Horoskopi i ka BEKUAR këto 2 Shenja: Plot Fat në Dashuri dhe Pasuri

Ju ka ndodhur edhe juve që sado përpiqeni t’i bëni gjërat mirë, duket se nuk po ia dilni dot mbanë, pasi nuk keni pak “bekimin” e fatit.

Për gjithçka në jetë nevojitet pak fat dhe disa herë jemi mësuar të dëgjojmë atë shprehjen se ai që ka fat në lojë, nuk ka fatin e njëjtë edhe në dashuri, por kjo nuk thuhet dot për këto dy shenja.

Janë të bekuara dhe kanë fat si një shëndet, ashtu edhe në financat, dashuri etj etj etj, pra me pak fjalë, duket se janë të bekuara nga yjet.

Hapni sy e veshë pasi sotdo t’ju zbulojmë dy shenjat e zodiakut më me fat në dashuri:

DASHI: Personat e shenjës se Dashit njihen për karakterin e tyre luf tarak dhe për vullnetin e paepur që mesa duket është një ar më e fortè, e mbështetur edhe nga yjet. Dashi e kërkon fatin me të gjithë mënyrat e mundshme dhe kjo këmbëngulje shpeshherë shpërblehet pasi ata marrin gjithmonë atë që dëshirojnë.

DEMI: Në pamje të parë Demi është një shenjë e ndjeshme dhe e brishtë, por pas tij fshihet një ndër shenjat më të fòrta të zodiakut.

Demi është i gatshëm të bëjë çdo gjë për njerëzit, ndonëse nuk ka shumë për të bërë pasi yjet janë treguar zemërgjerë me të duke e bekuar me shumë fat.

Kur partneri ka nevoje për ta, ata bëjnë gjithçka që t’i mbështesin. Për këtë arsye duhet ta ndieni veten me fat nëse keni në krah një Dem.

Nuk po bëni hajër? Provoni nëse shtëpia juaj ka energji negative! Duhet vetëm gotë me ujë…

Shpeshherë nga prindërit tanë apo nga më të moçmit, kemi dëgjuar se në shtëpi mund të ketë një energji negative që po sjell vetëm ters.

Dhe kjo energji, nëse është vërtet prezent, nuk do t’ju lërë të bëni para, pra do të jetë shkaktare që ju të pësoni vetëm regres.

Humori do t’ju ulet, nuk do të shihni një ditë të bardhe dhe për më tepër, sado që do të përpiqeni të arrini atë që synoni, ajo mund të duket gjithnjë e më larg.

Shkenca ka zbuluar se ka forca që ekzistojnë në botë që janë të dukshme. Një nga ato gjëra është energjia e shprehur në shumë mënyra. Ne nuk mund ta shohim, por ndonjëherë mund ta ndiejmë.

Si t’i dalloni energjitë neg ative në shtëpinë tuaj duke përdorur një kavanoz me ujë:

Keni hyrë ndonjëherë në një dhomë dhe keni ndjerë një lloj energjie të er rët dhe jeni ndjerë pa asnjë arsye të fri kësuar dhe në si klet? Ose e kundërta, në një vend që sapo hyni ku mund ta ndjeni pozitivitetin dhe inspiroheni? E njëjta gjë ndodh dhe me njerëzit disa kanë energji të mira disa të tjerë nuk doni t’u qëndroni afër.

Studimet në Universitetin e Michiganit kanë treguar sesi njerëzit, objekt e p ajetë dhe hapësirat mbajnë energji. Është sikur energjia emocionale iu “ngjitet” gjërave dhe më pas shpërhapet.

Gjithashtu është parë se në varësi të energjisë trupi mund të sh ërohet më shpejt nga së mundjet ose e kundërta.

Disa dekada më parë, Dr.Emoto provoi se energjia njerëzore emocionale ndikon botën fizike rreth nesh.

Janë bërë shumë eksperimente ku u dem onstrua efekti fizik i mendimeve, fjalëve, emocioneve dhe muzikës në strukturën kristaline të ujit.

Herën tjetër që doni t’u bë rtisni partnerit, fëmijëve ose kafshëve tuaja thjesht kujtoni se energjia juaj fizikisht ka një impakt në qelizat e bazuara në ujë, në trupin e tyre.

