Saturday, December 2, 2023
HomeGenelDo tákoni 1 femer me párá qe do ju ndrýshoje jeten/ E...

Do tákoni 1 femer me párá qe do ju ndrýshoje jeten/ E sígùrt Meri párálájmeron kete shenje

Muaji dhjetor për të lindurit në shenjën e Dashít páráqítet mjaft i favorshëm për shkák të pozícionimit të planetëve. Marsi mèrr rol protagonist dhe fùqízon shumë ndíkimin e tij rreth datës 9, dùke u ardhùr në ndíhmë atyre që do të ndërmárrín ndonjë nismë të re apo që presín ndonjë lájm pozítiv. Megjíthatë, mòs hárroni se gjatë pjesa së parë të vitit 2022 dùhèt të veproni me kùjdès, maturi dhe durim, sepse do të gjèndeni shpesh përballë sfídave, të cilat tashmë dùhèt t’i përballoni me një qasje të re, më pak agresive.

Për sa i përket sferës sentimentale, nëse márrëdhënia në çift i ka bërë ballë provokimeve të muajve të fùndít, muaji dhjetor do të sjellë pèrmírësim në raport me janarin. Mërkùri, Afërdita dhe Dielli janë në pozícion mjaft të favorshëm. Të lindurit në shenjën tuaj shpesh tèrhíqen nga raportet konflíktuale, por gjatë kësáj periudhe është mirë t’i shmángni personat që shkáktojnë pròblème. Duhèt ende shumë për të vënë në vijë jetën tuaj, por dhjetori do të sjellë një frymë disi më pozítive, sidomòs për ata që gjènden në mes dy zgjèdhjesh.

Demi Nuk ndiheni aspak të kënaqur dhe fíllimi i muajit dhjetor mùnd të kárákterizohèt nga tènsíone të brèndshme. Gjatë këtyre ditëve do të lindë një lloj rebelimi brènda vetes suaj që do t’ju shtyjë të mòs veproni më siç u pëlqen të tjerëve, të kùndèrshtoni dhe të ndrýshoni. Gjatë 15 ditëve të párá të dhjetorit nuk këshillohèt aspak të ndërmèrrni nisma që vënë në rrezík gjèndjen ekonomíke. Prisni deri më datë 18. Nëse árríni ta shihni të ardhmen me kthjelltësi dhe maturi, veproni. Nëse jo, prisni ditë më të mira.

- Advertisement -

Dashuria ka konotacion práktík për të lindurit në shenjën tuaj. Jeni romantíkë, por këto ditë do të mendoni më tepër për párátë, që do të bèhen shpesh shkák edhe për mòsmárrëveshje në çift. Tregohuni edhe më të kùjdèsshëm sidomòs rreth datës 14. Panorama pèrmírësohèt në fùnd të muajit, kur do të përjètoni emocione të fòrta.

Ditët e fíllimit të dhjetorit páráqíten mjaft të rènduara, por mùndohuni të mòs rraskapiteni dhe të mòs ftoheni, sidomòs gjatë javës 5-11 dhjetor. Pas datës 19 do të ndiheni më mirë dhe me më shumë energjí.

Binjakët Dhjetori mùnd të përkufizohèt si një muaj “as i mirë e as i kèq”. Nëse do t’ju páráqíten propozíme të reja, shkòni deri në fùnd dhe mòs shkáktoni kòntrádíkta. Mbani mend se pjesa e dytë e vitit 2022 prítet të sjellë fryte në sferën financiare. Ndaj, është e udhës t’i fùteni pùnës që tani dhe ta mèrrni shtrùar. Pak dhe sáktë, siç thotë shprèhja.

- Advertisement -

Gjatë kësáj periudhe shmángni eksperimentet apo projektet e pastudiuara mirë, sepse mùnd të sjellin pásoja nègátive me kalimin e kohës. Nëse po kèrkoni pùnë, situata do të vijojë po njësoj. Ndërsa nëse jeni në prag të ndrýshimit të vendit të pùnës, edhe një herë tjetër, do t’ju dùhèt që t’ia nisni nga e párá.

