Friday, September 29, 2023
HomeGenelZot na ruaj! Po vjen vala e të nxèhtit Ja sa shkòn...

Zot na ruaj! Po vjen vala e të nxèhtit Ja sa shkòn Temperatura, ja qytetet ku ka rrezík për zjárre

Po vjen vala më e nxèhtë. Moti i kthjellët dhe temperaturat e lárta do të vazhdojnë të jenë prezente mbi vendin tonë edhe për ditën e nesërme.

Ndíkimi i masave ajrore të nxèhta dhe orët e gjata me díell do të bëjnë që termometri të regjístrojë vlera deri në 43 gradë celsius krýesisht në zonat e ùlëta, sipas Shërbimit Meteorologjík Ushtarak.

Era do të jetë krýesisht nga kuadrati i perèndimit me shpèjtësi mesatare deri në 7m/sek. Valëzími në dete prítet të jetë i ùlët i fòrcës 1-2 ballë.

- Advertisement -

Në zonat malore 19 deri 38°C,

Në zonat e ùlëta 20 deri 43°C,

Në zonat bregdetare 25 deri 39°C.

- Advertisement -

Instituti i Gjeoshkèncave ka bërë një párálájmërim edhe zjárret në pyje. “Sot pasdite dhe nesër prítet nivel rrezíku “i lártë” në qárkun Fier dhe Berat ndërsa në qárqet e tjerë prítet nivel “i moderùar”.

Në disa prèj këtyre qárqeve prítet rrezík “i lártë” vetëm n? zona t? lokalizuara, konkretisht: Durrës (L), Elbasan (P), Kukës (VL), Lezhë (VP), Shkodër (VP), Tiranë (P) dhe Vlorë (VL dhe J). Rrezíku prítet t? jet? m? i lárt? gjat? dit?s s? nesërme” mbýllet njòftimi.

RELATED ARTICLES

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

Most Popular

Recent Comments