Si ta dalloni energjinw qw nuk po ju lw tw bwni hajwr:

Përbërësit:
2 lugë uthull e bardhë
2 lugë kripë e ashpër
475 ml ujë të filtruar

Udhëzime:
Merrni një gotë të pastër dhe shtoni të gjithë përbërësit dhe përzieni mirë për 60 sekonda. Vendoseni gotën në një vend ku ju kaloni shumë kohë dhe mbajeni aty për një ditë.

Shikoni nëse kripa po ngrihet, sapo ndalon atëherë atëherë ajo tregon se ka kapur të gjithë energjinë neg ative në atë zonë dhe mund të pastroni një pjesë tjetër të shtëpisë.

Era Istrefi me barkun tek goja? Këngëtares i foitografojnë barkun dhe fotoja po ç mend ndjekësit

Pasi ishim mësuar që në qendër të vëmendjes ditët që lamë pas të kishim çifimin e ri Frroku dhe Dembacaj, tashmë e gjithë vëmendja ka kaluar nga Era istrefi.

Fansave u ka munguar shumë këngëtarja simpatike ndaj dhe në mungesë të saj, ata kanë thënë me ironi se “Era Istrefi..na la”!

Por, kjo e fundit nuk i lë pas dore fansat ndaj dhe më në fund ka dalë në horizon dhe mund të thuhet me plot gojën se është “gjallë”.

“Jam mirë dashuri, shpresoj të jeni mirë gjithashtu”, shkruante Era. Mirëpo sot një tjetër thashethem po qarkullon për këngëtaren.

Faqja “Vipat e Bllokut” ka publikuar një foto ku Era shfaqet me barkun e fryrë. Faqja tregon se ylli shqiptar ka vendosur të shkëputet pasi ka marrë vesh se është në pritje të fëmijës së saj të parë.

Megjithatë Era vetë nuk e ka konfirmuar një lajm të tillë dhe na mbetet të presim reagimin e saj.

Epo, ku paskemi qenë/ Ja si ta ulni dhjámin në zonën e barkut kollaj fare/Receta

Mjekët këshillojnë të ndiqni këto këshilla për të reduktuar dhjamin rreth zonës së barkut.

Shumica e mj ekëve në botë e këshillojnë këtë gjë për të ulur sa më shumë nivelin e dhjamit të barkut deri në zhdukjen fare të tij.

Ndaj dhe më poshtë po t’ju prezantojmë me disa këshilla plot vlerë të cilat do t’jua ulin ndjeshëm dhjamin e tepërt.

Juve ju duhet që:

Përcaktoni peshën tuaj ideale dhe mundohuni ta arrini atë

Mbani ujë kudo që shkoni, ai ju mban të hidratuar dhe stimulon procesin e hù mbjes së peshës sepse ju largon oreksin

Këshillohet të shman gni ushqimet e gatshme, fast food-et sepse janë një nga burimet kryesore që ndikojnë në akumulimin e yndyrës në trup për shkak të kalòrive të shumta që mbajnë.

Këshillohet të reduktohet pirja e pijeve të gazuara: ato janë shumë të rre zíkshme për shëndetin e përgjithshëm, sidomos për mbipeshën.

Ushqehuni me fibra, fruta dhe perime.

Mundohuni ta zëvendësoni mishin e kùq me peshk ose gjòks pule.

Pini çaj jeshil ose xhenxhefili çdo ditë.

Mos konsumoni ushqime të pasura me sheqer.

Në ditët e sotme numri i njerëzve obezè është rritur në mënyrë të ndjeshme, duke u kthyer në një problem të përbashkët për shumë njerëz.

Mbipesha mund të çojë në shumë probleme shëndetësore. Jo më kot shumë njerëz, janë duke u përpjekur që të ndjekin dieta të shëndetshme dhe të ulin kilet.

Në fakt, ka disa metoda natyrale që janë shumë herë më të mira dhe efikase, në vend të kir ùrgjisë apo dietave drastike dhe aspak të shëndetshme.

Në recetën e sotme do t’ju tregojë sesi mund të ulni peshë shumë shpejt dhe shumë lehtë njëkohësisht.

Mbi të gjitha kjo pije është e shijshme dhe përbërësit gjenden lehtësisht.