Të lindurit në shenjën e binjakëve që janë detyrùar të ndrýshojnë vend pùne apo banimi për shkák të ndarjeve në çift vijojnë të mbèten në situatë të mùndimshme. Çiftet e konsoliduara po përballen së fùndmi me ndrýshime të ritmit të jetës dhe orareve. Për rrjèdhojë, edhe raporti po pèson transformim. Flirtet dhe aventurat e dhjetorra janë pozítive se na shtyjnë të njihemi më mirë me veten, por mòs u përfshini shumë emocionalisht. E shtuna, datë 17 dhjetor, do të jetë si një ditë provimi në sferën sentimentale.

Për sa i përket shèndètit, situata páráqítet disi e trazuar. Ndaj, nuk rekòmandohen lèvízjet e shpeshta apo sportet e rènda. Megjíthatë, muaji mars do të sjellë pèrmírësim të ndjèshëm.

Gaforrja Gjatë muajit dhjetor nuk do të jeni të kënaqur me pùnën që bèni, ose do të detyroheni të përballeni me ndrýshime për shkák të politíkave të kompanisë ku pùnoni. Do t’ju dùhèt t’i përballoni me stil dhe maturi për të mòs shkáktuar konflíkte.

Edhe nëse përfùndon ndonjë kòntrátë, do t’ju páráqíten mùndësi të reja pùne. Këshillohèt që të ruani qetësínë, të mbáni në kòntròll strèsín dhe të prisni ditë më të mira. Rreth datës 12 situata páráqítet edhe më e tènsíonuar. Nuk do ta keni të lehtë të menaxhoni márrëdhëniet profesionale. Mbase do të ndíeni pakëz nostalgjí e pendesë, nëse jeni lárguar nga një vend pùne ku keni pùnuar për vite me radhë.

Gjatë kësáj periudhë dùhèt të bèni një përmbledhje të situatës, sidomòs nëse keni pësuar zhgènjime në dashùri, apo mbártni ende tènsíone nga raportet e përfùnduara vitin e shkùar. Afërdita në shenjë më datë 10 sjell një frymë pozítive, dùke favorizuar ribáshkímet ose afrimin e mëtejshëm, por kjo váret edhe nga partneri.

Ditët pas 17 dhjetorit janë mjaft interesante dhe pèrmírësojnë ndjèshëm aspektin e ndjenjave. Mùndësitë e báshkëjetesës dùhen shqyrtuar me kùjdès. Nëse keni pròblème me ish-partnerin për shkaqe financiare, përgatituni për një betejë lígjore.

Shëndeti është në pèrmírësim në krahasim me muajin nentor. Pas datës 18 dhjetor, do t’ju vijë në ndíhmë Mërkùri në këtë aspekt. Mbani në kòntròll luhatjet e humorit dhe qëndroni pranë njerëzve áktivë dhe optimistë.

Luani Dhjetori nis me tènsíonet e lindura që në nentor. Ndaj, gjatë dhjetëditëshít të parë situata do të jetë ende disi e zymtë. Ndiheni si të çuditshëm, nèrvòzè dhe të pavèndòsur. Nëse keni bërë ndrýshime profesionale gjatë dy vjetëve të fùndít, apo nëse keni shítur áktivitetin që kishít, nuk jeni të kënaqur me rezùltatin dhe doni të bèni plane të reja.

Megjíthatë, dùhèt të veproni në mënyrë të arsyeshme, sepse Jupiteri ju ríkujton se investimet me tepri mùnd të jenë të gabuara. Bëni kùjdès maksimal gjatë datave 6 dhe 7 dhjetor, sepse mùnd të hasni polemíka apo pròblème me rinovimin e ndonjë kòntráte. Mùnd t’ju dalin edhe disa shpenzíme shtesë për çështje lígjore.

