Bëjeni vetë në shtëpi këtë pije dhe do të jeni të papërmbajtshëm kur bëni dashuri

Ekziston një kategori meshkujsh të cilët kanë nevojë për medikamente shtesë për të bërë dashuri, pasi nuk arrijnë dot performancën.

Kështu, kjo kategori vrapon drejt farmacive për të gjetur zgjidhjen, por tashmë ka ardhur kohë të prezantojmë alternativa të tjera që kushtojnë më pak dhe janë më të shëndetshme.

Kokrra “BLU” mund të bëjë mrekulli, por e dini se në shtëpi mund të bëni vetëm një lëng, i cili jo vetëm që kushton më pak, por edhe ju garanton një cilësi shumë herë më të mirë…

Po pyesni veten se si mund të bëhet vetë Viagra? Lëngu i shalqirit është “via.gra natyrale”, sipas shkencëtarëve.

Kjo, pasi aminoacidet në të ndihmojnë përmirësimin e qarkullimit të gja.kut dhe gjithashtu vitamina C në këtë frutë është e mirë për meshkujt impotentë.

Më poshtë do ju tregojmë dy receta me bazë pikërisht lëngun e shalqirit.

Receta 1: Përbërësit:, ¼ shalqi; 1 limon;1 shegë

Përgatitja:

Futini të gjithë përbërësit në një blender dhe përziejini mirë. Lëngun futeni në një shishe dhe ruajeni në frigorifer.

Si ta konsumoni:

Çdo mëngjes pini çerek gote me këtë lëng me stomakun bosh. Pini po këtë sasi edhe para darkës.

Ky lëng i shëndetshëm dhe natyror do të përmirësojë qarkullimin e gjakut në organin se.ksual dhe performancën në shtrat. Nuk ka asnjë efekt anësor.

Receta 2 Përbërësit: ½ shalqi; 10-12 luleshtrydhe; ½ limon

Përgatitja:

Futni në blender shalqirin dhe përziejeni derisa të bëhet lëng. Shtoni limonin dhe luleshtrydhet. Përziejini mirë. Futeni lëngun në një shishe dhe ruajeni në frigorifer.

Si ta konsumoni: Çdo mëngjes pini çerek gote me këtë lëng me stomakun bosh. Pini po këtë sasi edhe para darkës. Ky lëng natyror do të përmirësojë qarkullimin e gjakut në organin se.ksual.

Koronav irusi/ Mos u gënjeni nga thashethemet! Ja fati i koncertit të Maluma-s

Në orët e para të mëngjesit të ditës së sotme është marrë vendimi zyrtar i pezullimit të shkollave, kopshteve dhe çerdheve për një periudhë kohore prej 14 ditësh.

Gjithashtu udhëtimet në rrugë ajrore drejt veriut të shtetit fqinj, Italisë, deri më 3 prill do të jetë në pezulluara.

Në të njëjtën kohë, kryeministri Rama shtroi kërkesën për të anuluar të gjitha grumbullimet masive, kulturore, sportive, aktivitete, dëgjesa publike, koncerte, e dëgjesa publike.

E thënë në këtë mënyrë, lart e poshtë po flitet edhe për pezullimin e koncertit që do të mbahet ditën e verës në Tiranë, ku do të performojë edhe këngëtari me famë botërore, Maluma.

Reagimi ka ardhur direkt nga organizatorët, duke njoftuar se koncerti ende nuk është anuluar dhe pritet një njoftim zyrtar.

NJOFTIMI:

Njoftimi ne Instagram

“Ju lutem prisni një njoftim zyrtar nga organizatorët e koncertit. Janë publikuar nga portalet që koncerti është anuluar dhe s’është e vërtetë. C’do gjë do të bëhet e ditur së shpejti.”- shkruan njëri prej organizatorëve në postim.

Detaje të reja për të prekurit në Tiranë

Ditën e djeshme u raportuan dy të prekur nga koronav irusi dhe sot kanë dalë detaje të reja që nuk do të na pëlqejnë aspak.

Dy të prekurit nga koronavi.rusi janë banorë të Tiranës. V.Kola 54 vjeç dhe P.Kola, 28 vjeç banojnë në rrugën “Irfan Tomini” në Tiranë dhe janë me origjinë nga Puka.