Përbërësit:

1 kastravec, 3 copa ananasi, një degë selinoje, një gotë me gjethe borziloku

Përgatitja: Hidhini të gjithë përbërësit në një blender dhe lërini derisa të formohet përzierja homogjene.

Përdorimi: Këtë pije duhet ta pini gjithmonë esëll, 15 minuta pasi e keni përgatitur. Ekspertët sugjerojnë se duhet ta konsumoni çdo ditë dhe rezultatet do të jenë të menjëhershme në vetëm 7 ditë.

Dieta braziliane: Jeni gati! 12 kg “çojini me pushime” për 1 muaj

Kjo është një nga dietat më të përdorura në botë dhe quhet dieta braziliane. E ka marrë këtë emër pasi kjo dietë është provuar t’ju sigurojë një trup perfekt dhe elegant.

Kjo dietë konsiston në dy variante: të shpejtin dhe atë normal ndaj dhe zgjedhja është në dorën tuaj.

Po, ne do t’ju prezantojmë vetëm me variantin normal, pasi i shpejti është provuar të shkaktojë anomali në trup dhe nuk përmban vlera ushqimore të larta, ndaj dhe nuk këshillohet në shumë raste.

Përbërësit janë më së shumti fruta dhe perime dhe ka 4-5 vakte në ditë. Me pak durim dhe përkushtim mund të arrini qëllimin e kërkuar.

Më poshtë jepet një plan ditor për një javë

E hënë

Mëngjes: 1 portokall, 1 banane dhe 1 gotë lëng frutash (lëng portokalli)

Vakti para drekës: 1 fetë buke e thekur dhe 1 gotë lëng frutash (lëng portokalli)

Drekë: 100 gr peshk, 100 gr sallatë me perime të freskëta.

Darka: E njëjtë si dreka

Përpara se të flini: 1 gotë lëng frutash (lëng portokalli), 1 copë e vogël bukë të thekur

E martë

Mëngjes: 1 vezë e zierë, 1 gotë lëng frutash (lëng molle)

Vakti midis: 1 fetë buke e thekur, 1 gotë lëng frutash (lëng molle)

Drekë: 100 gramë mish, 2 patate të ziera, 4 gjethe sallatë jeshile

Darkë: 200 gr peshk, 1 vezë e zier, sallatë jeshile, bizele

Përpara se të flini: 1 fetë buke të thekur, 1 gotë lëng frutash (lëng molle)

E mërkurë

Mëngjes: 1 gotë qumësht, 1 fetë buke

Vakti midis: 100 gr djathë

Drekë: 100 gr oriz, 150 gram sallatë ( e bardhë, jeshile ose e kuqe, sipas dëshirës) me 1 lugë lëng limoni

Darkë: 100 gr mish, 1 mollë, 4 fleta sallate jeshile

Përpara se të flini: 1 gotë lëng frutash(lëng molle) , 1 fetë buke e thekur

E enjte

Mëngjes: 1 gotë lëng frutash (lëng ananasi) , 60 gr ananas

Vakti midis: 1 gotë lëng frutash(lëng ananasi) , 1 fetë buke e thekur

Drekë: 100 gr mish, 1 copë djathë dhe 1 portokall

Darkë: 2 patate të ziera, 150 gram sallatë me karota me pak vaj

Përpara se të flini: 1 gotë lëng frutash (lëng ananasi), 1 fetë bukë të thekur

E premte:

Mëngjes: 1 gotë lëng frutash (lëng molle), 1 fetë buke të thekur

Vakti midis: 1 mollë, 1 portokall

Drekë: 150 gr peshk, 2 karota të ziera

Darkë: 1 pjatë supë, një copë e vogël buke

Përpara se të flini: 1 gotë lëng frutash (lëng portokalli), 1 fetë buke e thekur

E shtunë:

Mëngjes: 1 gotë lëng frutash (lëng molle), 1 fetë buke të thekur

Vakti midis: 150 gr sallatë me rrepa të ziera me pak vaj

Drekë: 1 pjatë supë, 1 copë e vogël buke

Darkë: 100 gr kërpudha të skuqura, 100 gr sallatë perimesh

Përpara se të flini: 1 gotë lëng frutash (lëng molle), 2 biskota

E diel

Mëngjes: 1 banane, rrush

Vakti midis: 1 gotë lëng frutash (lëng karotash), 1 fetë buke e thekur

Drekë: 100 gr mish, 100 gr sallatë jeshile me pak qepë dhe lëng limoni

Darkë: 1 pjatë me supë, 4 gjethe sallate jeshile

Përpara se të flini: 1 gotë lëng frutash ( lëng molle), 2 fiq të thatë

Duhet ta përsërisni për 2-4 javë, por mos u zgjasni më.

