tèrhèqur klientel.

“Çapaçulja e Luizit”/ Masazhe që ofrojnë

Skema e pùnësimit të vajzave është e njëjtë dhe e zakonshme tashmë.Nga rrjètet sòcíale dhe faqet ònlíne administratorët publíkojnë njòftime të shpeshta pùne, ku kèrkohen vajza të reja “me ose pa eksperiencë”.

“Çapaçulja e Luizit”/ Masazhe që ofrojnë

Policia dhe organet lígjzbatuese në shumicën e rasteve e kanë patur të pamùndur ta gòdasín këtë fenomen, që shpesh herë rezùltojnë të përfshira vajza dhe gra me vèshtírësi të theksuara ekonomíke.

Statistíkat sa biznese janë hapur si qendra masazhi në Shqípëri:

Të dhënat zyrtare trègòjnë se 5109 biznese të emërtuara si “Floktore dhe trájtime të tjera të bukùrisë”, “Aktivitete të tjera të mirëmbájtjes trupore”, janë të regjístrùara në tòtal në rang kombëtar.

Tirana– 2739

Durrësi – 581

Vetëm në trevjèçárin e fùndít janë regjístrùar 1135 biznese të reja të këtij lloji që kanë në fokus trájtimin e bukùrisë, ku disa prèj tyre të cilat nuk janë të sáktësuara në terminologjínë lígjore si “Qendra mesazhi”.

“Çapaçulja e Luizit”/ Masazhe që ofrojnë

330 biznese të tilla janë regjístrùar më shumë se në vitin 2020, 433 në 2021-in dhe 372 në vetëm gjashtë mujorin e parë të vitit 2022.

Çfarë thotë lígjí shqíptar:

Ligjí shqíptar kur bèhèt fjalë për veprën pènale të ushtrimit të prostitucionit, që sipas kodit pènal dènohèt me gjòbë deri në 3 vite bùrg, ndërsa për shfrytëzím prostitucioni, ndëshkimi bèhèt me gjòbë deri në 5 vite bùrg, sa i tákon veprës pènale të mbájtjes së lokaleve për prostitucion lígjí páráshíkon dènimin deri në 10 vite bùrg.

“Çapaçulja e Luizit”/ Masazhe që ofrojnë

Bizneset e masazhit vazhdojnë të ofrojnë shërbime sèksuale, pòlícia pohon se shumë qendra masazhi janë të përfshira në trafíkun e qenieve njerëzore. Por edhe në këto pjesë dùket se pòlícia e mbýll njërin sy dhe gòdet atje ku vjen ùrdhèri nga lárt.


RELATED ARTICLES

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

Most Popular

Recent Comments