Ata janë pronarë të disa bizneseve, mes të cilëve edhe një lokal. Lokali në pronësi të tyre ndodhet pas “Diplomat 2”, në rrugën “Irfan Tomini”, në Tiranën e Re

Djali ka hyrë më 26 shkurt nga pika kufitare e Murriqanit dhe më pas ka udhëtuar drejt Tiranës ku mesa duket ka inf.ektuar të atin.

Fr.ika lidhet me personat që mund të kenë kontaktuar gjatë këtyre ditëve babë e bir ndërsa janë duke duke u bërë analizat për 14 të afërm të 28 vjeçarit dhe babait të tij.

Humbet jetën gruaja nga Durrësi

Lajet e fudnit raportojnë se një grua me origjinë nga Durrësi, ka humbur jetën si pasojë e infek timit të saj nga koronavi rusi.

Portali, “DurrësLajm” bën të ditur se gruaja e moshës rreth 56 vjeçe ishte në Itali ku edhe është prekur nga vir.usi vd.ekjeprurës.

Foto ilustruese.

Vi.ktima, me mbiemër Shera ndodhej në Itali për tu mjekuar për sëm.undjen e diabetit ndërsa është inf.ektuar nga koronavi.rusi.

Trupi i vi.ktimës ka ardhur sot në qytetin e saj të lindjes dhe do dërgohet në va.rreza.

/portali DurresLajm/

E fundit/ Rastet po shtohen! Një person i tretë nisen me ur gjencë tek QSUT-ja

Ditën e djeshme u konfirmuan zyrtarisht 2 persona (babë e bir) të rpekur nga korona virusi, ndërsa pak çaste më parë me ur gjencë një tjetër person është dërguar drejt QSUT-së pasi dyshet si i prekur.

Sipas burimeve për portalin Fax News bëhet me dije se një i së murë është sjellë në Spitalin e Infe ktivit i shoqëruar nga autoamb ulanca. Menjëherë ambienti përreth është dezin fektuar.

Ndërkohë pritet reagimi zyrtar i ISHP-së pas daljes së rezultateve të testit.

Mbrëmë në darkë Ministria e Shëndetësisë konfirmoi 2 raste pozitive me koronav irus babë e bir.

Koronavi rusi në Shqipëri/ Tritan Kalo: “Rreptësisht, 10 këshilla të arta dhe mesazhin ur gjent për shqiptarët

Këshillat janë gjëja më e vlefshme që i nevojitet Shqipërisë dhe shqiptarëve në këto momente.

Sidomos kur tashmë nuk e kemi më “mburojën” e të pa-prekshmit nga situata e krijuar, pasi ditën e djeshme Ministria e Shëndetësisë ka konfirmuar 2 raste të prekurish.

Në këtë situatë, nuk mund të mungonte statusi “i artë” i mjekut të njohur shqiptar Tritan Kalo, i cili ka rendit 10 këshilla si t’i bëjmë ballë prekjes nga vir uset.

“BET.EJA për jetën është e përminutëshme dhe fitimtar në të dalin kurdoherë mendjekthjelltit, vullnetplotët dhe zemërbardhët….. SË BASHKU do të mundemi t’ja dalim mbanë PËRSËRI edhe bet.ejës ndaj Covid-19/Sars-Cov-2…Javë të mbarë kudo që frymoni JU bashkëkombasit e mi!!!”- shkruan mjeku.

Postimi i mjekut Tritan Kalo

DUKURIA Covid-19/Sars-Cov-2…..Hyrja në skemën e mikroorganizmave sëm.undje shkaktuese me impakt shumë të madh shtrirjeje dhe lën.dimesh të jetëve njerzore sikundër ishte Novel-Coronavirus/Covid-19/Sars-Cov-2, është bërë epiqendra e lajmeve vizive e të shkruajtura, si dhe e diskutimeve tona të përditëshme profesionale apo jo….Një rol jo të pakët në këtë drejtim kanë luajtur edhe lajmet jo të mirëbazuara, të bëra nga mosdija apo keqdashësija, POR që gjithqysh kanë ndikuar në shtimin e shkallës së ankthit e të PANI.KUT në shoqërinë tonë…..PARËSORE në përballjen me këtë sëmundje mbeten këshillat për

1- HIGJENËN personale (larja e duarve shpesh dhe jo me pak se 20-30 sekonda) dhe atë kolektive