Tabloja në sferën e dashùrisë është disi e trazuar dhe dùhèt trájtuar rast pas rasti. Për shembùll, personat që janë vetëm në këtë periudhë nuk janë interes të kèrkojnë dashùri të reja, ose nuk gjejnë një person që u përshtatet. Edhe komuníkimi në çift has vèshtírësi të shumta, për shkák të ndonjë kèqkuptimi të mùndshëm. Uluni e bisedoni shtrùar. Shkëputja nga një histori tejet e komplíkuar mùnd të jetë píkënisja e një jete të re.

Muaji dhjetor nis me tènsíone të shtuara, që shoqërohen me nèrvòzízèm dhe ánkth deri në mesín e muajit. Situata do të pèrmírësohèt pas datës 18.

Vírgjëresha Dhjetori vijon në të njëjtën linjë me nentorin. Saturni ka nisur tranzítin, Jupiteri është në pozícion të favorshëm. Mùnd të hasni disa tènsíone të lehta vetëm nëse ndiheni të párágjýkuar, ose nëse keni márrë përsipër të bèni ndonjë pùnë tejet të rèndësishme.

Kjo gjèndje kùlmon më datë 9, kur do t’i keni nèrvat tel. Nuk vihèt në diskutim aftësia juaj për të veprùar, apo suksesi në nismat që ndërmèrrni, mjafton të keni besim te vetja dhe të shmángni ánkthin e pajustifíkuar. Në pùnë do të vini re një pèrmírësim të márrëdhënieve me të tjerët dhe do të keni rastin të shèshoni mòsmárrëveshjet e së shkùarës. Transaksionet financiare apo shítblerjet e mùndshme do të mbýllen me sukses.

Ndërsa sfera e ndjenjave do të jetë e ndíkuar mjaft nga áktori kohë. Do të keni më pak kohë për të dashurùar. Nëse keni për të sqárùar një çështje ndjenjash që ka lindur në të shkùarën, situata do të tènsíonohèt sidomòs në fùndjavat mes datave 16-18 dhe 23-25 dhjetor. Pjesa e dytë e dhjetorit është më e ndërlíkuar edhe në márrëdhëniet familjare të konsoliduara.

Megjíthatë, jo deri në atë píkë sa të shkáktojnë krisje. Puna e tepërt dhe tènsíonet në familje mùnd të përbëjnë pròblèm për raportet në çift. Nuk do të keni kohë as për të márrë frymë, për këtë shkák, do të ndihèt mungesa juaj në familje. Shpresoj të keni partnerë që e kuptojnë drejt këtë “lënie pas dore” të paqèllimshme.

Po mèrrèni me shumë gjëra njëherësh dhe strèsi është tejet i madh. Për fat, shèndèti páráqítet i mirë, por mòs u stèrmùndoni, pasi mùnd të keni pròblème reumatíke apo të sistemit tretë. Thuajini “jo” ánkthit!

Peshorja Muaji dhjetor nis më mirë se párárèndësi. Yjet janë në pozícion të favorshëm në shenjën tuaj. Nëse drejtoni një ndërmárrje, shqètësimet tuaja kanë të bëjnë me menaxhimin e párásë, pagesën e pùnonjësve apo márrëveshjet që s’po mbýllen ende. Nëse keni për të krýer rinovime apo firmòsje kòntrátash, këshillohèt

që t’i krýeni pas datës 12. Ata që presín një kthesë të madhe në aspektin profesional mùnd të márrín lájme të mira rreth datave 26 dhe 28 dhjetor. Mos u mùndoni t’i zgjídhni të gjítha pròblèmet njëherësh! Edhe pse thuajse të gjítha të ardhùrat shkòjnë për të mbùluar shpenzímet, gjèndja është në pèrmírësim e sipër. Nëse po kèrkoni pùnë, dùhèt të mjaftoheni me një vend pùne me kohë të pjesshme.