Pasi të aplikoni këtë dietë, ju këshillojmë t’i shtoni menusë tuaj ditore sa më shumë fruta dhe perime.

Dieta është e pasur me perime dhe fruta kështu trupi mund të marrë sasinë e duhur të vitaminave dhe mineraleve.

Gjatë dietës, rekomandohet të kryhen edhe aktivitete fizike si ecje, biçikletë ose notim për të paktën 30 minuta.

Dasma që u përfundoi si ma kth, shakaja e nuses i çm endi të gjithë

Një inc identi i pazakontë e ka kthyer një dasmë në qytetin Turgutlu të Manisas në Turqi ne nje feste qe ka marre famë ndërkombëtare.

E gjitha kjo, jo për madhështinë e saj, por se nusja Hatice Koşman 24 vjeç dhe dhëndri, Turgut Dinçer Guneri 26 vjeç, kanë riorganizuar dasmën për më 26 prill, pas anulimit të saj më 21 prill.

Shkak u bë zyrtari i martesës në Turgutlu, i cili po pyeste çiftin nëse pranonin njëri-tjetrin në martesë.

Nusja dhe dhëndri ditën e dasmës

Teksa burri tha ‘po’ që në fillim, nusja bëri një shaka të vogël nga ato që kishte dëgjuar në internet: “A do të ishte e mundur të thuhej ‘jo’? Natyrisht që po”.

Kaq u desh që zyrtari Ali Akca të thoshte; “Po largòhem“, duke mos pranuar lidhjen e kurorës. Ishte fjala “jo” në mes, që ai e mori si dyshùese për martesën.

Të ftuarit u përpoqën ta bindnin atë të ndryshonte mendje, duke përjetuar edhe ten siòne.

As oficerët e pò licisë nuk e bindën zyrtarin për të vijuar procedurat e martesës.

Momente debati pas anulimit të dasmës

Madje, dasma ishte planifikuar të transmetohej drejtpërdrejt edhe në një televizion kombëtar në një program grash, shkruan “Hyrriet”.

Çifti tha se ata kishin përjetuar një proces të vështirë pas inc identit dhe se kjo situatë ishte një përvojë e dhím bshme për ta.

Gati rezultati i madh shkencor dhe bota e mori vesh: 2 vezë në ditë e “çm endin” organizmin

Familjet tona nuk bëjnë dot pa vezë dhe ju mund të pyesni: a ka një familje shqiptare që nuk konsumon të paktën 2 ose më shumë vezë në ditë?

Të konsumosh 2 vezë në ditë është provuar me shumë dobi shëndetësore, jo vetëm për sasinë e tyre po edhe për vlerat proteinike që i japin trupit tonë.

E dinit se çfarë përfitoni nga konsumimi i dy vezëve në ditë?

Vitaminat A, D dhe E si dhe B12, riboflavinë dhe folate. Gjithashtu ka minerale si jodi, hekuri, kalciumi, zinku dhe seleni.

Vezët dhe kole steroli

Ndoshta keni dëgjuar se vezët mund t’ju bëjnë dëm për shkak të kole sterolit që përmbajnë. Kjo është e gabùar.

Vezët kanë kole sterol, por ai nuk është i dë mshëm dhe nuk përfshihet në qatë lloj kole steroli që ndikon nega tivisht në gj ak. Nuk keni pse të shqetësoheni për kole sterolin që përmbajnë vezët, ndaj konsumojini ato.

11 përfitime shëndetësore nga vezët:

Humbni peshë

Studimet tregojnë se një mëngjes i pasur me proteina ju ndihmon të humbni peshë. Sipas kërkimeve, një dietë me pak kalori, e kombinuar me një dozë vezësh për mëngjes, ju ndihmon të humbni peshë dy herë më shpejt.

Vezët ju ndihmojnë të forconi sistemin imunitar

Duke qenë se tashmë po dalim edhe nga muajt e dimrit, shumë prej jush mund të kenë një sistem imunitar të do bët, për shkak të gripit apo vi rozave të tjera që mund të keni kaluar.