2- MOS GRUMBULLIMI jo i domozdoshëm në mjediset publike e në të tjera mjedise,

3- PËRKUJDESI për “higjenën e të teshtiturës dhe të kolliturës”

4- RUAJTJA e njomësisë së fytit me pirje të herë-pas-herëshme të sasive të vogla uji

5- USHQIMI i variueshëm, kuptohet edhe sipas edhe mundësive financiare, i pasur me vitamina C, D, A,

6- të PATURIT në vëmëndje e mos frekuentimit të shkollave, e qëndrave të punës në rast shënjash klinike gripngjasuese (teshtitje, kollë, dhi.mbje koke, temperaturë),

7- VETËIZ.OLIMI 14 ditor për personat që vinë nga vënde të prekura dhe me raste të transmetimit komunitar të sëmundjes, harta e të cilave është zgjeruar që nga Kina e deri në Itali,

8- KONTAKTIMI me Shërbimin e Urgj encës Kombëtare me numurin 127, NËSE ai/ajo ka shënja të tilla si temperatura, tështitje e kollë, vështirësi në frymëmarje, dhe mos ardhja direkte në spital,

9- KUJDESI ndaj individëve mbi 65 vjeç dhe ndaj mjekimit të rregullt të sëmundjeve kronike që shumë prej tyre kanë: sëmu ndje kronike të zemrës, të veshkave, të mëlçisë, të mushkërive (sidimos të sëmurët me SPOK), të kyçeve, etj, si grupi më i rr ezikuar për të bërë ndërlikime në rast inf ektimi nga Covid-19/Sars-Cov-2,

10- VETËKONTROLLI e mos pan ikimi për një situatë detyrimisht kalimtare të kërcë nimit epidemiologjik të popullatës…NUK ka asnjë fshehje të realitit dhe gjithkush do të vihet në dijeni, që më rastin më të parë të izo limit të këtij shkaktari në Shqipëri….

Të mos harojmë se NË NDËRKOHË që Covid-19/Sars-Cov-2 ka ma rë jetët e mbi 3600 individëve, në të njejtin hark kohor ne mbarë BOTËN janë hu mbur jetët e miliona të tjerëve nga të tjera sëmundje apo arësye: DUHANI ka vr arë mbi 8.000.000 individë, GRIPI stinor mbi 500.000 të tjerë, AKSI DENTET kanë vr arë mbi 55.000.0000, nga AIDS kanë hu mbur jetën mbi 770.000 vetë, nga MALARIA mbi 450.000 të tjerë ( në çdo 2 minuta hu mb jetën një fëmijë nga kjo sëm undje)…..

BETEJA për jetën është e përminutëshme dhe fitimtar në të dalin kurdoherë mendjekthjelltit, vullnetplotët dhe zemërbardhët…..

SË BASHKU do të mundemi t’ja dalim mbanë PËRSËRI edhe betejës ndaj Covid-19/Sars-Cov-2…Javë të mbarë kudo që frymoni JU bashkëkombasit e mi!!!

Kaq e thjeshtë na qenka! Ja si ta joshni një person kur ia dini shenjën e zodiakut

Ju jeni gjithnjë në kërkim të shpirtit binjak.

E dini një truk, se nëse një personi që pëlqeni, ia dini shenjën e horoskopit, do të jetë më e lehtë për ju ta joshni?

Shenja më burrërore e Zodiakut është Dashi. Ai adhuron të sillet si mashkull, do të të mjaftojë të luash me zgjuarsi dhe ta lësh “të jetë mashkull”. Vish një fustan pro vokues, si një vajzë e brishtë dhe lëre atë të bëjë lëvizjen e parë. Do shikosh që nuk do të lërë të presësh.

Demi pret kohën e duhur për të bërë lëvizjen e parë. Ai do të jetë i sigurtë që ti je personi i duhur. Mbushu me durim dhe me shumë ëmbëlsi, qëndroi sa më shumë pranë.

Pika e tij e do bët është ushqimi i mirë, kështu që mundohu ta trajtosh mirë edhe në atë aspekt dhe do shikosh që në fund ai do “dorë zohet”.

Një Binjak do duhet ta joshësh me mendje. Je gati të përfshihesh në një mori bisedash fantastike me argumente nga më të larmishmet dhe të fli rtosh si e marrë? Për të joshja është një lojë dhe pak rëndësi ka nëse ke fituar apo humbur, e rëndësishme është t’i kesh treguar që je një “lojtare e for të”.