Raportet në çift që e kanë káluar sprovën e nentorit tanimë janë më të fòrta. Në disa çifte ka lindur një ndjenjë konkurrènce mes partnerëve për të përcáktuar se cili është më i zòti se tjetri. Një lojë e rrezíkshme kjo që shkòn përtej batutave të rastit. Disa prèj të lindurve në këtë shenjë janë të shqètësuar për áktin se partneri po e lë pas dore familjen dhe e ka mendjen gjetiu. Në këto raste, dùhèt dashùri, përkëdhelje dhe pasion.

E díela, datë 4 dhjetor, do të jetë një ditë e favorshme për pajtime apo tákime të reja. Në rastet e çifteve të reja, situata do të stabilizohèt gjatë gjysmës së dytë të vitit. Për rrjèdhojë, muaji dhjetor do të jetë disi i trazuar. Gjysma e dytë e muajit do të jetë premtuese për beqárët që do të tèrhíqen mjaft nga të lindurit në shenjën e Peshqve dhe Demit.

Shëndeti páráqítet shumë më i mirë sesa në muajin nentor. Duhèt të kùjdèseni për organizmin tuaj. Afërdita dhe Mërkùri në pozícion të favorshëm do t’ju bëjnë të ndiheni energjíkë rreth datës 5. Sistemi nervor dùhèt përfòrcuar.

Akrepi Jupiteri në shenjë mbròn ndjenjat dhe projektet tuaja, edhe pse ditët e párá të dhjetorit páráqíten disi konflíktuale. Në fùnd të muajve te shkuar mùnd të keni pasur disa debáte. Nëse shefi apo ndonjë koleg është kapur me ju ose ju pèngon nismat, do të nxèheni kèq gjatë ditëve të párá të muajit deri më datë 7. Edhe nëse ju páráqítet ndonjë propozím i volitshëm, mùnd të keni dýshime brènda vetes.

Ata që pùnojnë në fùshën e spektáklit dhe televízíonit do të kenë sukses gjatë gjysmës së dytë të muajit. Kurse ata që pùnojnë si të pavárur do të kenë zhvillime të rèndësishme párá datës 12. Interes të veçántë páráqet fùndjava mes datave 16 e 18 dhe ditët rreth datës 26. Në fùnd të muajit mùnd të sígùroni detyra të reja, kòntráta apo udhëtime me leverdi. Disa tèlashe në sferën e ndjenjave në fíllim të dhjetorit.

Nëse ish-partneri ju hap pròblème, ose nëse ju vetë nuk e konceptoni dot jetën pa personin që tashmë është lárguar, shkëputuni përfùndimisht dhe prítini degët e thara. Çiftet e konsoliduara mùnd të kenë disa debáte për márrëdhëniet prind-fèmíjë, apo për çështjet ekonomíke. Përpiquni të mòs izoloheni nga familja dhe njerëzít që doni. E hëna, datë 19, po ashtu edhe data 26 páráqíten mjaft pozítive. Bisedoni me partnerin për projektet e përbáshkëta. Jupiteri në shenjë ju frymëzon dhe ju shtýn të fùteni në lojë, nëse jeni të vetmuar.

Sugjerohèt që të bèni një kòntròll mjèkësor rreth datës 16 dhjetor, në rast se ndiheni të pafùqíshëm. Ata që kanë káluar pròblème të rènda shèndètësore disa vite më parë janë më të guximshëm dhe kùjdèsen më tepër për organizmin. Flini më shumë gjumë.

Shigjetari Dhjetori është një muaj i kárákterizuar nga fòrca dhe përkushtimi, më tepër në sferën profesionale sesa në dashùri. Me përkrahjen e disa planetëve, do ta keni të lehtë të árríni rezùltate pozítive. Edhe nëse do të hasni ndonjë person zíliqár që do të përpiqet t’ju pèngojë ose të zèrë vendin tuaj, ju do të fitoni çdo sfídë. Yjet ju favorizojnë nëse do të nisni ndonjë projekt të ri ose do të bèni ndonjë propozím.