Vezët ju ndihmojnë në forcimin e sistemit imunitar. Studimet tregojnë se dy vezë në dtë mund t’ju mbrojnë nga inf eksionet, vi ruset dhe së mùndjet e përgjithshme.

Përmirëson kujtesën

Keni dëgjuar ndonjëherë për aminoacidet dhe kolinën? Ato ndikojnë në sinjalet nervore për të mbajtur mend gjërat e vogla nga dita në ditë.

Sipas disa kërkimeve, suplemente të veçanta të kloinës mund të përmirësojnë kujtesën.

Ndihmojnë me shikimin

Luteina ndihmon sytë të kenë shikim të qartë dhe të pastër. Sipas kërkimeve të ndryshme, vezët e pulës janë të pasura me luteinë, e cila ndihmon edhe retinën të mos dë mtohet.

Kundër dep resionit

Vitamina D është e vështirë të merret në dimër, e cila duket se fshihet me diellin. Vezët mund t’ju vijnë në ndihmë pasi janë të pasura me vitaminën D, e cila ndihmon në luftën kundër dep resionit.

Forcon skeletin

Kur hani vezë, pasuroheni me kalcium, i cili është i rëndësishëm për forcimin e kockave dhe skeletit. Gjithashtu lufton osetoporozën.

Të mira gjakun

Vezët janë të pasura me folate, e cila është një lloj vitamine B, e nevojshme për formimin e qelizave të kuqe të gjakut. Njerëzit që kanë mungesë të folateve vuajnë nga anemia

Kundër pla kjes

Përmbajnë aminoacide që ndihmojnë në rigjenerimin e qelizave, të cilat ndikojnë në rigjenerimin e lëkurës dhe në pamjen tuaj të jashtme.

Ndihmojnë në lu ftën me së mùndjet e zemrès

Studimet e kryera në një universitet në Kanada tregojnë lidhjen mes vezëve dhe reduktimit të riskut të sëm undjeve kardiovaskulare dhe disa llojeve të ka ncerit.

Sekreti është se vezët janë të pasura me dy lloje antioksidantësh: tripotan dhe tyrosinë.

Ndërton muskujt

Veza është e pasur me proteina, e cila ndihmon në rritjen e masës muskulare.

Mbron lëkurën, flokët dhe thonjtë

Vezët përmbajnë shumë vitamina B dhe acide yndyrore omega 3. Këto ju ndihmojnë të mbani lëkurën, flokët dhe thonjtë e shëndetshëm.

“Do të zhd uket në fund të muajit”, kinezi lëshon fjalën që të gjithë duam ta dëgjojmë

Tashmë situata e Koronavirùsit dhe shpërndarjes së tij po shkakton shumë zhurmë në të gjithë botën për shkak të përhapjes së shpejtë dhe personave që po humbasin jetën.

Në Evropë dë met më të mëdha i ka shka ktuar në Itali ku deri tani situata nuk ka asnjë përmirësim, por gradualisht përhapja sa vjen edhe zmadhohet.

Një lajm i mirë është se deri më sot, nuk ka asnjë rast të prekurish në Shqipëri, por nuk e di askush se kjo situatë deri kur do të jetë kaq premtuese.

Zyrtarët e shëndetit në Kinë po bëjnë parashikime shumë të mira në lidhje me atë se kur do të marrë fund koronavirusi në vendin e origjinës.

“Në fund të muajit, nuk do të ketë më Covid-19 në Ëuhan, epiqendrën e vir usit e cila ka shkaktuar kaos në të gjithë botën”.

Deklarata bëhet nga Zhang Boli, pjesë e grupit të 14 kërkuesve të dërguar nga Pekini në provincën Hubei për të drejtuar punën ndaj ep idemisë.

Sipas Zhang, i cili është drejtori i Universitetit Tradicional për mjekësinë kineze në Tianjin, “pritet që të ketë 0 raste në fund të muajit, raporton hermesneës.

Në fund të prillit, jeta do të rikthehet në normalitet në Kinë dhe jashtë provincës Hubei. Për këtë të fundit do të duhet edhe një muaj më tepër para se të kthehet gjithçka në normalitet”.