Mashkulli i Gaforres ka nevojë të ndihet i sigurt, i kuptuar dhe i vlerësuar. Për rrjedhojë, mbase do të të duhet pak kohë, por duhet të mundohesh ta bësh të ndihet i rrethuar nga vëmendja, poezia dhe ëmbëlsia. Për të joshur zemrën e tij, duhet më parë të fitosh besimin e tij.

Si gra bitqar që është, Luani tënd i pëlqen të të joshë, por kujdes, mos ia bëj punën shumë të thjeshtë sepse ai nuk i pëlqen gjërat e lehta. Ji elegante dhe femërore pasi pamjen e jashtme ai vlerëson. Pastaj tregoji të gjithë vullnetin tënd për të qenë “e vështirë”. Atij do t’i pëlqejë.

Si i logjikshëm që është, mashkullin e Vir gjëreshës nuk do të funksionojë aspak strategjia juaj për ta joshur me një veshje pro vokuese. Eshtë i tërhequr nga femrat intelektuale që dinë ta joshin me mendje. Ka nevojë për kohë që të të njohë me themel. Mbase do të të duhet që ta ndihmosh duke e bërë ti hapin e parë.

Për të joshur Peshoren, nje pamje e kuruar dhe e rafinuar, është e domosdoshme. Nuk do të shoqërohej kurrë me një femër vul gare, kështu që mundohu të jesh e sjellshme deri në man iakëri.

Akrepi është një mashkull misterioz dhe si i tillë, i pëlqejnë femrat misterioze. Për të duhet të jesh një sfidë e vazhdueshme, një enigmë e pazbulueshme. Nxirr në pah anën tënde prej Femme Fatale dhe do të shikosh që do të bjerë në këmbët e tua.

Për të fituar zemrën e një Shigjetari, do të duhet më parë të tërheqësh vëmendjen e tij, por kjo s’është aspak gjë e lehtë, duke qenë se ai rrethohet nga qindra njerëz. Përdor çdo ar më tënden për t’u veçuar nga të tjerat, qofshin këto sytë e tu të mëdhenj blu ose diploma jote në astrofizikë.

I ftohtë dhe i vetmuar, Bricjapi kërkon tek një femër të njëjtën seriozitet që ai vetë dem onstron. Për t’ju afruar, fillo t’i flasësh për punën pasi është biseda e tij e preferuar. Në atë pikë, tregoji që e kupton thellësisht. Kjo do të bëjë që të shkrihet ngadalë akulli në zemrën e tij.

Ujori adhuron njerëzit interesantë, aktivë dhe plot ëndrra. Do të kalonte orë duke bashkëbiseduar për principe dhe ideale. Eshtë e domosdoshme që për ta joshur, t’i tregosh që edhe ti të jesh po aq idealiste sa ai. Më shumë se një veshje se xy, me të funksionon një mendje me ide të shfrenuara.

Mashkull i Peshqve pasional dhe sen sual dhe si i tillë i pëlqen që ta joshësh. Çliro fantazinë tënde! Krijo një situatë romantike, atmosferën e duhur dhe mundohu që të bësh nje kontakt fizik sa më shpejt. Do të kuptosh që s’është fare e vështirë që të bjerë në grep.

Meshkuj! 5 Gjërat që nuk duhet t’ia thuash një Biondine (ose gjej vend e futu…)

Ka shumë barcaleta me po licë, por ka edhe pafund me bionde.

Gjithsesi, e dinit që sado që ju argëtoheni duke bërë batuta apo duke përmendur histori rreth biondeve, këto të fundit mund të lë ndohen?

Ndaj dhe viheni vath në vesh: Disa nga shprehjet e mëposhtme kurrsesi nuk duhet t’ia thoni një biondeje:

Dukesh e zbehtë: Nëse i ke flokët e verdha, duhet të bësh pak më shumë tualet, pasi i thekson më shumë tiparet.

Nuk duhet t’i thoni këtë gjë, sepse ndoshta as nuk ja ndjen fare për t’u lyer. Lëreni në qejfin e saj. Ajo e di shumë mirë, se biondet nuk duken shumë mirë pa u lyer.