Megjíthatë, sugjerohèt që të veproni nga data 1-18 dhjetor. Ditët pas datës 19 janë të lòdhshme, bèni kùjdès me ndonjë çështje bùrokrátíke apo lígjore. Nëse drejtoni një áktivitet ose keni të bèni me njerëz që nuk shprèhen qártë, mùnd të tènsíonoheni dhe të ngrini zèrin. Mùndohuni të mòs mèrrni me vete edhe në pùnë tènsíonet që lindin në ambíentin familjar.

Gjatë muajit dhjetor, sidomòs pas datës 10, diçka do të çálojë në aspektin e ndjenjave. Do të kaloni një tèst mes datave 9 dhe 10 dhjetor, po ashtu edhe në datat 16 dhe 17 dhjetor, kur gjákrat do të ndizen së tepërmi. Nëse keni pròblème të pazgjídhùra prèj kohësh në çift, mùnd të lindë një kèqkuptim i fòrtë. Tregoni kùjdès maksimal në dashùri, sidomòs nëse keni të bèni me të lindurit në shenjën e Peshqve dhe Binjakëve. Ruani gjákftohtësínë në debátet pas datës 19 dhjetor, edhe pse mùnd t’ju dùken të síkletshme.

Forma fizíke është mjaft e mirë gjatë njëzet ditëve të párá të muajit. Stresi árrín majat nga data 19 deri më datë 28. Bëni kùjdès me të ftohtin. Përgjíthësisht, jeni njerëz optimistë, por mùndohuni të shmángni një krízè të lehtë melankolie, që s’e mposhtni dot. Kujdes me lèvízjet e shumta dhe me dèmtimin e ligamenteve!

Bricjapi Motorët janë ndèzur! Disa prèj situatave që nisín në fíllim të vitit 2023 do të konkretizohen në maj. Kjo do të thotë se gjatë muajit dhjetor gjèndja do të vijë dùke u stabilizuar gradualisht. Ata që drejtojnë ndërmárrje do të gjejnë zgjídhje efíkase për të çárë përpárá edhe në radhët e konkurrèntëve. Ndr.yshe nga viti i shkùar, ekzíston mùndësia për árrítje të mëdhá profesionale, për nisjen e ndonjë projekti të ri, ose për t’u transferùar jashtë vendit. Ndonjë propozím i ri në sferën e biznesit për zgjerim të áktivitetit mùnd të rezùltojë me leverdi.

Dashuria këtë vit do t’u dhùrojë Bricjapëve emocione të mëdhá. Sigurisht, nëse e dëshíròni me shpirt këtë gjë dhe nuk stepeni. Ata që janë të ndarë, do të gjejnë dashùri të reja. Ata që kanë pasur fatin ta gjejnë dashùrinë, do të árríjnë tanimë në propozíme konkrete. Ky vit mùnd të jetë viti i martesës, báshkëjetesës, apo lindjes së fèmíjëve. Gjithsesi, disa tènsíone në familje nuk do të mungojnë, por do të zgjídhen shpèjt. Keni mùndësínë t’u vini theksín projekteve të përbáshkëta në çift.

Planetët do t’ju vijnë në ndíhmë të zgjídhni një pròblèm shèndètësor, dùke iu drejtuar specialistëve dhe dùke márrë kurat e dùhura. Marsi ju ndíhmon të ríktheheni në formë të mirë fizíke, mjafton të ruani qetësínë. Të lindurit në shenjën tuaj janë të prirur të vuajnë nga reumatizmat apo dhímbjet e shpinës, që me gjasë shkáktohen nga qëndrimi në mënyrë të gabuar.

Ujori Dhjetori është muaji juaj. Dielli hyn në shenjë dhe gjatë ditëve të párá shoqërohèt edhe nga Mërkùri dhe Afërdita. Në aspektin profesional, Mërkùri do t’ju shtyjë të bèni disa bilance dhe të mèrrni një vendim të rèndësishëm brènda majit. Për arsye personale ose familjare, do t’ju dùhèt të rishíkoni gjèndjen financiare. Mùnd të gjèndeni párá situatave të befasishme që do t’ju dùhèt t’i përballoni. Kujdes se mòs hídhni hapa të gabuar sidomòs në datat 7, 8 dhe 14 dhjetor. Investimet apo nismat lígjore dùhen ndërmárrë me shumë maturi.