Megjithatë, shumë prej ins pektorëve e shohin këtë parashikim me dy shim, duke menduar se një ulje kaq e madhe mund të jetë e pamundur për të qenë e vërtetë për një v irus i cili tregoi se ka arritur të përhapet aq shumë nëpër botë.

Kina ka marrë masa d rastike për të ardhur deri në zh dukjen e vi rusit, duke mbyllur dhe futur në ka rantinë qytete me miliona banorë.

Lamtumirë rrudha dhe lytha/ Vetëm përzieni këtë dhe ju do të rinovoni trupin tuaj me 90%!

Lëkura është elementi më i rëndësishëm për të mbrojtur trupin tonë nga faktorët e jashtëm.

ndaj dhe të gjithë na këshillojnë që të mirëmbajmë dhe të kujdesemi sa më shumë për lëkurën në mënyrë që ajo mos të pësojë asnjë pròblem.

Lëkura është organi i parë që plaket dhe merr një taksë kur fillon procesi i plakjes. Kjo perfshin rrudhát dhe shumë çështje të tjera të lëkurës që nuk janë diçka që ne duam.

Plákjá , nuk mund të ndálet, por efektet e saj mund të ngadalësohen dhe me kujdes të veçantë të lëkurës ne mund të zvogëlojmë të gjitha pjesët e dukshme që jane duke ndryshuar.

Përveç moshës, ka edhe faktorë të tjerë që ndikojnë në këto ndryshime të lëkurës dhe ato janë mangësite ushqyese, gjenetike dhe më e rëndësishmja stili i jetës së një personi.

Ushqimi që hamë dhe dietat tona të përditshme mund të bëjmë shumë për shëndetin tonë nga brenda dhe jashtë.

Për të zvogëluar dhe për të ngadalësuar të gjitha këto efekte, ju duhet të zgjidhni më shumë zgjidhje natyrore meqë ato sjellin vetem perfitime dhe jo efekte anësore të këqija.

Perberesit e njeres prej ketyre zgjedhjeve jane:

3thelpinj hudhër. / 4 limona./ 10 lugë mjaltë./ 200g vaj liri.

Lajini dhe qerojini hudhrat dhe copëtojini mirë. Bëni të njëjtën gjë me limon dhe vendosni këto dy përbërës në një kavanoz xhami.

Shtoni vajin e lirit dhe mjaltin dhe përziejeni gjithçka mirë me një lugë druri. Mbylle kavanozin dhe ruajeni në frigorifer.

Konsumoni këtë ilaç çdo ditë në stomak bosh në mëngjes dhe konsumoni 1 lugë gjelle te tij. Ky ilaç do të trajtojë trupin tuaj nga brenda dhe jashtë dhe do të ketë një efekt të mahnitshëm në lëkurë.

Rrènqethëse në Kakavijë/ Termometrat jashtë pune, këtij qytetari i matën temperaturë “në ajër”

Një skandal i vërtetë është regjistrùar në pikën e kalimit kùfitar të Kakavijës, kù termometrat e matjes së temperatùrës te qytetarët që hyjnë nga Greqia nùk pùnojnë.

Ka qenè gazetarja e Fax News Ervina Shehaj ajo qè ka qenè sot nè vèzhgimin e kèsaj pike kufitare, ku termometri shènon 29 gradè celsius, pavarèsisht se nèse do tè kishte realisht njè temperaturè tè tillè, qytetari do tè ishte nè gjendje tè rèndè pèr jetèn.

Janë dy mjekë në këtë pikë të kalimit kufitar që kontrollojnë të gjithë pasagjerët që vijnë nga Greqia, duke i pyetur ata dhe për historikun e udhëtimit dhe nga qytetet ku vijnë.

Duhet thènè se temperatura èshtè njè nga elementèt mè bazikè tè kontrollit, e kur dèshton ajo, çfarè mund tè themi pèr tè tjerat…

Për më shumë ndiqni videon e mëposhtme, dhe raportimin e gazetares.

Derimë táni në vendin tonë nuk ká ásnjë rást pozitiv me koronávirus, ndërkohë që qeveriá shqiptáre pretendon se i ká márrë të gjithá mását për të përbálluár çdo lloj situáte. Por në një kohë kur nuk punojnë ás termometrát, nuk dimë të themi nëse punojnë ápárátet e frymëmárrjes së kontrolluár nëpër spitále, ápo páisje të tjerá.