Errë soji pak flokët: Këshillat e miqve ose personave të tjerë gjithmonë janë të pranishme, por t’i thuash një biondeje që errë soji pak flokët, është pak e vështirë. Fakti që ajo i mban të tilla tregon se vërtetë e pëlqen veten( me flokë të verdha).

Do i shka tërrosh flokët: Dihet që floku biond, sidomos i lyer t’i shka tërron flokët, por këto femra e kanë marrë parasysh këtë gjë.

Nuk është e nevojshme që t’jua vesh në pah. Ato mundohen të përdorin produktet më të mira për t’u kujdesur për flokët e tyre.

Biondet janë mendjelehta: Këtë konstatim e kanë krijuar njerëz të ndryshëm në situata të ndryshme dhe ka mbetur thjesht një mënyrë për të përfaqësuar biondet.

Nëse ja thua këtë gjë një biondeje, thjesht do dukeni qesharakë, pasi nuk ka asnjë kuptim për to.

Je bionde natyrale? – Këtë pyetje edhe mund ta shmangni, pasi në përgjithësi edhe kuptohet se cila është bionde natyrale. Nëse e bëni këtë pyetje, thjesht do e vini në siklet

Momentet e fundit të jetës! Shoferi i ambulancës bën veprimin që befasoi gjithë rrjetin

Një ngjarje sa e bukur, ashtu edhe emocionuese ka ndodhur në Australi ku drejtuesit e një ambulance, i kanë plotësuar dëshirën një çifti.

Jeta na përball me shumë surpriza, si të bukura, ashtu edhe jo të këndshme, por në memorien e njeriut mbetet shumë momente të cilat ai ose ajo nuk i harron dot kurrë.

Kris Shau duke shijuar bukurinë e detit

Edhe kjo është historia e Kris Shau, australiani, i cili ishte diagnostikuar me një sëm undje të rrallë që nuk kishte ku rë ndaj dhe dëshira e tij e fundit kishte qenë të mos i kalonte ditët e mbetura në spital, por pranë familjarëve të tij.

Shau ishte duke udhëtuar me autoambulancë për në shtëpi, në mënyrë që t’i bashkohej gruas dhe fëmijëve.

Por, rrugës ai kërkoi nëse mund të shihte plazhin Burns në Perth edhe një herë të fundit.

Kris Shau, bashkëshortja e tij dhe fëmijët, në një nga fotot më të lumtura së bashku si familje.

Të prekur nga kërkesa e tij, drejtuesit e autoambulancës ndërruan rrugë dhe e çuan babain e katër fëmijëve që të shihte detin për herë të fundit.

Dy javë më pas, Shau ndërroi jetë më 31 gusht, pasi ishte diag nostikuar me një formë agresive të një sëmundje të ke qe në stomak.

VËMENDJE! Femra, mos guxoni kurrë të martoheni me një djalë që bën këto gjëra

Martesa është një akt i shenjtë ndaj dhe kur të merrni vendimin që do të martoheni me dikë, duhet që ta keni skanuar apo ta keni njohur siç thotë shprehja: Me rrënjë e dhëmballë.

Ndodh që ndonjëherë disa shfaqen engjëj dhe më pas kthehen në persona që do të donit t’i largonit sa më parë nga jeta jua.

Pra goca, nëse ju rastit të jeni në dilemë nëse do të martoheni me një mashkull që shfaq këto shenja, atëherë thojini vetes menjëherë “JO”.

Shkel premtimet e tij: Mund ta falni dikë i cili i harron disa ditë të rëndësishme dhe nëse e thyen ndonjë premtim rrallë herë.

Por çfarë nëse i thyen premtimet shpesh? Nëse mashkulli juaj e bën këtë, atëherë është koha të ndaheni nga ai.

Nuk ju respekton dhe ju abu zon: A ju duhet një arsye tjetër për ta prishur lidhjen dhe për të mos u martuar me një mashkull si ai?

Një mashkull i cili nuk di t’ju respektojë dhe abu zon me gruan e tij, nuk ia vlen. Vetëm ndahuni nga ai dhe mos flisni kurrë më me të.

Thotë gjëra JO të vërteta: Lidhjet dashurore janë të bazuara në besim të ndërsjellë dhe nëse ai gënjen, atëherë kjo është shenjë se atij nuk duhet besuar dhe duhet ndarë me të.