Dhjetori do të nxjerrë në dritë nèvojat tuaja të vërteta shpirtërore. Nëse keni fatin të jètoni një raport të konsoliduar, kushtojuni atij pa asnjë kufizím në një prèj ditëve më të bukura të muajit, të díelën më datë 4, për shembùll. Kujdes dhe maturi me debátet në familje!

Viti 2023 shkùnd gjíthçka nga themelet. Si pásojë e zgjèdhjeve personale ose të detyrùar nga rrjèdhá e ngjárjeve, do t’ju dùhèt ta programoni krejt ndrýshe ekzístencën tuaj. Kujdes me çështjet e pronësisë, sidomòs nëse në familja kanë ndòdhùr ngjárje të paprítura. Nëse jètoni një histori párálele me raportin tuaj në çift, që është ndrýshkùr me kalimin e kohës, mbáse ka ardhùr koha për ndrýshim.

Gjatë dhjetorit do të të vijë ínát me veten që nuk árrín të bësh ato që do. Të gjítha alternativat e pazákonta dhe imágjínare ju dùken më të pëlqyeshme se monotonia tashmë e padurueshme. Marsi do t’ju ndíhmojë të gjèni energjínë fizíke. Gjysma e parë e muajit është pozítive. Mos prisni shumë nga një organizèm paksa i lòdhùr dhe nga një mendje e trazuar nga mendimet e shumta. Bëni një kòntròll të mèlçisë rreth datës 23 dhjetor. Kujdes me ùshqímin!

Peshqít Kalimi i Mërkùrit dhe Diellit në shenjë do të shënojë ngjárje të rèndësishme. Dhjetori është një muaj gjatë të cilit mùnd të árríni rezùltate të shkëlqyera. Kjo váret edhe nga pùna e krýer gjatë viteve të káluara. Nëse jeni profesionistë të afirmuar, nuk do ta keni të vèshtírë të árríni suksesín.

Këtë vit keni vèndòsur të pùnoni më pak dhe në mënyrë më cilësore, megjíthatë, ritmi i pùnës mbètet i ngjeshur. Nëse keni káluar ndonjë periudhë kríze e mòsmárrëveshjesh me ortákë a báshkëpùnëtorë, tani do të gjèni sërish mirëkuptimin. Nëse vitin e káluar keni mbýllur kòntráta apo báshkëpùnime, do t’ju hapen fronte të reja. Situata financiare páráqítet përgjíthësisht më e qëndrueshme.

Në sferën e ndjenjave planetët premtojnë shumë. Mbase ka ardhùr koha për t’i treguar rrugën ish-partnerit që nuk dòrèzohèt dhe për të ndrýshuar krejtësisht rrjèdhë jete. Po ashtu, disa prèj jush gjatë këtij muaji do të mbýllin përfùndimisht një çështje lígjore me ish-partnerin dhe do t’i lënë rrugë të lirë dashùrive të reja. Afërdita, Jupiteri dhe Neptuni fíllojnë të hyjnë në shenjë nga mesi i muajit dhe nxísín fantazí e frymëzíme të reja, si për shembùll, dëshira për të lindur fèmíjë apo për të ndërmárrë hapin vendimtar në çift.

Shëndeti është në pèrmírësim e sipër. Do të zgjohèt brènda jush dëshira për të dashurùar, për të ngritur shtëpi e familje. Jo se nuk keni ambicie, por po kuptoni vlerën e vërtetë të aspektit shpirtëror. Është një vit vendimtar dhe dhjetori e mishèròn më së miri. Stimùloni interesat kùlturore: lexoni, shkruani, kríjoni!

RELATED ARTICLES

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

Most Popular

Recent Comments